Feyza Altun iddianamesinde ‘şeriat’ tanımı

Şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında iddianame hazırlandı. TDK'ya dayanarak 'şeriat' tanımı yapılan iddianamede, Altun'un üç yıla kadar hapsi istendi.

featured

İstanbul’da sosyal medyadan yaptığı ‘şeriat’ paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest kalan avukat Feyza Altun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

ALTUN: DİNİ İNANCA HAKARET ETMEDİM

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sosyal medya hesabından şeriatla alakalı yaptığı paylaşım nedeniyle Altun hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. İddianamede, soruşturma kapsamında alınan ifadesine yer verilen Altun, söz konusu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ederken, ancak şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu, dini bir inanca hakaret etmediğini belirtti. Altun, üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

ŞERİATIN TANIMI YAPILDI

İddianamede, Türk Dil Kurumu’na göre şeriatın, “Kuran’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku” olarak tarif edildiği belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin hazırladığı rapora da yer verilen iddianamede, Altun’un sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla binlerce kullanıcının dini değerlerine yönelik ağır saldırı kabulüyle yoğun tepkide bulunduğu, bu minvalde kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin meydana geldiği ileri sürüldü.

ÜÇ YILA KADAR HAPİS TALEBİ

İddianamede, Altun’un sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımla din bakımından farklı özelliklere sahip halkın bir kesimini diğer kesiminin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrikte bulunmak suretiyle üzerine atılı olan suçu işlediği savunuldu.

İddianamede, Altun’un “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

ADLİ KONTROL UYGULANDI

Soruşturma kapsamında 19 Şubat’ta gözaltına alınan avukat Feyza Altun, emniyetteki işlemlerinin ardından ertesi gün sevk edildiği Beykoz Adliyesi’nde tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmişti. Hakimlik, Altun’un “yurt dışına çıkış yasağı” ve “haftada 2 gün karakola imza atma” şartını içeren adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmasına karar vermişti. (AA)

Feyza Altun iddianamesinde ‘şeriat’ tanımı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ülke bir adim ileri gidemiyor. Seriatci olduğunu iddia eden güruh bir cahil, laik oldugunu ve laikliği savunduğunu iddia eden güruh baska bir cahil. Zavallı ülke, çırpınıyor, didiniyor gene de olmuyor. Hic kimse birseyler üretmenin, ülkeye bir katkı sağlananın pesinde degil. Bir yanda dinci hortlaklar diger yanda ona buna „sokan“ ergen acayip tipler…85 milyon nüfus bu ülkeye cok. Yüz yildir ayni terane. Sokan sokana.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!