FETÖ Borsası infazında karar çıktı

featured

FETÖ Borsası infazı olarak bilinen eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetine ilişkin dava karara bağlandı.

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

‘Mafya-polis-istihbaratçı-siyasetçi’ ortaklığıyla işletilen İzmir’deki FETÖ Borsası’nın kilit isimlerinden olan ve yargılandığı dava kapsamında ev hapsindeyken 30 Mayıs 2019’da polis kılığında konutuna gelen Yener Toga isimli tetikçi tarafından silahlı saldırıya uğrayan eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un ölümüne ilişkin 2’si firari, 7’si tutuklu 1’i tutuksuz 10 sanıklı davada karar çıktı.

Mahkeme, tetikçi Toga’nın ‘kasten adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Toga, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçundan 3 yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan da 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yener Toga

Diğer sanıkların cezaları şöyle:

Hüseyin Hıfzı Ak: Cinayete yardım 17 yıl, suç örgütüne yardım 2 yıl 6 ay, ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl 6 ay hapis.

Erdal Kabakum: Cinayete yardım 17 yıl, örgüte yardım 2 yıl 6 ay, ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl 6 ay hapis.

Barış Yedibela: Cinayete yardım 16 yıl, örgüte yardım 1 yıl 10 ay 15 gün hapis.

Hasan Akın: Cinayete yardım 13 yıl 4 ay, örgüte yardım 1 yıl 10 ay 15 gün hapis.

Mafer Keleş: Cinayete yardım 16 yıl, örgüte yardım 1 yıl 10 ay 15 gün hapis.

Muhammet Yaşar Yılmaz: Cinayete yardım 12 yıl 6 ay, örgüte yardım 1 yıl 15 gün hapis.

Sanıklardan Uğur Uygun beraat etti.

Mafer Keleş, Serkan Kurtuluş’la birlikte.

SERKAN KURTULUŞ’UN DOSYASI AYRILDI

Cinayetin azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan ve Arjantin’de tutuklu bulunan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ile yardımcısı Lider Camgöz’ün dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

FETÖ BORSASI ÇARKI

Eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş, ‘mafya-polis-istihbaratçı-siyasetçi’ ortaklığıyla işletilen FETÖ Borsası çarkına ilişkin en önemli davalardan biri olan İzmir’deki ‘Serkan Kurtuluş suç örgütü’ davasının sanıkları arasında yer alıyordu. İddiaya göre; kamuoyunda ‘Babalar Grubu’ olarak bilinen iş adamlarına yönelik FETÖ operasyonu listesi, dönemin İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen tarafından Ahmet Kurtuluş aracılığıyla çete lideri Serkan Kurtuluş’a sızdırılmış, çete de ‘MİT’e çalışıyoruz, devlet arkamızda’ diyerek listede adı bulunan kişilere ulaşıp tehditle para almıştı.

Ahmet Kurtuluş, elektronik kelepçe ile ev hapsindeyken öldürüldü

KONUŞTURULMADI

Ahmet Kurtuluş’un öldürülmeden önce itirafçı olduğu ve önemli bilgileri açıklamaya hazırlandığı belirtiliyordu. Kurtuluş’un, öldürülmeden iki ay önce suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş tarafından ölüm tehdidi aldığı ortaya çıkmıştı.

Cinayetle ilgili hazırlanan iddianamede Serkan Kurtuluş’un ‘eylemi planlayan ve talimatını veren azmettirici’ olduğu iddia edildi.

Tetikçi ifadesini değiştirdi … Açıkladığı ‘istihbaratçı’ için ‘hayal ürünü’ dedi

Tetikçi Yener Toga Emniyet’teki ifadesinde cinayet talimatını aldığı kişilerle bir istihbaratçı polis aracılığıyla iletişime geçtiğini açıkladı. Dosyada, bahsedilen kişinin ismi “Ahmet Kardaş” olarak yer aldı. Toğa daha sonra mahkemedeki ifadesinde, söz konusu kişi için “hayal ürünüydü” iddiasında bulundu ve Emniyet’teki ifadesinde yalan söylediğini öne sürdü. 

Hem bu kirli yapının, hem de cinayetin kilit ismi olan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş, firar ettikten sonra Türkiye’nin kırmızı bülten çıkarması sonucu İnterpol tarafından önce Gürcistan’da yakalandı. Bir süre tutuklu kaldı. Türkiye’ye iadesi beklenirken, Gürcistan makamları tarafından sürpriz bir şekilde Şubat 2019’da salıverildi. Bu süreçte sosyal medyadan ‘yakında çok önemli bilgiler açıklayacağım’ şeklinde mesajlar vermeye başlayan Serkan Kurtuluş, Amerikalı Rahip Andrew Craig Brunson ve düşürülen Rus uçağı ile ilgili çeşitli iddialarda bulundu.

Birkaç ülke dolaşan Serkan Kurtuluş son olarak Haziran 2020’de İnterpol tarafından, yardımcısı Lider Camgöz’le birlikte Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yakalandı. Serkan Kurtuluş ve Lider Camgöz, hâlâ Arjantin’de tutuklu.

Serkan Kurtuluş Arjantin’de yakalandı

MÜLTECİ BAŞVURUSU YAPTI

Serkan Kurtuluş Arjantin’deki cezaevi sürecinde FETÖ’ye sığındı. FETÖ firarisi Said Sefa’nın programlarına cezaevinden bağlanan Kurtuluş, Türk makamlarının kendisini öldürtmeye çalıştığını iddia etti ve elinde çeşitli bilgiler bulunduğunu, bunları da FBI ile paylaşmaya hazır olduğunu açıkladı. Serkan Kurtuluş bu süreçte Birleşmiş Milletler’i (BM) de devreye sokmaya çalıştı. BM’ye mektup yazdı.

ABD VE RUSYA’YA ‘BENİ KULLANIN’ ÇAĞRISI

Son olarak geçen haftalarda Ahmet Nesin’in Youtube’da sunduğu programa cezaevinden telefonla bağlanan Serkan Kurtuluş, Arjantin’de yaptığı mültecilik başvurusuna 1 yıldır yanıt gelmediğini belirterek, açlık grevine başladığını söyledi.

AKP hükümetine ilişkin önemli ‘delilleri’ olduğunu öne süren Serkan Kurtuluş, “Buradan çağrıda bulunuyorum. Amerika ve Rusya’yı ilgilendiren çok önemli deliller var elimde. Bu sebeple Birleşmiş Milletler’in koruması altına girmek istiyorum. Açlık grevi yapmamdaki amaç da zaten Birleşmiş Milletler’le görüşme yapmak ve onların koruması altına girmek. Ben iddia ediyorum, normal hukuk devletinde benim açıklayacağım delillerle AK Parti hükümeti istifa etmek zorunda kalırdı” ifadelerini kullandı.

YENİ BİR ‘ZARRAB’ VAKASI OLMASIN, TÜRK YARGISI KENDİSİ ÇÖZSÜN

Ahmet Kurtuluş’un avukatları Veryansın Tv’ye yaptıkları açıklamalarda, “FETÖ Borsası’nı kuran yapı içinden bazı kamu görevlileri de gidip bir FETÖ kurgusu çerçevesi içerisinde ifade verebilir… Amaç Türkiye’yi sanık sandalyesine oturtmak… Türkiye bu konuyu başka ülkelerin yargı sistemine emanet edemez. Ne yapılacaksa ülkemizde yapılmalı” uyarısında bulundu.

Veryansın Tv ‘kumpas geliyor’ diye uyarmıştı… Çete lideri ABD basınında

Ahmet Kurtuluş cinayetinde ek iddianame… O polisin ismi dosyada

Tetikçi anlattı: Barut izi kalmasın diye elime işedim

FETÖ Borsası infazında karar çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 sene önce

    Artık net bir şey öğrendik: kim ki vatan millet Sakarya diyorsa bir yerlerde bir karartma yapılıyor. Ahmet Nesin in videolarını seyrettim. Başta veryansın TV kim ki bu vatanı düşünüyor çözüm çok basit. Iddialarda ismi geçen herkesin en azından bilgisine başvurulmalı. Serkan Kurtuluş çetesi yok, onlar zaten tetikçi yani patronları var. Patronların içinde kamu görevlileri ( mit, adliye, emniyet) var, eskinin politikacisi yeninin rektörü var, son başbakan var. Bu insanlara hiç dokunmadan bir medya grubu niye “kol kırılır yen içinde kalır” der ki… Burası Türkiye… Suç işle sonra devlet zarar görmesin…

    Cevapla
  2. 1 sene önce

    Devlet görevlilerine bak sen ya, hangi boklu taşı kaldırsan altından en az bir tane çıkıyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!