Festival yasaklayan Vali’ye tarikatlardan destek… Konser sahnesi söküldü!

Bir gerekçe göstermeden Eskişehir'deki tüm toplu etkinlikleri ve müzik festivalini yasaklayan Vali Erol Ayyıldız'a tarikat ve cemaatlerden destek geldi. Vali Akyıldız'ın İsmailağa cemaatinin derneğine ziyaretinde verdiği pozlar da dikkat çekti. Öte yandan festivalin iptaline ilişkin yapılan itiraz başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Karar üzerine konser sahnesi sökülmeye başlandı.

featured
service

Eskişehir Valiliği, kentte 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasakladı. Valiliğin ‘uygun görülenler hariç’ olmak üzere aldığı yasak kararıyla, 12-15 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan ve şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest de iptal edildi.

Yasak kararı kısa sürede büyük tepkiye neden oldu. Siyasiler, sanatçılar, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve öğrenciler başta olmak üzere yurttaşlar karara tepki gösterdi.

MAHKEME VALİLİĞİ HAKLI BULDU!

Diğer yandan kentte 12-15 Mayıs tarihleri arasında müzik festivalini yapmayı planlayan organizasyon şirketinin İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edilmedi. Organizasyon şirketi tarafından aralarında Teoman, Can Bonomo, Haluk Levent, Levent Yüksel, Emre Aydın, Hayko Cepkin, Gazapizm ve Yeni Türkü gibi sanatçıların sahne alacağı platform için kurulum çalışmaları devam ediyordu. İdare Mahkemesi’nin kararıyla birlikte sahnenin söküm işlemlerine başlandı.

TARİKAT DERNEĞİNDE POZ

Yasakla beraber Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız‘ın tarikatçılarla aynı fotoğraf karesinde yer alan pozları dikkat çekti. Vali Ayyıldız, İsmailağa tarikatına bağlı Hicret Derneği’ni ziyaret etti. Dernek, kendilerini ziyaret eden Vali’ye teşekkür etti.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, İsmailağa cemaatinin sosyal medyada önde gelen isimlerinden olan, ‘Müdafa-i İslam Hareketi’ isimli bir yapının da başında bulunan Erdem Özveren, kararın ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında Vali Ayyıldız’ın daha önceki benzer icraatlarını hatırlatıp ‘İzmir Valisi’yken eşcinsel faaliyetlere müsaade etmeyen, Eskişehir’e atanınca aldığı kararlar ile şehri çok kısa sürede dünyanın en güvenli 8. şehri konumuna getiren, Vali Erol Yıldız alkoliklerin festival adı altında yaptığı ahlaksızlıkları da iptal etti’ dedi.

‘VALİ’YE DESTEK TELEFONU AÇIN’

Özveren bununla da kalmayıp, takipçilerini Vali Ayyıldız’ı telefonla arayıp karar için ‘teşekkür’ etmeye çağırdı. Ayyıldız’a övgüler düzen Özveren, ‘Makam odasını daima açık tutup, vatandaşıyla birebir ilgilenen, azgın azınlığın tüm baskılarına rağmen içki-alkol ve türevleri ile festival adı altında kamu barışını bozan fuhşi etkinliklere ise izin vermeyen Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’a teşekkür iletmek için 0 (222) 214 26 26 numarayı arayıp (valilik) desteklerimizi iletelim. Bir numara çevirip bir kaç kelam etmek zor olmaz bu tür kararlı duruş sergileyen devlet ricalinin yanında olduğumuzu gösterelim ki azınlığa boyun eğmesinler…’ ifadelerini kullandı.

BÜYÜKERŞEN’DEN TEPKİ

Öte yandan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Valiliği’nin etkinliklerin yasaklanması kararına tepke gösterdi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan Büyükerşen, şunları söyledi:

“Öncelikle kültürün, sanatın kenti Eskişehir’imizin böylesine bir kararla, böylesine bir yasakla anılıyor olmasından büyük üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim.

Kamuoyu, on binlerce öğrencinin yaşadığı bu kentte, böylesine bir uygulamanın kişisel hak ve özgürlükleri ihlal ettiğini söylüyor. Ayrıca bu yasak tarihlerinin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kapsıyor olması bizleri ayrıca üzmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanındaki sanatçılar da bu yasağa açıklamalarıyla tepki gösterdiler. Gençler sürekli olarak bizlere ulaşarak, kararın kaldırılması taleplerini iletiyorlar.

‘TÜM GENÇLER ADINA…’

Ben, kentteki tüm gençler adına, sivil toplum kuruluşları adına, sanatçılar adına bu kararın tekrar gözden geçirilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz, bu tepkilere sessiz kalmayacaktır. Çünkü gençliğin başkenti Eskişehir’imiz yasaklarla değil; özgürlüklerle, bilimle, sanatla, kültürle anılmayı hak ediyor.”

MAHKEME İTİRAZI KABUL ETMEDİ

Eskişehir Valiliği, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, afiş, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinliklerin 10 Mayıs itibariyle 15 günlüğüne yasaklandığını açıkladı. Valiliğinden internet sitesinden yasaklamaya ilişkin açıklamada, kararın Eskişehir’in huzur ortamı, kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla alındığı belirtildi. Valiliğin yasak kararı kentte 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan müzik festivalini de etkiledi.

Organizasyon şirketi avukatları aracılığıyla valilik kararının iptal edilmesi talebiyle Eskişehir İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. İdare Mahkemesi gündemine aldığı taleple ilgili Eskişehir Valiliği’nden yasaklara ilişkin savunma yazısı istedi. Bugün savunma yazısıyla birlikte dosyayı yeniden görüşen mahkeme, valilik yasaklarını haklı bularak, iptal kararına itirazı kabul etmedi.

SAHNE SÖKÜLÜYOR

Organizasyon şirketi tarafından aralarında Teoman, Can Bonomo, Haluk Levent, Levent Yüksel, Emre Aydın, Hayko Cepkin, Gazapizm ve Yeni Türkü gibi sanatçıların sahne alacağı platform için kurulum çalışmaları devam ediyordu. İdare Mahkemesi’nin kararıyla birlikte sahnenin söküm işlemlerine başlandı. (DHA)

Festival yasaklayan Vali’ye tarikatlardan destek… Konser sahnesi söküldü!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 5 gün önce

  Vali Beyler 2923 Secimi Sonrası Başı açık ve Etek boyu Diz Üstü olanlar ile dekolte giyenler Sokağa Çıkamaz dese kim ne diyecek. Yahu Festivali Iptal eden Vali ile diğer Valilerin Bitim Kuşam dayatması yapmayacağının garantisi Var mı?

 2. 5 gün önce

  Dinci, gerici tarikatların dizi dibinden ayrılmayan bu “vali” ve benzerleri , hangi devletin valileri? Burası vahhabi Arap ülkesi mi?

 3. Devrim Kanunları!

 4. 5 gün önce

  Şu işe bak! Hangi konuma geldik. Mücadele edilmesi gerekenler partiler değil, tarikatlar. Artık çok ileri gidiyorlar.

 5. 5 gün önce

  O zaman ateist bir vali geldiğinde camilerin kapanmasına hayır diyemezsiniz. Lütfen biraz adil ve akıllı olun.

 6. 4 gün önce

  Vali bazı dernek ve vakıfları denetlemek için her yere gitmesi muhtemeldir. Bu soruya en büyük cevap vali tarikat ve cemaatçi olmayabilir lakin ayyaş ve alkol düşmanı ve gençleri koruyan birisi

  Cevapla
 7. 4 gün önce

  Vali Bey’in yaptığı yerinde bir karar tebrik ediyoruz.

  • 4 gün önce

   tebrik edecek kafadaysan burda ne işin var habere geldiysen yanlış yerdesin.

   Cevapla
 8. Haller genclik merkezinden bikac yeride kapattilar sirf alkol satiyor diye, Eskisehir de bitirdiler

  Cevapla
 9. 4 gün önce

  büyükerşende mıymıy konuşmuş. belediyede alamadıkları eskişehiri atamayla yönetiyorlar. modern şehirlere örnek gösterilen bi avuç anaolu şehrinde olan eskişhir için skandal karardır. şeriata adım adım. istedikleri herşeyi yapıp kılfına uyduruyorlar.

 10. 4 gün önce

  seçime hazırlık gibi işler başladı melis sezen,eskişhir festivali,türbanlı vali kutuplaştıracak modern kesimin damarına basacak hamleler ardardına…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!