Ev sahipleri mahkeme kapısında… ‘Fahiş kira balonu fena patladı’

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan talep sonrası kiralara fahiş zam yapan ev sahipleri şimdi adliyenin yolunu tutmaya başladı. Alanya ve Manavgat’ta çok sayıda mağdur olduğunu belirten sektör temsilcileri, “Kira balonu fena patladı” dedi.

featured

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası yaşanan göçleri fırsata çevirip kira bedellerini bir anda 8-10 bin TL birden artıran ev sahipleri adliyenin yolunu tutmaya başladı. O gün kârlı gibi görünen kiralamalar bugün büyük mağduriyetlere yol açtı. Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, Özellikle Alanya ve Manavgat’ta kira piyasasında ciddi sıkıntılar olduğunu, evi yüksek kiraladığını anlayan yabancıların kira ödemediğini, kaçanlar dahi olduğunu söyledi.

Çağlar, “Ukrayna-Rusya savaşı sonrası ortaya çıkan fahiş kira bedellerinin geçici olduğunu biliyorduk. 2-3 bin TL’lik bir dairenin 8-10 bin TL’ye kiralanması akılcı değildi. Biz bunu ev sahiplerine anlatmaya çalıştık. Ama o dönem ev sahipleri birbirinden etkilendi. ‘Onun dairesi 8 bin TL’yse benimki 10-12 bin eder’ yanlışına düştü” ifadelerini kullandı.

‘KİRAYI ÖDEMEDEN ÜLKESİNE DÖNENLER BİLE VAR’

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre; Çağlar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu durumdan önce kiracılar sonra emlak komisyoncuları zarar gördü. Yıllardır kirasını düzgün ödeyen kiracılar bile ev sahipleri ile karşı karşıya geldi. Şu an özellikle Alanya ve Manavgat’ta ciddi sıkıntılar var. Evlerini yüksek bedellerle kiraya veren ev sahipleri maalesef mağdur durumda. Çünkü birçoğu kira bedellerini düzgün biçimde alamıyor. Yüksek bedelleri kabul edip evlere yerleşen yabancı kiracılar, ‘Bize piyasanın çok üstünde kiralama yapmışsınız’ gerekçesiyle ya kirayı ödemiyor ya da kira bedelinde indirim istiyor. Kirasını ödemeden ülkesine dönenler bile var. Bu tartışmalar yargıya da taşınmaya başladı. Keşke ev sahipleri bizi dinleseydi. Ama olmadı.””

‘FAHİŞ KİRA BALONU FENA PATLADI’

Çağlar, “Şöyle bir şey de var; aslında Antalya’daki Ukraynalı yerleşik yabancılar da bu işi körükledi. Kendi vatandaşlarına yüksek bedellerle kiralamalar yaptılar. Savaştan kaçanlar kendi vatandaşlarına güvendi ama sonu iyi olmadı. Anlayacağınız fahiş kira balonu fena patladı. Umarım çok fazla mağduriyet yaşanmaz.” ifadelerini kullandı.

‘2-3 AY KİRA ALABİLDİLER’

Bu süreçte emlakçıların günah keçisi ilan edildiğini dile getiren Çağlar, “Biz bu kira bedellerinin gerçekçi olmadığını ev sahiplerine yani bir nevi patronlarımıza anlatmaya çalıştık. Düzenli kira ödeyen kiracılarınızı çıkarmayın dedik. Hatta kavga ettik. Ama son sözü patron söyledi. Sonunda ne oldu; 2-3 ay 10-15 bin TL kira alanlar mahkeme kapılarında sürünüyor. 2-3 aylık dönem mesleğimiz için hakikaten zor geçti. 1.000 TL’ye oturan kiracısından 6 bin TL istememizi söyleyen ev sahipleri ile karşılaştık. Hatta kendi evini kiralayıp kiracıdan emlakçı bedeli alanı bile duyduk. Ama sonunda eden buldu. Herkes böyle davranmadı elbette. İyi ev sahiplerini de ayrı tutmak gerekiyor.”

Ev sahipleri mahkeme kapısında… ‘Fahiş kira balonu fena patladı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 hafta önce

  beter olun

 2. 2 hafta önce

  Oh olsun

 3. 2 hafta önce

  slavlar iyi ders vermişler anlaşılan 😂😂😂😂

 4. 2 hafta önce

  Beter olun fahiş zamlar yaptınız allahtan bile korkunuz yok daha beter olun

 5. 2 hafta önce

  Emlakçılarada evsahiplerinede cooooook iyi olmuusss beteeeer olun.haram zıkkım olsun haksız alınan kiralar zehir zıkkım olsun ciğerlerinizden çıksın..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!