Fettah Tamince davasında Saray ile bakanlık karşı karşıya!

Hakkındaki dört soruşturma dosyası da kapatılan iş adamı Fettah Tamince hakkında dün Adalet Bakanlığı önemli bir adım atıp dosyayı yeniden açmıştı. Tamince'yi kapatılan dosyalarda Cumhurbaşkanlığı avukatları savunmuştu. Yeni dosyada da savunup savunmayacakları merak konusu oldu. Hakim Osman Kaçmaz 'Tamince'yi kimler koruyor?' diye sordu.

Fettah Tamince davasında Saray ile bakanlık karşı karşıya!

ERSİN EROĞLU / Veryansın Tv

Zaman Gazetesi’nin ortağı, KHK ile kapatılan vakıfların kurucusu, Pensilvanya’da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşen Fettah Tamince hakkında verilen beraat kararını dün Adalet Bakanlığı ‘kanun yararına’ bozdu. Tamince hakkında daha önce FETÖ üyeliği süphesiyle dört defa soruşturma başlatılmış bu soruşturmaların biri beraat, üçü de takipsizlikle sonuçlanmıştı.

Bu kararların peşini bırakmayan eski hakim Osman Kaçmaz defalarca itirazda bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı’nın ‘kanun yararına bozma’ kararını da eski Hakim Osman Kaçmaz’ın itirazı üzerine verdiği ortaya çıktı.

Fettah Tamince hakkında verilen beraat ve takipsizlik kararlarına ilk günden beri itiraz eden Kaçmaz dosya ile ilgili süreci VeryansınTv’ye anlattı:

‘ÜÇ AYDA SONUÇLANMASI GEREKİRKEN 2 YIL SÜRDÜ’

“Adalet Bakanlığı’na gönderdiğim ‘yazılı emirle bozma’ istemim üç ayda sonuçlanması gerekirken yaklaşık iki yılda neticeye ulaştı. Bakanlık olayın üstüne gitmedi. Fakat bugün olumlu bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanlığı Fettah Tamince hakkında verilen ‘takipsizlik’ kararını ‘kanun yararına’ kaldırdı.

KİMLER KORUDU?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iki grup toplantısında ‘Fettah Tamince’yi kim koruyor?’ diye sordu. Bu soruya bir yanıt gelmedi. Kimin koruduğu yargılama sırasında ortaya çıkacak. Ancak ilk adımda takipsizlik kararını verenler koruyor. Onları da HSK’ya şikayet ettim.

Fettah Tamince FETÖ’nün ‘kur’ dediği üniversite için 400 milyon lira himmet topluyor. Üniversite için ise harcanan para 40 milyon lira. Geriye kalan 360 milyon lirayı Tamince nereye verdi? Savcılar şikayetçi olarak bununla ilgili benim ifademi aldı. Sanıkların ifadesini almadı…

ERDOĞAN ‘ŞİKAYETÇİ OLUN’ DEMEDİ Mİ?

Bundan sonraki yargısal süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görüşünü bildirerek Yargıtay’ın ilgili dairesine gönderecek. Daha sonra da soruşturma başlayacak ve dava açılacak. Yani Tamince yargılanmaya başlayacak. Hukuki olarak bu süreç yüzde yüz gerçekleşecek. Çünkü yasanın amir hükmü bu.

Cumhurbaşkanı FETÖ ile ilgili bir suç görürseniz şikayetçi olun demedi mi? Ben de üzerime düşeni yaptım. Ancak Cumhurbaşkanlığı avukatları Fettah Tamince’yi savundular.”

SARAYIN AVUKATI TAMİNCE’Yİ SAVUNMUŞTU

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın avukat eşi Gülçin Kıratlı Konya’daki beraat ile sonuçlanan davada Fettah Tamince’yi savunmuştu.Tamince’nin Antalya’da takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında da avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle olmuştu. Bakalım Tamince hakkında başlayacak olan yargılama sürecinde bu isimler Tamince’nin avukatlığına devam edecekler mi?

‘Dokunulamayan adam’ Fettah Tamince hakkında soruşturma kararı