EYT’de bazıları yine yaşa mı takılacak?

Yaklaşık 4.5 milyon yurttaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin bu ay sonuna kadar Meclis’e sunulması bekleniyor.

featured

Bakanlıktan taslağa dair henüz bir resmi açıklama gelmese de kamuoyunda  prim şartını tamamlayanların 48-50 yaşa kadar bekleyeceği bir düzenleme iddiası konuşulmaya başlandı. EYT’liler Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in işveren kesimi ile görüştüğü gibi kendileriyle de görüşmesini isteyerek “Amasız, koşulsuz çözüm bekliyoruz” dedi.

Yaş koşulu iddialarını değerlendiren EYT’liler Federasyonu Başkanı Gönül Boran, resmi bir açıklama yapılmadığını hatırlattı. Boran, “Bakanımız bizi ciddiye alıp resmi bir açıklama yapmıyor. Kamuoyuna sürekli bu gibi söylemler sızdırılıyor. Bunların nabız yoklaması olduğunu biliyor ve amasız fakatsız düzenleme talebimizden vazgeçmiyoruz” dedi. Bakanlık ile defalarca görüşme talebinde bulunduklarını ancak cevap alamadıklarını söyleyen Boran, “İşveren ile görüşüp onların taleplerini kabul ediyor. Ancak gerçek mağdurlarla görüşmüyorlar. Bakanımız 1.5 milyon kişi emekli olacak diyor ama biz 4.5 milyon mağduruz” dedi.

İŞVEREN MEMNUN

Cumhuriyet’in haberine göre, işveren tarafı ise EYT’de taleplerinin yerine getirilmesinden memnun. EYT ile emekli olacak işçilerin yerine gelecek istihdamın teşvik edilmesi gerektiğini belirten Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanı Süleyman Sönmez, şunları söyledi: “EYT bir hak ve bu hak sonuna kadar savunulmalı. SGK prim farkının giderilmesi ve kıdem tazminatı konusunda, bir finansman yaratılması söz konusu. Bunlar iş dünyamız açısından olumlu gelişmeler. Diğer yandan üretim ve ihracat kaybı yaşamamak, nitelikli insan kıymetimizi korumak ve kayıt dışı istihdamın önüne geçmek için gereken düzenlemelerin de hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Madem ki 1.5 milyon kişiye EYT olanağı tanınacak. O halde gençlerin ve kadınların istihdam olanaklarını artıracak, kapsamlı teşvikler hızla devreye alınmalı.”

thumbnail
İlişkili Haber

EYT’de yaş sınırı tartışması… Bakan Bilgin’den ilk açıklama

EYT’de bazıları yine yaşa mı takılacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    akp den halkın yararına bir karar çıkmaz. boşuna beklemeyin. seçim olmasa umurlarında bile olmazdık. akp zengin sevici fakir yoksulu sevmeyen ama oy için sayılarının artmasını isteyen bir parti.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!