Ezgi Mola’ya Musa Orhan’a hakaretten para cezası

Oyuncu Ezgi Mola, Batman'da intihar eden İpek Er'in, bıraktığı mektupta kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ileri sürdüğü uzman çavuş Musa Orhan'a sosyal medyadan hakaret ettiği suçlamasıyla yargılandığı davada 6 bin 960 lira adli para cezasına çarptırıldı.

featured

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan‘ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı.

Orhan hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, olayın ardından sosyal medyadan tepki yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından tepki paylaşımında bulundu.

UZLAŞMAYI KABUL ETMEDİ

Musa Orhan’ın avukatı, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.  Mola, Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘basit yargılama’ usulü kapsamında 65 gün karşılığı 5 bin 200 TL adli para cezasını kabul etmeyince yargılama başladı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Ezgi Mola ve taraf avukatları katıldı. Mola’nın avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki talebi reddedildi.

Cumhuriyet savcısı, önceki celse verdiği mütalaasını tekrarlayarak, Ezgi Mola’nın ‘hakaret’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya karşı söz verilen Mola, “Katılanı tanıman. Bu söylemin sadece tecavüzcü ve buna potansiyeli olan kişilerdir. Basında çıkan haberi kim okusa aksi halde bir fikre sahip olmayacağı için ben de benden önce söyleyen yüz binlerce kişiyle aynı fikirdeyim. Burada bir yanılmaca varsa bu da basının yönlendirmesidir. Çıkan haberlere bakıldığında herkes aynı şeyi düşünecektir. Beratimi talep ediyorum” dedi.

Ezgi Mola’nın avukatları da beraat talep ederken, Musa Orhan’ın avukatı, sanığın indirim hükümleri uygulanmadan cezalandırılmasını talep etti.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Taraf avukatlarının beyanlarının ardından son sözü sorulan Mola, “Davanın açılma aşamasında uzlaşmacı tarafından arandım; davacının 50 bin lira karşılığında davasından vazgeçeceği söylendi. Ben bunu kabul etmedim. Paylaşımım öncesi adli tıp raporuna göre tecavüzün gerçekleştiği yönünde haberler yapıldı. Tecavüzcülerin salınmaması için bu paylaşımı yaptım. Herkes ayaklanmış durumdaydı. Paylaşımının sert olduğunu düşünmüyorum. Sinir bozukluğu ile yapılan bir paylaşımdı. Düşüncelerimi belirttim. Ortada ölmüş bir insan vardı. Biz birbirimize destek olmalıyız. Kim olsa aynı şekilde davranırdım. Ortada mağduriyet bulunmaktadır. Ben de sanatçı olarak sesimi duyurdum” dedi.

Mahkeme heyeti, Ezgi Mola’ya hakaret suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verdi. Paranın 4 eşit taksitte ödenmesine hükmedilerek, kararın istinaf yolunun açık olduğu belirtildi. (DHA)

Ezgi Mola’ya Musa Orhan’a hakaretten para cezası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!