Europol uyardı… Kokainde yeni merkez

Avrupa gazeteleri Cuma günü yayınladıkları bir raporda, Avrupa'nın kokain pazarının, "benzeri görülmemiş seviyede" ve "tarihsel olarak en yüksek ulaşılabilirlik" noktasında olduğunu yazdı.

featured
service

Avrupa’da en çok tüketilen ikinci uyuşturucu olan kokain, 2020’de 11 milyar doların üzerinde bir pazar perakende değerine sahipti.

Avrupa gazeteleri Cuma günü yayınladıkları bir raporda, Avrupa’nın kokain pazarının, “benzeri görülmemiş seviyede” ve “tarihsel olarak en yüksek ulaşılabilirlik” noktasında olduğunu yazdı.

Europol (*) ve Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından hazırlanan ortak raporda, kıtanın giderek dünya çapında uyuşturucu üretimi ve nakli için bir merkez haline geldiği konusunda uyarı yapıldı.

Avrupa pazarındaki büyümenin Güney Amerika’daki yüksek üretim seviyeleri ve Avrupa’nın kendi içindeki yeni üretim yeteneklerinden kaynaklandığı belirtildi.

EMCDDA direktörü Alexis Goosdeel yaptığı açıklamada, bunun kıta genelinde “rekor düzeyde uyuşturucu bulunabilirliği, artan şiddet ve yolsuzluk ile daha büyük sağlık sorunları”na yol açtığını söyledi.

Raporda, 2020’de yaklaşık 10,5 milyar Euro (11,1 milyar $) piyasa değeriyle kokainin esrardan sonra Avrupa’da en çok tüketilen ikinci uyuşturucu haline geldiği vurgulandı.

Yaşları 13 ile 64 arasında değişen yaklaşık 3,5 milyon Avrupalı, geçen yıl uyuşturucu kullandığını bildirdi.

Europol yetkilileri, piyasada ek sağlık riskleri olan yeni tür “tütsülenebilir kokain ürünleri” ortaya çıktıkça bu durumun daha da kötüye gidebileceği uyarısını yapıyor.

TÜRKİYE DE RAPORDA

Kıtada dört yıl üst üste rekor miktarlarda kokain ele geçirildi ve yakalamalarda 2020’de 2019’a göre yüzde 6’lık bir artış görüldü.

Ele geçirilen miktarlarda Belçika, Hollanda ve İspanya, Avrupa toplamının dörtte üçünü oluşturuyordu. Rapora göre İtalya, Fransa, Almanya ve Portekiz’de de önemli miktarlar yakalandı.

Bu arada, Doğu Avrupa ve Türkiye’de büyük miktarlarda kokain yakalandığı için sevkiyatlarda giriş noktaları da çeşitleniyor.

AB raporu ayrıca Avrupa’da “küçük ama istikrarlı bir şekilde büyüyen” bir metamfetamin pazarı oluştuğu hakkında uyarıda bulundu.

Dünyada en çok tüketilen sentetik uyarıcı madde olan metamfetamin, iç ve dış pazarlara arz için bölgede üretiliyor.

Europol Raporu’nda, Avrupa’nın ayrıca Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika’daki diğer üretim merkezlerinden gelen uyuşturucu için bir hedef ve geçiş bölgesi olduğu belirtildi.

(*) Avrupa Polis Teşkilatı ya da kısaca Europol, AB üyesi ülkeler ile birliğin ortaklık kurduğu diğer ülkelerin güvenlik güçleri arasında, uluslararası organize suçlar ve terörizm konusunda iş birliği ve etkili çalışma ortamı sağlamak amacıyla kurulmuş bir birimdir. 1976’da kurulan birimin merkezi Hollanda’nın Lahey kentindedir.

 

Europol uyardı… Kokainde yeni merkez

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!