FETÖ Borsası'nda adı geçiyordu... 'Gizli yargılama' istedi

TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek FETÖ Borsası hakkında açıklamalar yapan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’e MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı'nın açtığı tazminat davasının ilk duruşması yapıldı. Daha önce Veryansın Tv'nin haberine de mahkeme kararıyla erişim engeli çıkartan Saygılı'nın avukatları bu kez yargılamada gizlilik kararı istedi. 

FETÖ Borsası'nda adı geçiyordu... 'Gizli yargılama' istedi

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Bir insanın yargılamada gizlilik talebinde bulunması zaten durumu ortaya koyuyor. Bize ‘özür dilesin, davadan vazgeçelim’ teklifinde bulundular. Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Atila Sertel, geçen yıl MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı hakkında FETÖ davasından himmet operasyonu ile gözaltına alındığını ve yine Saygılı’nın babası Eflatun Saygılı’nın İzmir’de kurduğu Sondakika isimli gazetenin de darbe girişiminden sonra çıkartılan kararnameyle FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatıldığını açıklamıştı. Gazetenin bağlı olduğu Saykar şirketinin hissedarlarından biri olan Mehmet Tahir Kocakurt’un abisinin FETÖ’nün dünya imamlarından Barbaros Kocakurt olmasına dikkat çekmişti. Sertel ayrıca Saygılı ailesinin büyük ortağı olduğu Son Dakika Gazetesi’nde bir dönem görev yapmış ve FETÖ ile alakası olmayan gazetecilerin bugün dahi basın kartı verilmeyerek cezalandırıldığını söylemişti.

Bunun üzerine Bilal Saygılı, Atilla Sertel hakkında “Basın yoluyla kişilik haklarına saldırı” iddiasıyla dava açmıştı. Davanın duruşması bugün İzmir 18. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

'GAZETENİN ORTAĞI DÜNYA İMAMININ KARDEŞİ'

Medya Ege’de yer alan habere göre, Atilla Sertel mahkemedeki ifadesinde şunları söyledi: “Bu dava TBMM çatısı altında yaptığı konuşmadan sonra açılmıştır. Davacının gazetesinde çalışan basın mensuplarının kartları iptal edilmiştir. Bu gazetenin kurucusu olan davacının ortakları hakkında arama ve yakalama kararı vardır. Barbaros Kocakurt, Tahir Kocakurt’un abisidir ve FETÖ’nün Dünya imamı olarak aranmaktadır. Davacı bu kişilerle ortaklık yapmıştır. 15 Temmuz sonrasında gazete kapatılmıştır. Halen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından FETÖ’cü olarak anılmaktadır. Halen o gazetede çalışan gazetecilere basın kartları verilmemektedir. Bunun gerekçesi o gazetenin FETÖ’cü bir gazete olmasıdır. Bu iddiaları ben söylemiyorum. Cumhurbaşkanlığı da gazetecilerin basın kartlarını vermiyor. Basın kartını alamayan en az 10 gazeteciyi şahit olarak getirebilirim.”

GİZLİLİK KARARI İSTENDİ

Duruşmada Bilal Saygılı’nın avukatı Faruk Öktem, Saygılı’nın hiçbir zaman Son Dakika Gazetesi’nin sahibi olarak çalışmadığını söyledi.  Gazetenin müvekkiline ait olmadığını söyleyen Öktem, “Müvekkilim FETÖ soruşturması geçirmiştir ama takipsizlik kararı verilmiştir. Takipsizlik kararı verilen bir kişi hakkında terör örgütü üyesi olduğunu iddia etmek hakaret ve iftira suçu oluşturur. Bu konunun sürekli gündemde olması müvekkilin mağduriyetini arttırmaktadır. Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun 28. Maddesine göre müvekkilimin menfaatlerinin korunması ve manevi zararın artmaması açısından dosyaya gizlilik kararı verilmesini istiyoruz” dedi.

'ELEŞTİRİYİ HAKARET OLARAK GÖRÜYORLAR'

Mahkeme çıkışında açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel şunları kaydetti:

“İçerde yazılı ifademi istediler. Fakat ben yazılı ifade hazırlamadım, sözlü olarak sadece bir beyanda bulundum. Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığım açıklamaları karşı taraf hakaret ve tazminat davası olarak beni suçlamış, beni suçluyorlar. İddiaları da kendilerinin FETÖ’cü olmadıklarını söylüyorlar. Ben zaten onlara direkt FETÖ’cüsünüz demedim ama FETÖ ile olan ilişkilerinin çok açık ve net olduğunu belge ve kanıtlarıyla ortaya koydum. Mesele Eflatun Saygın’ın Son Dakika Gazetesi’nin içinde bütün ortaklar neredeyse hepsi aranıyor, bir kısmı tutuklu bir kısmı aranıyor. Mesele Barbaros Kocakurt var, dünya imamı olarak aranıyor. Onları anlattım hakime hanıma… Hakime hanım yazılı ve geniş bir beyanda bulunmamı, ifade vermemi istedi. Aynı zamanda Bilal Saygılı’nın Ege Üniversitesi Rektörü Cüneyt Hoşcoşkun ile birlikte temelini attığı camii ile ilgili konuşmalarım olmuştu. O camiyi de Cumhurbaşkanı açmıştı. O caminin açılışının eleştirisini de hakaret olarak görüyorlar. Ben siyaseten eleştiri yapıyorum ve onları eleştirmiyorum” dedi.

'FETÖ'CÜLERLE İÇ İÇEYKEN ŞİMDİ AKP'Lİ ÜST DÜZEY KİŞİLERLE İÇ İÇE'

Sertel “FETÖ borsası var diyen ben değilim. Şamil Tayyar’dır AKP eski milletvekili, gazeteci kökenli AKP eski milletvekili Mehmet Metiner’dir. Ve FETÖ borsasından kaynaklanan ve haklarında ifade olan, kendilerinin FETÖ’cü olduğunu söyleyen birçok iş adamı serbest… Elini kolunu sallayarak gezmektedir. Bunun örnekleri çok sayıda verilmektedir. İzmir’de de Orkide yağlarının sahibi FETÖ’cü olduğunu kabul etmiş olmasına rağmen serbest kalmıştır. Fabrikasındaki paranın bir kısmına el konuldu ve yeni ortalıklarla ticari hayatına devam etmektedir. Şimdi bunları söylemek bana göre suç değildir, çünkü biz mahkemelerdeki iddianamelerden ve devletin üst kademlerinde alınan kararlara ilişkin konuşuyoruz. Kendi kafamıza göre herhangi bir hakaret yapmıyoruz, herhangi bir açıklamada bulunmuyoruz. Bu milletvekili olmanın gereği. İzmir’de çok sayıda insan suçsuz yere cezaevinde yatarken gerçekten suçlu olanların ama güçlü olanların dışarda olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Biliyorsunuz genel başkanımız da çok kez dile getirdi. 17-25 Aralık sonrasında da büyük bir otel sahibi olan kişinin de serbestçe elini kolunu sallayarak gezdiği ortadadır. Bank Asya’ya para yatırdığı ortadayken her konuda FETÖ’cülerle iç içeyken şimdi AKP’li üst düzey kişilerle iç içe oturmaktadır” dedi.

‘ÖZÜR DİLESİN, İŞ KAPANSIN’ DEDİLER

Avukatın haberlerle ilgili ‘yayın yasağı getirilsin’ talebinde bulunduğunu söyleyen Sertel, “Ben de ona karşı çıktım, eğer yayın yasağı kendisi ile ilişkili değilse niye rahatsız olsun. Bir de benim yanlış bilgilendirildiğimi söylüyor yani bana ‘sayın vekil özür dilesin, bu işi kapatalım’ diyor. Benim özür dileyecek bir durumum yok. Ben özür dileyecek hiçbir şey yapmadım. Benim elimdeki verilerle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin elindeki verilerle konuştum. Ben bu davanın beraatla sonuçlanacağına inanıyorum, çünkü kimseye hakaret kastiyle hareket etmiyorum, gerçekleri konuşuyorum” diye konuştu.

VERYANSIN TV YAZMIŞTI, MAHKEME ENGELLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 22 Kasım 2019’da İzmir’de Bilal Saygılı Cami’nin açılışını yapmıştı. Açılıştan sonraki günlerde Veryansın Tv’de camiye adını veren MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı hakkında biri 2015, diğeri 2019 yılına ait iki takipsizlik kararına dikkat çeken bir haber yayınlanmıştı.

Muhabirimiz Gamze Çınlar’ın 26 Kasım 2019 tarihli “İşte Erdoğan’ın camisini açtığı MÜSİAD başkanının FETÖ dosyası” başlıklı özel haberinde, Bilal Saygılı’nın FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılması süreci dava dosyalarına yansıyan belgelerle aktarılıyordu. Haberin yayınlanması üzerine Bilal Saygılı avukatı aracılığıyla “kişilik haklarına saldırı olduğu” iddiasıyla mahkemeden jet hızıyla erişim engeli çıkartmıştı.