EYT, Genel Kurul gündemine geliyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başladı. Öte yandan, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT düzenlemesinin gelecek hafta içi salı günü Genel Kurul gündemine alınmasını planladıklarını bildirdi.

featured

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT düzenlemesini de içeren ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Toplantıya komisyon üyelerinin yanı sıra milletvekilleri, bakanlık bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve EYT derneklerinin temsilcileri katıldı. Komisyonda CHP milletvekilleri, ‘Staj ve çıraklık mağdurlarının olmadığı EYT eksik kaldı’, ‘Staj ve çıraklık SGK başlangıç sayılsın’ yazılı dövizler açtı.

Teklifin ilk imza sahibi AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, düzenlemeye ilişkin komisyona sunum yaptı. Sunum sırasında CHP’li milletvekilleri toplu halde, ‘EYT mağduriyeti devam ediyor. Bu prim günü şartını çözün biz de destek verelim’ diyerek tepki gösterdi. Akbaşoğlu da “Yalandır, iftiradır. Yasa açıktır” diye yanıt verdi.

‘TOPLAM 4,8 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK’

Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Etki analizi’ raporu komisyon üyelerine dağıtıldı. Raporda, 1,7 milyonu 4/A’lı, 89 bini 4/B’li, 496 bini ise 4/C’li olmak üzere toplamda 2,2 milyon kişinin hemen emekli olabileceği belirtildi. 3,5 milyonu 4/A’lı, 619 bini 4/B’li, 669 bini 4/C’li olmak üzere emeklilik için yaşı bekleyen ve ilerleyen yıllarda bekleyecek olan kişi sayısının da toplamda 4,8 milyon olduğu kaydedildi. Raporda ayrıca, hemen emekli olabilecek 2,2 milyon kişiden özel sektörde çalışan 4/A ve 4/B statüsündeki sigortalılarının tamamının, kamuda çalışan 4/A ve 4/C kapsamındaki sigortalıların ise yüzde 25’inin emekli olacağı ve yerlerine yeni personel alınmasının varsayıldığı belirtildi.

Düzenlemenin 2023 Mart döneminde uygulamaya konulması durumunda; 2023 yılı emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve 4/B prim kaybının SGK’ya maliyetinin 144,7 milyar TL olduğu; 49,7 milyar TL’lik kamu personeli bütçe etkisi ile birlikte Merkezi Yönetim Bütçesinin toplam maliyetinin ise 194,4 milyar TL olarak öngörüldüğü ifade edildi. Öte yandan; kamu personeli bütçe etkisinin hesabında kıdem tazminatı, emekli ikramiyesi, görev aylığı ve emekli aylığı farkı ile yeni personel alımının dikkate alınacağı vurgulandı.

EYT GENEL KURULA GİDİYOR

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Plan ve bütçe komisyonu EYT gündemiyle ilgili bugün çalışmalara başladı. Bugün komisyon çalışmalarının bitmesini öngörüyoruz. Nihayetinde tüm gündemin önüne alarak haftaya Salı genel kurulda görüşmeyi planlıyoruz.” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

EYT tartışmasından ‘Kılıçdaroğlu’nun adaylığı’ çıktı

EYT, Genel Kurul gündemine geliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!