Federasyon başkanlığı seçim sath-ı mailine girildi

Murat Bölükbaşı yazdı...

featured

TFF başkanlığı için adaylığını ilk açıklayan Mehmet Büyükekşi oldu. Bir futbol insanı olarak Türk futbolunu, dolayısı ile Türk antrenörü olarak beni kim yönetecek, TFF başkanım acaba kim olacak, Mehmet Büyükekşi kim? diye baktığımda, 1961 yılında Gaziantep’te doğdu. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi ve İngiltere’de İşletme ve İngilizce dil eğitimini aldı.

‘’Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği, THY Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Üyeliği, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DEİK İcra Kurulu Üyeliği, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Üyeliği, Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir’’ diye, profesyonel yöneticilik olarak çok dolu bir özgeçmiş bilgisi ile karşılaşıyorsunuz.

İş, futbol yönetimine geldiğinde ise, Gaziantep’de düzenlenen 10. Türkçe olimpiyatlarında  “Hakikaten bu manzara muhteşem. Bu manzaraya yüreğinizle bakmanız gerekiyor. Bugün bu yapılan çalışma şimdi olan bir çalışma değil. Büyük bir emek var, büyük bir vefa var, büyük bir cefa var, büyük bir fedakarlık var, büyük bir azim var, büyük bir kararlılık var. Bir idealin nasıl bir zafere dönüştüğünün göstergesi. Bir ilin ordusunun nasıl başardığının işareti. Bu başarıda, ta baştan baş mimarı olan Fethullah Gülen abimizi saygıyla sevgiyle selamlıyoruz. Dünyanın dört bir tarafında ay yıldızlı bayrağımızı diken bütün öğretmenlerimizi bütün kalbimizle sevgimizi saygımızı gösteriyoruz. Türkçe olimpiyatları, Türkçe’nin aslında bir tarih diliydi, bilim diliydi ama bugün Türkçe, bu organizasyonlar sayesinde dünya dili oldu, sevgi dili oldu, barış dili oldu, kardeşlik dili oldu.” Diyen, Gaziantep BŞB Başkanı Fatma Şahin’in kontrolündeki Gaziantep Spor FK AŞ. nin, 2019-2021 yılları arasındaki kulüp başkanı olarak görüyoruz.

Bundan 4 gün önce adaylığını açıklayan Mehmet Büyükekşi AA’ya yaptığı açıklamada, ‘’futbol ailesinin paydaşlarıyla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda bu kararı almış, Türk futbolunun imaj kaybı olmak üzere birçok sorunun çözümü için adaylığıma olumlu yaklaşıldığını gördüm. Türkiye Futbolunun potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve ülkemizin dünyada hak ettiği konuma yükselmesi için gönül veren bir kadro ile birlikte şeffaf ve vizyoner bir kurum içi işleyiş modeli ile yola çıkıyoruz’’ demiş. Büyükekşi diyor ki; biz futbolun paydaşları, yani kongre delegasyonuyla görüştük. Desteğini aldık adayız.

Mehmet Büyükekşi’nin adının gündeme gelmesinin ardından AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Külünk uyarıda bulunuyor.

Sosyal medya hesabından, “15 Temmuz sonrası hakkında kırmızı ByLock listesinde olduğu iddiası bulunanlara birilerinin ilgi ve alâkası yoğunlaşmış. TFF seçimlerini FETÖ’nün mağdur ettiği tüm kulüpleri dikkatle takip etmeye ve süreci olumlu şekilde yönetmeye davet ediyorum. Kim, kimler adına TFF Başkanlığına adaylık hazırlığı yapıyor? FETÖ kendisi için dev bir kaynak gördüğü Türk sporunu ele geçirmek için hareketli.  TFF üzerinden Cumhur İttifakı’na ve Sayın Cumhurbaşkanımıza zarar verme peşinde olanlar kimler dikkatle takip etmeliyiz.” Masajını paylaşıyor…

Oda TV nin 27 Mayıs tarihli TFF Başkan adayını tanıyalım haberinde, Mehmet Büyükekşi’nin kardeşi Aykut Büyükekşi hakkında ise ‘Fethullahçı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 2020 yılında dava açıldığı, Aykut Büyükekşi’nin 2004-2007 yılları arasında Kaynak Holding’de yönetim kurulu üyesi olduğu, Kaynak Holding’in ise FETÖ’ye yönelik olarak yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar sonucunda örgütün en önemli finans kaynağı olarak tespit edildiği, yine iddianamede ihbarda bulunan bir şahsın Aykut Büyükekşi’nin FETÖ’nün üst düzey yöneticisi ve gizli kasası olduğu haberin detayına ulaşıyorsunuz.

Peki, TFF Başkanlık seçimlerine 13 gün kalmışken Mehmet Büyükekşi ‘’niye Federasyon başkanlığına aday olmuş, Türk futbolunu ayağa kaldıracak projeleri neymiş?’’ diye merak edip taradım, ama bir şey bulamadım. Bu arada 2. Ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Volkan Can, ‘’her adaya eşit mesafedeyiz açıklaması yapmış!’’ Bence doğru yapmamış! ‘’Yıllık yayın geliri 550 milyon dolardan 155 milyon dolara düşen,( Nottingham Forest takımının Premier Lig’e ayak bastı parası çıplak 170 milyon dolar) marka değeri sürünen, altyapı ve tesisleşme fukarası haline gelmiş ülkede futbol sporuna ulaşmanın imkansız hale geldiği, antrenör eğitim programları ve eğitime ulaşabilme zorluklarıyla değerli ve yetişmiş antrenör sayısının ve kalitesinin her geçen gün giderek düştüğü, futbol alt birliklerinin sarı birliğe dönüştüğü, delegasyonda oy kullanan büyük orandaki çoğunluğun ‘’futboldan bir haber olduğu’’ bir ortamda, futbolumuzu siyasetin dışına taşıyabilecek, projeleri ve çözüm yollarıyla futbolun asli unsurlarından oluşan bir yönetime destek olmak en büyük dileğimizdir.’’ dese oturduğu makama bir değer katmış olurdu.

Aslında lafı eveleyip geveleyip uzatmaya da gerek yok! En iyisi ben konuya 1461 Trabzon FK. takımı başkanı Celil Hekimoğlu’nun sosyal medya paylaşımıyla nokta koyayım. ‘’ Değerli futbol ailesi 2. ve 3. Ligler kan ağlamaktadır. Tam, 8 yıldır lira bazında aynı geliri almaktayız. O da, en yüksek üç milyon lira. Şimdi TFF seçimi var. Kime oy vereceğiz, tartışılıyor. Ben, hiçbir adaya oy vermeyeceğim; çünkü bizim haklarımızı savunmuyorlar. Dertleri sadece Süper Lig.”

Federasyon başkanlığı seçim sath-ı mailine girildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!