‘FETÖ’cü kaymakamlar’ dosyasında yeni iddia: Listeden listeye ‘kefalet’ geçişi

İçişleri Bakanlığı'nda Temmuz sonunda yapılan toplantıda, aralarında kaymakamların da bulunduğu 66 mülki idare amiri hakkında FETÖ gerekçesiyle ihraç kararı verildiği iddia edildi. Personelin FETÖ irtibat derecesine göre "kırmızı", "turuncu" ve "sarı” olarak 3 listeye ayrıldığını öne süren gazeteci Tolga Şardan, kurul üyelerinin “kişisel kefaletleri” üzerine bazı kişilerin listeler arasında yer değiştirdiğini iddia etti.

featured

Temmuz ayında İçişleri Bakanlığı’nda 25 Temmuz’da sona erecek 375 sayılı KHK kapsamında daha önceden raporları hazırlanan mülki idare amirlerinin durumunun görüşüldüğü iddia edildi. Söz konusu toplantıda, aralarında kaymakamlarında bulunduğu 66 mülki idare amiri hakkında FETÖ gerekçesiyle ihraç kararı verildiği öne sürüldü.

T24’ten Tolga Şardan’ın yazısına göre, toplantı Temmuz ayının son günlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında yapıldı.

Toplantının amacı, OHAL dönemi sonrasında İçişleri Bakanı’na kadrodaki FETÖ’cülerin tasfiyesini sağlayacak ve 25 Temmuz’da sona erecek 375 sayılı KHK kapsamında daha önceden raporları hazırlanan mülki idare amirlerinin durumunun görüşülmesiydi.

Şardan’ın toplantıya ilişkin yazısının satır başları şöyle:

“Mülki idare amirlerinin isimlerinin tek tek ekrana yansımasıyla birlikte, Soylu her defasında soluna dönerek emniyet yöneticilerinden durum bilgisi alıyor.

Emniyetçiler, ismi ekrana yansıyan isimlerin kimisiyle ilgili “kırmızı liste”, kimisi hakkında “turuncu liste”, bazıları hakkında da “sarı liste”de yer aldıkları bilgisini Soylu ve kurul üyelerine aktarıyor.

Burada parantez açayım:

Kırmızı liste FETÖ’yle en yoğun bağı bulunanlar, turuncu liste orta derecede, sarı liste ise diğer iki listeye göre daha az yoğunlukta FETÖ’yle bağlantı bulunduğunu ifade ediyor.

Emniyet tarafından gelen yanıta göre Soylu, adı geçen mülki idare amiri için “kalsın” ya da “ihraç edilsin” diyerek son kararı veriyor…

Temmuz ayındaki kurul çalışmalarıyla ilgili araştırma yaparken elde ettiğim bilgiler bu kadarla sınırlı değil elbette.

Mülki idare amirlerinin değerlendirilmesi sırasında kimi anlarda “kişisel kefaletler” de devreye girdi.

Ekrana yansıyan kimi mülki idare amiriyle ilgili sonuç kararı verilirken kurul üyeleri zaman zaman devreye girerek söz konusu kişi için “olumlu yönde kefillik” yaptı.

Kırmızı listede bulunan mülki idare amiri, kişisel kefalet sonucu liste değiştirip hafifletilmiş durumdan görevde kaldı.

Ya da tam tersi, sarı listedeki mülki idare amiri, “arkası olmadığından” dolayı olsa gerek “zincirin en zayıf halkası” kontenjanından kendisini ihraç listesinde buluverdi!

Aldığım bilgiye göre, ihraç edilen 66 mülki idare amirinden 11’i halen aktif görev başındaydı.

Bu isimler, 15 Temmuz’dan sonra hazırlanan ve İçişleri Bakanı Soylu’nun da imzasının bulunduğu kararnamelerle görev aldı.

Mesela, Kaymakam Sinan Aslan bu isimlerden birisi.

Aslan, 1 Ağustos günü mesleğinden ihraç edildi.

Aynı listeler çerçevesinde ihraç edilen kaymakamlardan 12’si Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ’nün mülki idare yapılanması soruşturması kapsamında tutuklu.

İçişleri Bakanı Soylu, her ne kadar kendi memleketi Of’a kendi imzasıyla atadığı Kaymakam Memiş İnan’ın FETÖ’cü olduğunu tespit edemedi ama ihraç kararlarını onayladı.

Mülki idare amirleri hakkında uzun süredir yürütülen adli soruşturmalar var.

Özellikle son dönemde meslekten atılan mülki idare amirlerinin ihraç gerekçesi gerçekten FETÖ’cü olmaları mı? Yoksa başka nedenler mi var? Bunu zaman gösterecek.”

‘FETÖ’cü kaymakamlar’ dosyasında yeni iddia: Listeden listeye ‘kefalet’ geçişi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 7 ay önce

    Kime nasıl ve niçin inanacaksın? Bir taraftan Halk Bank’ı bank asya yöneticilerine teslim etmişler. Bir taraftan 15 temmuzdan sonra bile fetöcü mülki idareciler atamışlar. Hatta askeriyede bile personel dairelerine kadar atanmışlar! Diğer taraftan Montrö Boğazlar Sözleşmesinin önemine tam zamanında dikkat çeken amirallere çoluk çocuk ağzından hakaretler yağdırıp uzun gözaltı süreleri ve ev hapisleriyle aşağılanmaya çalışılmalarına destek olanlar. Bunu yaparlarken aynı zamanda 28 Şubat MGK bildirisine “bizim programımızı uyguluyorlar” diyerek destek olmuşlarken bugün 70-90 yaşlarında olan o dönemin komutanları fetö savcılarının iddianameleriyle güya “fetöyle mücadele edenler” tarafından hapislerde tutulurken kılını kıpırdatmayan sözde partiler ve sözde Atatürkçü/Avrasyacı politikacılar… Kime nasıl ve niçin inanacaksın?

  2. 7 ay önce

    zamana gerek yok, ben soyleyeyim. akp ile kendine yer acan serefsiz fetoculerin darbe girisiminden sonra kac yil gecti. Fetoculeri ayiklamak gibi derdi olan coktan yapardi bunu. Palavra borsa isleri. Akpden aksini beklemek aptallik olur.

  3. 7 ay önce

    fetö meselesini de kendi çıkarına uygun kullanmayı biliyor akp.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!