Financial Times: Ankara’nın Moskova ile derinleşen bağları Batı’da endişe artıyor

Financial Times’a demeç veren 6 batılı yetkili, Türk ve Rus liderlerin, önceki gün Soçi’de dört saatlik bir toplantının ardından ticaret ve enerji alanındaki işbirliğini genişletme anlaşmasından endişe duyduklarını söyledi.

featured

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine ilişkin yayınladığı haberde, batılı yetkililerin, Türkiye ile Rusya arasındaki derinleşen ekonomik işbirliği konusunda giderek daha fazla endişe duyduğuna yer verdi.

Bir AB yetkilisi, Türk-Rus işbirliğinin “giderek daha yakından” izlediğini söyleyerek, Türkiye’nin “giderek daha fazla” Rusya ile ticaret için bir platform haline geldiğine dair endişelerini dile getirdi. Bir diğer yetkili ise, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik davranışını “çok fırsatçı” olarak nitelendirerek, “Türklerin endişelerimize dikkat etmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

ABD’NİN YAPTIRIMLARI HATIRLATILDI

Haberde, Washington’ın Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olan ülkeleri, ABD’nin yasal yargı yetkisinin ötesindeki ihlalleri hedef alan “ikincil yaptırımlarla” vuracağı konusunda defalarca uyardığı hatırlatılarak, AB’nin bu konuda daha zor ve ketum davrandığını aktardı.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Haziran ayında Türk yetkililer ve İstanbullu bankacılarla bir araya gelerek onları “yasa dışı Rus parasının kanalı haline gelmemeleri” şeklinde uyarmıştı.

Üst düzey bir batılı yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini öne sürdü.

Yetkili, Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin, “Türkiye’nin faaliyetlerini genişletmesinin yaratacağı risk ışığında, Batılı firmaları ya Türkiye’deki ilişkilerinden çekilmeye ya da Türkiye ile ilişkilerini küçültmeye çağırarak Ankara’ya karşı harekete geçebileceklerini” söyledi. Ancak bu ifadeler, yasal açıdan durumlarını inceleyen ve iyi bir fikir olup olmadığını sorgulayan diğer bazı batılı yetkililer tarafından reddedildi.

Avrupalı ​​bir yetkili ise, “Bu tür olumsuz eylemlere karşı muhtemelen sert bir şekilde mücadele edecek çok önemli ekonomik çıkarlar var. Türkiye Rusya’ya çok yakınlaşırsa, herhangi bir olumsuz eylemi dışlamayacağız” dedi.

‘ÜYE DEVLETLER TÜRKİYE’YE YÖNELİK HAREKETE GEÇEBİLİRLER’

FT’nin haberinde, Türkiye’ye yönelik olası yaptırımların AB içinde bölünmelere neden olacağı ifade edilirken, bazı üye devletlerin de harekete geçebileceği öne sürüldü ve “Örneğin ticaretin finansmanına kısıtlama getirilmesini isteyebilirler veya büyük finans şirketlerinden Türk şirketlerine olan finansmanı azaltmalarını isteyebilirler” ifadesi kullanıldı.

Üç Avrupalı ​​yetkili, Brüksel’de Türkiye konusunda henüz resmi bir görüşme yapılmadığını söyledi ve Soçi’deki tartışmaların tüm detaylarının ve yansımalarının henüz net olmadığı konusunda uyardı.

Financial Times: Ankara’nın Moskova ile derinleşen bağları Batı’da endişe artıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 hafta önce

  “Üst düzey bir batılı yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini öne sürdü.”

  Ömrüm boyunca beklediğim güzel bir haber. Ha gayret, başaracağız. Evlâtlarımız tam bağımsız Türkiye’mizde yaşayacaklar.

 2. 2 hafta önce

  Agzimi bozacagim sabah sabah. Ulan deyyuslar peki siz Türkiyenin endiselerini dikkate aliyormusunuz? Aliyorsaniz nasll aliyorsunuz? pkk ya para ve askeri destek saglayarak mi aliyorsunuz? Türkiyeyi 60 yildir kapi köpegi yaparak mi aliyorsunuz? Firsati olan Türkiye degil asil firsatcilar kendinizsiniz. Rusyaya bu kadar bagli olun, gazinizi kestigi zaman kisi nasil gecirecegiz diye kara kara düsünecek hale gelin o kadar bagli olun rusyaya ama Türkiye komusu olan rusyayla isbirligi yapmasin öyel mi sizin isinize gelmiyor diye. Bizim orada bir seyler derler buna da burada yayinlamanzlar simdi. Uzun lafni kisasi domuzdan post batidan dost olmaz.

 3. 2 hafta önce

  Batılı yetkililer gerçekte Türkiye’yi dışlayan ve ihanet eden sizsiniz. Bunun bedelini ödeyeceksiniz. Belki bizlerde çok sıkıntı çekeceğiz ama çocuklarımız daha bağımsız bir ülkede, onurlu bir şekilde yaşayacaklar.

 4. 2 hafta önce

  “Batili bankaları Turkiye’den çekeriz” diye kimi tehdit ettigini sanıyor ki? Bu düşük IQlu AB yetkilisi bu bankaları çektikten sonra, tarıma elverişli alan fakiri olan Iskandinavya’nin önümüzdeki 50 yıllık tahil ve diğer agri-food ihtiyaclari icin bugunlerde yalvar-yakar vaziyetlerde Ukrayna’nin batısından “NATO güvencesi ile” kopartmaya calistigi tarim arazilerinin ve o arazilerdeki urunlerin güvenliği konusunda nasil bir yol izlemeyi düşünüyor acaba? Hayir, bizim vetomuz sonrasında bu iskandinavlar NATO’ya resmi uye olmadan Ukrayna’da Rusya’ya karsi hangi varliklarinin güvenliğini saglayabilecek? Ruslar sadece o alanları bombaladiginda NATO’nun 5. maddesi devreye girmeyeceğine gore sen hangi kafayla Turkiye’yi Bati’nin finansal kopegi olması aksi takdirde ekonomik yıkımla tehdit ediyorsun? Sogukta açlıktan geberen vatandaslarini hangi “evrensel Bati degerleri” ile doyurmayi planlıyorsun?
  Bakin bu gercekten bir dramdır. AB’nin bu acinasi haliyle Turkiye’ye direktif verme gibi utanmaz bir tutum sergilemesine kesinlikle müsamaha gösteremeyiz. Eşit egemenlersek herkes ona gore davranmalı.
  -Gümrük birliği derhal güncellenmeli,
  -Adalar Denizi tam ortadan ikiye bölünmeli,
  -Adalara “konfederatif statü” verilerek yönetimi “Ankara ve Brüksel” tarafindan belirlenmeli.
  -KKTC taninmali,
  Sonra biz de uzerimize dusenleri yapıp, AB ile ortak hareket edeceğimiz alanları revize ederiz.

 5. 2 hafta önce

  Batıdan kopmak iyi haber.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!