‘FETÖ Borsası’na yeni mesajlar… Savcı: Bana 10 bin lazım

featured

‘FETÖ borsası’na karıştığı iddiasıyla hakkında iddianame düzenlenen Cumhuriyet Savcısı Lütfi Karabacak’ın, 200’ü aşkın kişiyi dolandırdığı iddia edilen Mine Mumcu ile WhatsApp mesajları ortaya çıktı. Karabacak’ın, Mumcu’ya ‘İşleri güçleri bıraktım, sadece senin işlerini takip ediyorum. Hanımın kredi kartı ödemesi var. Bana 10 bin lazım, halleder misin’ diye yazdığı ileri sürüldü.

İstanbul Adliyesi’nde bazı FETÖ sanıkları hakkında para karşılığı takipsizlik verildiği, bazılarının da tahliye edildiğinin ortaya çıkması üzerine “FETÖ borsası” olarak adlandırılan yapılanmaya adı karıştığı iddiasıyla açığa alınan savcı Lütfi Karabacak’ın görev alanında olmayan soruşturmalara dahil olduğu ve edindiği bilgileri paylaşarak maddi menfaat temin ettiği ileri sürüldü. Cumhuriyet’in haberine göre, kamuoyunda “Mine Maria” diye tanınan ve “Saadet Zinciri”, “Titan Zinciri” olarak bilinen dolandırıcılık yöntemini kullandığı iddia edilen Mine Özkan ile Karabacak arasındaki WhatsApp yazışmaları soruşturma dosyasına girdi.

‘BEBEMSİN’

Söz konusu yazışmalarda Lütfi Karabacak’ın, Mumcu’ya “O zaten ‘tamam’ dedi. Bekliyorum, perşembe tekrar uğrayacağım. Valla işlerimi bıraktım. Sadece senin işleri takip ediyorum” dediği, Mumcu’nun ise “Bebemsin” şeklinde yanıt verdiği ortaya çıktı. Yazışmalarda Karabacak, “Kuzum daha önce beklemiştim. Hanımın kredi kartı ödemesi var. Bana acil 10 bin lazım. Halleder misin?” diye yazarak hesap kartının görüntüsünü Mumcu’ya atıyor. Bunun üzerine Mumcu, savcının hesabına 6 bin 700 TL gönderiyor.

EKSİK KALAN 3 BİN TL GÖREMEZ’İN OĞLUNDAN

Ödeme için teşekkür eden Karabacak, “3 bin TL daha var ama” diyerek eksik kalan parayı istiyor. Geri kalan parayı ise savcının hesabına eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in oğlu Burak Görmez yatırıyor. Konuşmalarda, “O zaten ‘tamam’ dedi” mesajında ismi geçen kişinin Anadolu Adliyesi’nde görevli savcı O.A. olduğu belirtildi. O.A’nın,  Mine Mumcu tarafından dolandırıldığını öne süren Ali Sait Çolak’ın yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı veren isim olduğu öğrenildi. Ayrıca Mine Mumcu’nun suç ortağı olduğu iddia edilen Aykut Sağlam’ın “her şeyi itiraf ettiği bir video” da iddianameye girdi. Videoda Sağlam, “Bugüne kadar benim hesabımdan Mine’nin hesabına 5-10 milyon para geçti. 3 milyona yakın parayı ise polis ve savcılara gönderdim. Çağlayan Adliyesi’ndeki Lütfi savcıya 200 bin gönderdim. Farklı farklı dosyalar için” ifadelerini kullandı.

AVUKATTAN AÇIKLAMA

İddialara ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Burak Görmez’in avukatı, “Mine Hanım, Burak Bey ile birlikteyken Lütfi Karabacak’a para yollaması gerektiğini söylemiş. Burak Bey’e nakit para vermiş. Burak Bey ise kendi hesabından Lütfi Karabacak’a para yatırmış. Burak Bey Lütfi Karabacak’ı tanımaz” dedi.

“FETÖ borsası” soruşturması kapsamında  Karabacak hakkında, 7 yıldan 28 yıl 6 aya kadar hapsi istemiyle iddianame düzenlenmişti. Karabacak’ın Mine Özkan’dan 75 bin TL maddi destek sağladığı ileri sürülmüş, Karabacak ise paranın burs amaçlı olduğunu belirtmişti.

 

‘FETÖ Borsası’na yeni mesajlar… Savcı: Bana 10 bin lazım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!