Fatih Erbakan, ikinci turda Erdoğan’ı desteklemekten neden vazgeçtiklerini açıkladı

Fatih Erbakan, ikinci turda Tayyip Erdoğan'a oy verme kararından neden vazgeçtiklerini açıkladı. Erbakan, “Teşkilat, üyelerimiz ve parti yönetimimiz bu konuda mutmain olmadılar ve kabullenmediler. Bu konuda ciddi serzenişler geldi” dedi.

featured

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, dün Bursa’da basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Erbakan, ikinci turda Erdoğan’a oy verebileceklerine yönelik açıklamalarından neden vazgeçtiklerini açıkladı.

Erbakan şu ifadeleri kullandı:

“Sorulan bir soru üzerine böyle bir durumda ehven olarak Tayyip Bey düşünülebilir demiştik. Teşkilat, üyelerimiz ve parti yönetimimiz bu konuda mutmain olmadılar ve kabullenmediler. Bu konuda ciddi serzenişler geldi. Böyle olunca biz istişareye çok önem veren bir yapıyız. Teşkilatımızın motivasyonu, üyelerimizin talepleri ve beklentileri parti yönetimimizin görüşleri bizim için son derece önemli. Bunun arkasından bu görüşler alındıktan sonra nihai bir karar olarak dedik ki biz kimsenin vebaline ortak olmayalım dedik. Biz böyle bir durumda her iki tarafa da destek vermeyeceğiz.”

‘BİR DE FAİZE KARŞI OLMASALAR…’

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erbakan, “Bugüne kadar 520 milyar dolar faiz ödenmiş, 20 senede. Eğer 3 sene daha iktidar da kalırsam 852 milyar lira faiz daha ödeyeceğim orta vadeli programda yazıyor. 520 milyar dolar faiz ödenmiş, 852 milyar lira daha ödenecek. İyi ki faize karşı olan bir hükümetimiz var. Bir de faize karşı olmasalar kim bilir ne kadar faiz ödenecek. Bu durumda elbette ki vatandaşa, işçiye, esnafa, memura, çiftçiye imkan kalmıyor. Milyarlarca lira faize gidiyor” dedi.

BETON-ÇİMENTO EKONOMİSİ

Erbakan konuşmasında, “Aktif olarak savaşta bulunan Rusya’da enflasyon yüzde 15, Ukrayna’da ise yüzde 16 seviyelerinde. Enflasyonda dünyada 6’ncı sıradayız. Avrupa Birliği, G20 ve OECD ülkeleri arasında enflasyon oranında 1’inci sıradayız. Bu TUİK’in resmi enflasyon rakamıyla. Bütün bunların sebebi iktidarın 20 seneden beri uyguladığı beton, çimento, borç-faiz ekonomisidir” diye konuştu.

İKTİDARI NATO KONUSUNDA SAMİMİ BULMUYORUM

Fatih Erbakan, “NATO’nun iki yüzlü yaklaşımı ve güvenilmez tavırlarını her zaman ifade ediyoruz. İktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum. Bu bir suni gündem oluşturmadır. Biden’a göz kırpmak, tabiri caiz ise nazlanmak, dikkatini çekip, sorun çıkartıp kendisinden bir randevu elde edebilmek, bunun yanında bu diplomatik sıkıntıdan bir maddi imkan elde edebilmek maksadıyla söylendiğini düşünüyorum. Yoksa NATO’dan çıkmaları ya da bizim söylediğimiz İslam ülkelerinin NATO’sunu kurmayı, yeni bir dünya yolunda adım atmalarının mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

‘ÇIKAMAZLAR’

Türkiye’nin NATO gündemini değerlendiren Erbakan, “NATO’nun iki yüzlü yaklaşımı ve güvenilmez tavırlarını her zaman ifade ediyoruz. Sadece NATO’nun değil, batı kuruluşları olan Birleşmiş Milletler’in G20’nin maalesef imtiyazlı bir zümreyi ön planda ve üstün tutan, maalesef ki İslam aleminin hayrına bir adım atmayan tavırları malum. Hatta bizim Milli Görüş olarak 57 Müslüman ülkeyle kendi NATO’muzu oluşturmamız gerektiğini yıllarca ifade ettik. Bu noktada görüşlerimiz aynı. Ama tabi iktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum. Bu bir suni gündem oluşturmadır. Biden’a göz kırpmak, tabiri caiz ise nazlanmak, dikkatini çekip, sorun çıkartıp kendisinden bir randevu elde edebilmek, bunun yanında bu diplomatik sıkıntıdan bir maddi imkan elde edebilmek maksadıyla söylendiğini düşünüyorum. Yoksa NATO’dan çıkmaları ya da bizim söylediğimiz İslam ülkelerinin NATO’sunu kurmayı, yeni bir dünya yolunda adım atmalarının mümkün olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

‘BÖYLE KONSERLERE PARA HARCANMASINI UYGUN DEĞİL’

Batman ve Isparta’da iptal edilen konserler hakkında konuşan Erbakan, “Batman’da da Isparta’da da arkadaşlarımız, büyük ölçüde belediyelerin borçları ve maddi imkansızlıklar içerisinde böyle konserlere para harcanmasını uygun olmayacağını ifade ediyorlar. Biz genel merkez olarak bu kısmına katılıyoruz. İlçe belediyelerinin borçları 100 milyon TL’den başlıyor, il belediyelerinin ise borçları 1 milyar TL’den başlıyor. Böyle bir noktada böyle bir masrafa girilmesinin uygun olmayacağını düşündükleri için tepki gösterdiler. Biz de bu noktada kendilerine katılıyoruz” dedi.(DHA)

Fatih Erbakan, ikinci turda Erdoğan’ı desteklemekten neden vazgeçtiklerini açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  O sizin bir tane tarımla uğraşan hocanız vardı aydal mıydı baydal mıydı refahçı nerelerde o he iki kelimesini duymadık İliç için.

 2. 1 ay önce

  Konser konusu ne kadar samimi? Dernekler ya da vakıf açıklamalarında toplum ahlakını bozuyor diyor. Şimdi mesela ahlak mı ekonomi mi? Ekonomi ise ücretli konserlere para veremeyecek gençler hakkında ne düşünülüyor? Hepsini geçtim nasıl bir ahlak ki bu konser ile bozuluyor? Milli değerleri ters konserlere niye ses etmediler?

 3. 4 hafta önce

  Bir gerçek var, saadetcilerde fetocularda sonuçta akp ye verir oyunu, başka hiç bir yere vermezler, dinci kesimlerin hepsi öyle.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!