FETÖ işkence davasında 'son gelişmeler'

FETÖ işkence davasında 'son gelişmeler'

Askeri okullarda kendilerinden olmayan öğrencileri çeşitli “işkence ve kumpas” yöntemleriyle tasfiye eden FETÖ, ilk kez 13.06.2019 tarihinde yargı önüne çıktı.

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kara Harp Okulu’nda ismi işkencelere karışan eski takım komutanı Sanık Ayhan Y. “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “işkence yapmak” suçlamalarıyla yargılanıyor.

21.07.2020 tarihinde görülen celsede esas hakkında mütalaa verilmiş ve karar için duruşma 27.08.2020 tarihine ertelenmişti (ilgili yazım için bkz. “Fetö işkence davasında karara doğru”[1]).

***

27.08.2020 tarihli duruşmaya Tanık E.D. ve H.A.T.’nin alınan ifadeleri okunarak başlandı. Bu ifadelerde Tanık E.D. kısaca şunları belirtiyor:

“FETÖ’den ayrıldıktan sonra Ayhan Y. beni de şok mangasına aldı. Fetullah Gülen’e koğuşta küfür etmiştim. Bu küfür kulağına gitmiş. Bana kimseye küfür edemezsin, Fetullah Gülen’e de küfür edemezsin, bu bölükte benim 70 gözüm var, seni mezun etmem, hafta sonu izne çıktığında hangi büfeden hangi sigarayı aldığını, büfeye kaç para verip üstünü ne kadar aldığına kadar her şeyi biliyorum, dedi.”

Tanık H.A.T. ise ifadesinde kısaca “kendisinin Ayhan Y. tarafından işkence görmediğini fakat işkence ettiği öğrencilerin var olduğunu, bu olayları gördüğünü” söylüyor.

Müşteki mağdur öğrencilerden E. G., T.B.A. ve B.A. da şu ana kadar verdikleri tüm ifadelerin aynen geçerli olduğunu, sanığın özellikle “işkence suçundan” ceza alması gerektiğini ifade ettiler.

Ardından müşteki vekil avukatı Gazi Can söz aldı:

“Sayın başkan, değerli heyet, öncelikle önceki celse iddia makamı tarafından dosyaya sunulan esas hakkındaki mütalaaya katıldığımızı ifade etmek istiyorum. Müvekkilimin daha önceki beyanlarında yer aldığı üzere sanık tarafından gerçekleştirilen; ‘gündüz vakti sıcak asfaltta süründürme, dikenli tellerde süründürme, uzun süreli koşu, yüz metre boyunca yuvarlandırma, kusmuk üzerinde süründürme’ tarzı fiillerin Anayasa 17, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 3. maddesinde yer alan “hiç kimseye işkence, insanlık dışı yahut haysiyet kırıcı ceza veya muameleye tabi tutulamaz” hükmünü ihlal ettiği,”

“müvekkile ve diğer katılanlara uygulanan baskı ve şiddetin olağan bir durum olmadığı, Tanık Öner A.’ün beyanında da yer aldığı üzere işkence niteliğinde olan eylemlerin “sistematik” olarak planlanıp “kasıtlı ve bilinçli” bir şekilde müvekkil ve diğer katılanlar üzerinde uygulandığı,”

 “Bu yapının kendisinden olmayan öğrencilerin askeri okullarda öğrenim görmesine müsaade etmediği; askeri liselerden gelen öğrencilerin önüne keserek kendilerine “biat etmiş” sivil liselerden gelen öğrencileri yerleştirmeye çalıştıkları, bunu da sanık ve sanık gibi kişilerle “insanlık dışı, onur kırıcı davranışlarla ve işkenceyle” yaptıkları açıkça dosya kapsamında anlaşılmaktadır.”

“Bu nedenle sanığın mütalaada ispat edilen suçlamalardan özellikle TCK 94/1’den cezalandırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Sanık Ayhan Y.’nin vekil avukatı tarafından ise savunma sürecinde çeşitli sorunların yaşandığı gerekçesiyle etkin bir savunma yapabilmek adına ek süre istendi. “Maksadımız yargılamayı uzatmak değil, etkin savunma yapmak” denildi.

Duruşma 30.09.2020 saat 14.00’e son kez ertelendi.

[1] https://www.veryansintv.com/feto-iskence-davasinda-karara-dogru