Emlakçılara teşvike tepki: Bina ve toprakları satarak para bulmaya çalışıyorlar

Yurtdışında bina ve toprak pazarlayan emlakçılara yönelik teşvik yasası tepki çekiyor. Eski TÜİK Başkanı, “30 yıllık bürokratlığımda böyle teşvikle karşılaşmadım” dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla gayrimenkulleri yurtdışında pazarlayan emlakçılara devlet desteği sağlanacak. Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanan kararla birlikte gayrimenkul sektörü, ‘hizmet ihracatı’ kapsamına alındı. Böylece Ticaret Bakanlığı tarafından yabancılara gayrimenkul satışı için reklam yapacak emlakçılara teşvik ve destek verilecek.

Karara göre 1,8 milyon liraya kadar reklam desteği sağlanacak, işletme açan emlakçılar ise 3,6 milyon TL’ye kadar destek alabilecek. Fuarlara ve etkinliklere katılım için etkinlik başına 300 bin TL’ye kadar destek sağlanacak. Film ve dizilerde ürün yerleştirme için yıllık en fazla 600 bin TL verilecek. Sanal fuar organizasyon desteği faaliyet başına 600 bin TL olacak. Yarışma ve etkinlik desteği ise etkinlik başına 1,2 milyon TL.

Kararı skandal olarak yorumlayan Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, “Gayrimenkulleri ve toprağı satarak para bulmaya çalışıyorlar” dedi. BirGün’e konuşan Aydemir, yabancılara sadece geçen yıl 58 bin 576 konut satıldığına dikkat çekerek, “30 yıllık bürokratlığımda böyle teşvikle karşılaşmadım. Fuara katılmak için bile 300 bin TL destek veriliyor. Bu yılın ilk üç ayında yabancılara satılan konut, 2013 yılından daha fazla. Rekora gidiliyor. Niye biliyor musunuz? Büyüme sağlanacak, enflasyon düşecek, kur artacak, cari açık azalacak, faiz sebep, enflasyon sonuç masalları… Bunu ispatlamak için bir sürü şey yaptılar. Gayrimenkulleri ve toprağı satarak para bulmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Eski TÜİK Başkanı, “Dünyada 250 bin dolara vatandaşlık veren başka bir ülke bulabilecek misiniz?” diye sordu ve ekledi: “Ülkeyi bu hale getirdiler. Bu kadar cömert bir teşvik görmedim. Bunun nedeni ise ekonomik modellerinin işlemesini sağlamak.”

Emlakçılara teşvike tepki: Bina ve toprakları satarak para bulmaya çalışıyorlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!