FETÖ-PKK ortaklığı kanıtlandı

Anadolu Üniversitesi yaptığı araştırmada, dijital ortamda FETÖ ve PKK terör örgütlerinin birlikte hareket ettiğini ispatladı.

FETÖ-PKK ortaklığı kanıtlandı

FETÖ ve PKK terör örgütlerinin dijital dünyada birlikte hareket ettikleri bilimsel olarak kanıtlandı. Bilimsel çalışmayı Anadolu Üniversitesi yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“PKK ve FETÖ terör örgütü üyelerinin işbirliğinde atılan bu twitlerin RT yapma, beğenme, yorum yazma gibi Twiter davranışları ile dolaşımda tutulduğu saptanmıştır. FETÖ/PDY örgütüne mensup Twitter’ı yoğun bir şekilde kullanan; çoğunlukla yurt dışına firar etmiş örgütün sosyal medyada aktif üyeleri, Barış Pınarı Harekâtından yola çıkarak milli birlik ve beraberliği zedeleyen, bölgedeki huzursuzluk ve istikrarsızlığa karşı yapılan operasyonları manipüle edici içerikleri paylaşmaktadır. Yapılan operasyonların itibarını, TSK’nın moral ve motivasyonunu zedelemeye yönelik paylaşılan bu içerikler; yukarıda belirtilen hashtagler ile gündemi ve hedefi saptırmaya yönelik stratejilerin birer unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.”

HEDEF BARIŞ PINARI

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde “Dijital Bir Terör Örgütü Olarak FETÖ” çalışmasıyla FETÖ/PDY’nin dijital dünyadaki yerini ele alan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM), bu kez de FETÖ/PDY mensuplarının Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını analiz etti.

Çalışmayı basına Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı tanıttı.

“FETÖ/PDY’nin sosyal medyada kullandığı taktik ve stratejileri ortaya koyan “Dijital Bir Terör Örgütü Olarak FETÖ” analiz çalışmasına devam eden SODİGEM, bu geniş kapsamlı rapor için özel bir yazılım geliştirdi. Söz konusu yazılımla FETÖ/PDY ile ilişkili hesapların Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili Twitter üzerinden davranışlarını analiz etti.”

9 Ekim 2019 saat 17:30’dan 10 Ekim saat 07.00’a kadar uzanan zaman diliminde örgütün dijital davranışlarının analiz edildiğini belirten Rektör Çomaklı SODİGEM tarafından hazırlanan “Dijital bir Terör Örgütü olarak FETÖ” çalışması bağlamında tespit edilen örgütle ilişkili hesaplarda Harekâtın başlaması ile birlikte görülen manidar hareketlilik, PKK söylemleri ile bu hesaplar arasındaki ilişkiyi gözler önüne sermiştir” dedi.

Rektör Çomaklı, yapılan çalışmada, elde edilen bulguları söyle açıkladı:

“9 Ekim 2019 saat 17:30 itibariyle Türkiye’de ve dünyada TT listesine giren #BarısPınarıHarekati, #RojavaKazanacak hashtagleri kısa sürede listede üst sıralara çıkmıştır. #KurdsBetrayedByTrump hashtagi ise 9 Ekim 2019 saat 23:30 itibariyle TT listesine girmiştir. Yapılan analizlerde örgütle ilişkili hesapların da söz konusu hashtagler ile paylaşım yaptığı tespit edilmiştir.”

‘DİJİTAL DÜNYADA FETÖ VE PKK İŞBİRLİĞİ YAPMAKTADIR’

“PKK ve FETÖ terör örgütü üyelerinin işbirliğinde atılan bu twitlerin RT yapma, beğenme, yorum yazma gibi Twiter davranışları ile dolaşımda tutulduğu saptanmıştır. FETÖ/PDY örgütüne mensup Twitter’ı yoğun bir şekilde kullanan çoğunlukla yurt dışına firar etmiş örgütün sosyal medyada aktif üyeleri, Barış Pınarı Harekâtından yola çıkarak; milli birlik ve beraberliği zedeleyen, bölgedeki huzursuzluk ve istikrarsızlığa karşı yapılan operasyonları manipüle edici içerikleri paylaşmaktadır. Yapılan operasyonların itibarını, TSK’nın moral ve motivasyonunu zedelemeye yönelik paylaşılan bu içerikler; yukarıda belirtilen hashtagler ile gündemi ve hedefi saptırmaya yönelik stratejilerin birer unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Ayrıca harekâtı uluslararası kamuoyunda haksız göstermek için terör örgütleri çeşitli küresel işbirliği teşkilatlarını, önemli siyasi kişilikleri ve hatta ünlü sinema yıldızlarını dahi etiketledikleri saptanmıştır. Bu amaçla her iki örgüt mensuplarının farklı dillerde mesajları dolaşıma soktukları belirlenmiştir.

FETÖ ile ilişkili hesaplardan oluşan bir örneklem grubunun davranışları, harekatın başladığı 9 Ekim ve 10 Ekim’e bağlayan gece ve sabahında analiz edilmiştir. Bu gruptan Twitter’da TT olan hashtagleri içeren 179 tweet tespit edilmiştir. Tespit edilen bu tweetlerin hashtagler üzerine dağılım grafiği elde edilmiş; yazılım yardımıyla yapılan sosyal ağ analiziyle ise hesapların arasındaki etkileşim incelenmiştir. Buna göre terör örgütü bir organizasyon şeklinde tek bir merkezden atılan twitleri, distribütör hesaplar ile dolaşıma sokmuş, dezenformasyon amaçlı resim, görüntü, bilgi ve mesajları yaymaya çalışmıştır. Bu hesapların çoğunlukla yurtdışında firari olan örgüt mensuplarınca dolaşıma sokulduğu saptanmıştır.

FETÖ YENİ TAKTİKLER GELİŞTİRİYOR

Yapılan araştırmada, terör örgütünün proaktif bir şekilde yeni taktikler geliştirdiği ve harekât sırasında hedef gösteren, hedefi saptıran içerikler kurguladığı görülmüştür. Söz konusu tweetlerde örgütün sosyal medya taktiklerinden hedef gösterme, hedef saptırma, küçük düşürme, manipüle edilmiş görüntüler ve hatalı istatistik kullanarak yanıltma, gibi taktikleri gözlemlenmektedir. Güncel herhangi bir olay hakkında yapılan paylaşımlarda  örgütle ilişkili eski olaylara gönderme yaparak yeniden gündeme getirme durumu da örgütün propagandasını sürdürmek için sıkça başvurduğu ve bu raporda da tespit edilen bir diğer taktiktir.

‘DİJİTAL DÜNYA TERÖR ÖRGÜTLERİNE BIRAKILAMAZ’

Rektör Çomaklı, son olarak örgütün dijital dünyada bir terör örgütü olarak ortaya koyduğu eylemin ilk defa anlık izlendiğini, taktik ve stratejilerinin belirlendiğini belirtti. Ayrıca dijital dünyanın asla terör örgütlerine bırakılmaması gerekliliğini vurgulayarak terörle mücadelenin sadece sahada değil dijital dünyada da olması gerektiğine vurgu yaptı. Bu bağlamda Anadolu Üniversitesi olarak terörle mücadelenin bilimsel alt yapısında görev alacaklarını ve projeler geliştireceklerini söyledi.