Feyzioğlu: İstanbul, Ankara, İzmir vesayetine son verildi

featured

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Feyzioğlu, ‘çoklu baro’ düzenlemesiyle ilgili açıklamasında “Kanunun devrim niteliğindeki kısmı, İstanbul, Ankara ve İzmir’in vesayetine tahakkümüne son vermesi, Türkiye’deki tüm baroları 1969’daki kuruluş ruhunda olduğu üzere Barolar birliğinin kurucu asli unsuru haline getirmesidir” ifadelerini kullandı. 

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, A Haber’de yayınlanan Memleket Meselesi programında ‘çoklu baro’ düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Söz konusu kanunun mevcut avukat sayısı 5 bini aşan illerde bir araya gelen 2 bin avukata ikinci bir baro kurma imkanı tanıdığını hatırlatan Feyzioğlu, buna ilişkin eleştirilerini daha önce paylaştığını ifade etti.

Ancak kanuna “peşinen cephe almış bazı kesimler” olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Kanunun diğer devrim niteliğindeki kısmı gözlerden kaçırılıyor. Bunun kasten yapıldığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

‘VESAYETE SON VERDİ’

Feyzioğlu şöyle konuştu: “Türkiye Barolar Birliği geçen 51 yılda Türkiye’deki baroların birliği olmaktan çıkmış ve İstanbul, Ankara ve İzmir ve bir iki baronun bir araya gelip dilediğini yaptırma gücüne kavuştuğu, Türkiye’nin büyük çoğunluğunu Anadolu vilayetlerinin hepsini figüran rolüne indirgediği bir hale dönüşmüştür. Kanunun devrim niteliğindeki kısmı, İstanbul, Ankara ve İzmir’in vesayetine tahakkümüne son vermesi, Türkiye’deki tüm baroları 1969’daki kuruluş ruhunda olduğu üzere Barolar birliğinin kurucu asli unsuru haline getirmesidir.”

Feyzioğlu, düzenlemenin bazı kesimler tarafından çarpıtıldığını savundu.

 

Feyzioğlu: İstanbul, Ankara, İzmir vesayetine son verildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  aynı dedesi ismet paşayı beğenmedi eceviti beğenmedi mc nin etkisiz elemanı olmayı seçti kaybolup gitti memlekete zarardan başka birşey vermedi oy bölüp kafa karıştırarak

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Akp ye karşı gibi görünüp karşı tarafa girip hdp yi savunup.provakotorluk yapiyorlardi

  Cevapla
 3. İşin acı tarafı Veryansının bu adamın beyanını drstekler ve çok doğruymuş gibi vermesi!

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  al birini vur otekine. mevcut barolarin bir faydasini goremedik, yeni barolarin da gorecegimizi sanmam. baklava calan gencler ve baslarina gelenler ile buyudum. o zaman nasil adalet yoktu, simdi de yok. fani dunya menfati icin bu kadar takla atmaya deger mi? kurulus ruhuna donmusmus…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!