Finlandiya’dan Pençe-Kılıç yorumu! Türkiye’yi hedef aldılar

NATO üyeliğinde Türkiye'nin onayına ihtiyacı olan Finlandiya'da Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, terör örgütü YPG/PKK'ya karşı yürütülen Pençe Kılıç Harekatı ile ilgili çok tepki çeken bir açıklama yaptı.

featured

Türkiye’nin, NATO üyeliğine onay vermesi için PKK terör örgütüyle mücadelede daha somut atılmasını şart koştuğu Finlandiya’dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Bir askeri tatbikata katılan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye’nin Pençe Kılıç Harekatı’yla ilgili konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN EYLEMLERİ DE BUNA DAHİL’

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik yürütülen harekatın bir tepki olduğunu söyleyen Niinistö, “Türkiye, bu operasyonu İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının ardından gerçekleştirdi” dedi. Niinistö, harekat için, “İnsan hayatının kaybedildiği tüm olaylar elbette çok üzücü. Türkiye’nin eylemleri de buna dahil” ifadelerini kullandı.

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen NATO toplantısından, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin onay sürecine ilişkin büyük bir haber çıkmayacağını tahmin ettiğini belirten Niinistö, Türkiye’deki seçimleri işaret etti.

‘TÜRKİYE’NİN YAVAŞ HAREKET ETMESİ SÜRPRİZ DEĞİL’

Türkiye’nin diğer NATO ülkelerine kıyasla Finlandiya’nın onay sürecinde daha yavaş hareket etmesinin sürpriz olmadığını kaydeden Niinistö, Türkiye’de gerçekleştirilmesi beklenen seçimden kaynaklandığını savundu.

Niinistö, “Çözümün tek bir kişinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde olduğu benim için oldukça açıktı. Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreci Türkiye’deki seçim durumundan etkilendi” diye konuştu.

BÜKREŞ’TE ÜÇLÜ MUHTIRA ZİRVESİ

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Bükreş’te görüştü.

NATO toplantısı öncesindeki görüşmeyle ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Çavuşoğlu, Türkiye’nin haziran ayında Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi sırasında imzalanan mutabakat muhtırası çerçevesindeki beklentilerini ilettiğini aktardı.

Çavuşoğlu, “Türkiye-İsveç-Finlandiya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Üçlü Muhtıra çerçevesinde atılan adımları değerlendirdik, beklentilerimizi vurguladık” ifadesini kullandı.

Finlandiya’dan Pençe-Kılıç yorumu! Türkiye’yi hedef aldılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Şahsım Cumhuriyeti istese de istemese de İsveç ve Finlandiya Nato’ya gireceklerdir. Rahip nasıl gittiyse öyle. Turistik seyahatler için gelecekleri bile kılı kırk yararak kabul edenler ülkesini yol geçen hanına döndürmüş, bir dediği ötekini tutmayan gayri ciddi ortaklarını dinlemeyeceklerdir. Sağa sola efelenip posta koyarak bu işler yürümez.

  2. 2 ay önce

    Dayı senin orada bi’ tarafın açık mı yattın bilmiyorum da sen dil ailesi olarak da Batı’ya değil Asya dillerine yakınsın ve Finler Asya’lı bir topluluk olarak kabul görüyor ve hatta Altay’lılar ve Macarlarla akraba olarak biliniyor. Senin o ithal ikame siyasetini toplumları beyinsizleştirerek yazdıranı bulup oradan çözmek lazım sorunu. Beyaz zambaklar ülkesini önce bataklığa çevirip sonra Mayıs Çiçekleriyle süsleyerek üzerini örtmeye çalışma. Süslü süslü şöbiyet güzeli ağzına Rusya savaşını bir çarptılar mı tohumunu bulamazlar bir daha.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!