Evcil hayvan sahipleri dikkat! Artık zorunlu ve cezası var

featured

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlara pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek. Veteriner Hekim Doğa Erdinç, zorunlu tutulan uygulamanın bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini ifade etti.

Erdinç, “Uygulamayla kedi ve köpeklerin aynı bizde olduğu gibi TC Kimlik numarasına benzeyen bir kimliklendirilmesi söz konusu. Bu da yaklaşık bir pirinç tanesi kadar hayvanın deri altına yerleşen bir mikroçiple gerçekleşiyor. Amaç kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak. Aslında bu uygulama, kedi ve köpeklerin sahiplendirilmesi ve bu hayvanların bilinçsiz bir şekilde sokağa bırakılmamasını amaçlıyor. Çünkü kişiler, hayvanları alıyorlar ve çok bilinçsiz bir şekilde tekrar sokağa bırakıyorlar. Para verip aldıkları bir köpeği sokağa bırakabiliyorlar. Dolayısıyla bu durum da sokakta hayvan sayısının kontrolsüz artmasına sebep oluyor. Mikroçip sayesinde herkes bilinçli bir şekilde kedi ve köpek beslemek zorunda kalacak” dedi.

‘KAYBOLAN HAYVANLARIN DA KİME AİT OLDUĞU BULUNUYOR’

Hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerine takılan mikroçipleri bir navigasyon olarak gördüğünü ancak bunun doğru olmadığını ifade eden Erdinç, “Boynun altına yerleştirilen bu çip, bir barkot okuyucu tarafından okunarak hayvanın bilgilerine ulaşılıyor. İlk önce kentlerdeki yerel yönetimlere, bu mikroçipin kodu bildiriliyor. Bu kanunen sizin köpeğinizin ve kedinizin var olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda mikroçip sayesinde kaybolan hayvanın kime ait olduğu ve adresi de bulunuyor” diye konuştu.

Evcil hayvan sahipleri dikkat! Artık zorunlu ve cezası var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. Amaç çip takmak böyle anlıyorum ..hayvan barınaklarının durumu ortada..çip takacaklarına hayvanlara baksınlar gerçekçi çözümler üretsinler ..hayvanlar katlediliyor..hayvana çip taktırmak vucuduna müdahalede bulunmak fiili..o hayvan dili olmadığı için istememe hakkına sahip değil derhal dava açılmalı..o çiple ne yapılacak kim kontrol edecek buda ayrı bir konu ..çip yüzünden sahibine ve ailesine gelen zarardan çip isteyenlermi sorumlu olacak?

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Aha.. sıra bize de gelecek sanırım. Komplo teorisi bunlar deyip geçen sürü bunu da kabullenir.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  turkıyende hayvan sever olmak demek basta kedısever olmak demek. sonrada kopek sever. o kadar orada bıtıyor. hayvan sevgısı anlayısına gelınce oradada berbatız sokakların halı malum. saga sola sacılmıs yıyecekler mamalar evde kalmıs yemekler. duraklarda kedı evlerı leş gıbı kokuyor. .ya kardesım avrupalı sızden daha cok hayvan sever de. sokakalrında boyle rezıllık gordunuz mu.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  evet avrupa hayvan hakları mahkemesıne basvurlmalı. kedıler ve kopekler orgutlendırılmelı protesto yuruyusu yapmalı

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Hediyesi 120 tl imiş.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Uygulama çok güzel. Ancak sıkça tartışıldığı üzere, Elon Mask, Bill Gates vb. gibi teknoloji ağalarının böyle çiplerin insanlara takılması gerektiği konusunda projeleri var. Yani durum onu gösteriyor ki, sıra biz fani insanlara da gelecek !!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!