Erbakan: Deprem toplanma alanlarına AVM ve rezidans ruhsatı verdiler!

Art arda yaşanan depremlerden sonra açıklamada bulunan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan AKP hükümetini topa tuttu. 17 yıldır iktidarda olan AK Parti Hükümeti tespit edilmiş 'acil toplanma ve yaşama alanları'nın büyük bölümünde site, AVM ve rezidans yapılması için inşaat ruhsatı verdi, dedi.

Erbakan: Deprem toplanma alanlarına AVM ve rezidans ruhsatı verdiler!

“Bu ülkede artık hiç kimse İstanbul’u da doğrudan etkileyecek Marmara Depremi olacak mı olmayacak mı’ diye sormuyor, ‘Ne zaman olacak?’ ve ‘Kaç Şiddetinde olacak?’ diye soruyor.” diyen Fatih Erbakan 2017 yılında Meksika’nın başkenti Mexico City’deki büyük depreme dikkat çekerek “Bu depremde sadece 250 Meksika vatandaşı hayatını kaybetti. Aynı şiddetteki depremde bizde 17 bin 500 kayıp, Meksika’da 250 kayıp.” ifadelerini kullandı

Erbakan deprem ile ilgili değerlendirmesinde, “Ülkemiz topraklarının %90’ı deprem kuşağında yer alıyor ve nüfusumuzun %95’i bu deprem bölgelerinde yaşıyor. Nüfusun, sanayinin ve teknoloji altyapımızın en yoğun olarak yer aldığı ‘Marmara Bölgesi’ ise en riskli deprem bölgelerinden bir tanesi. 1999 Marmara Depremi 7,4 şiddetinde oldu ve tam 17 bin 500 vatandaşımız hayatını kaybetti.” dedi.

AVM VE REZİDANS YAPILDI

Dr. Fatih Erbakan, İstanbul’da deprem toplanma alanlarının büyük bölümüne Residans ve AVM’ler yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

“1999 Marmara Depremi sonrasında dönemin hükümeti tarafından ‘Deprem Yönetmeliği’ hazırlandı. Bu yönetmelik doğrultusunda İstanbul’da vatandaşlarımızın deprem anında bulunduğu binalardan kaçıp toplanacağı ‘493 adet’ bölge belirlendi. Bu alanlar park – bahçe, okul bahçesi gibi yerler değil, sahra hastaneleri, konteynır kentler kurulabilecek devasa alanlardı. 2020 yılına kadar da bu alanların artan nüfus göz önüne alınarak 693 adede çıkarılması planlandı.

“Uzmanlar yapıların % 70’inin kaçak ve ruhsatsız olduğu İstanbul’da olası büyük bir depremde, 10 bin civarında binanın tamamen çökeceğini, 50-60 bin binanın (yani yüz binlerce konutun) ağır hasar göreceğini, Allah vermesin 50 binden fazla insanın öleceğini; kent altyapısının tahrip olacağını ve ekonomik kaybın 30 ile 50 milyar dolar civarında olacağını belirtmektedirler. Tüm bu riskler niteliksiz ve tedbirsiz yapılaşmanın hızla sürmesi ile giderek artmaktadır.

“Neredeyse her gün beşik gibi sallanan ülkemizde, Anadolu’da onlarca il ve ilçede imar rantı dışında hiç bir işe yaramayan, ‘kentlerimize ihanet olarak’ nitelendirdiğiniz çok katlı yüksek binaların depreme karşı dayanıklılığı ne kadarı denetlendi?

“Çok büyük çapta görüntü kirliliği oluşturan, trafik sorununu daha da artıran, şehirlerimize ihanet anlamına gelen bu ‘rant kuleleri’ olası büyük bir depremde Allah vermesin toplu mezarlara dönüşürse mi aklınız başınıza gelecek!”

Fatih Erbakan’ın Akit gazetesinde yer alan haberde, “17 senelik Ak Parti iktidarı boyunca toplanan milyarlarca liralık deprem vergileri ile deprem için ne yapıldı? Şu anda İstanbul’da 693 adet olması gereken devasa boyutta ‘deprem sonrası toplanma’ alanlarımız nerede?” diye sorduğu görüldü.

Yılmaz Özdil’in eleştirilerinden daha ağır değerlendirmeler içeren Erbakan’ın demecini haber yapan Yeni Akit’in Yılmaz Özdil’in eleştirel paylaşımına tepki göstermesi ilginç bulundu.