Finlandiya’nın NATO kararına Rusya’dan ‘tehdit’ açıklaması

Büyük güçler arasında tarafsız kalmayı sembolize eden “Finlandiya modeli” tarih oluyor. Rusya'nın uyarılarına rağmen Finlandiya NATO'ya katılma kararı aldı. Moskova'dan ilk açıklama “Rusya için tehdit” oldu. NATO ise kararı memnuniyetle karşıladı.

featured
service

Finlandiya‘nın, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ittifakın büyümesinin önünü açarak NATO üyeliği için başvuruda bulunacağı bildirildi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO üyeliğine başvurma niyetini beyan eden açıklamanın ardından, “gelecekteki müttefik olarak NATO’yu daha da güçlendireceklerini” söyledi.

NATO’DAN MEMNUNİYET AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de kararla ilgili ilk açıklamasında “Finlandiya üyelik başvurusu yaparsa NATO’da memnuniyetle karşılanacak, katılım süreci sorunsuz ve hızlı olacaktır” dedi.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Finlandiya’nın NATO üyeliği için yazılı bir açıklama ile kararını açıklamasının ardından, Kremlin’den ilk açıklama geldi. Moskova yönetimi, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının Rusya için ‘tehdit’ oluşturduğu söyledi.

‘KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK’

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya’nın NATO’ya katılımı halinde Rusya’nın ulusal güvenliğine yönelik tehditleri durdurmak için hem askeri hem de diğer nitelikte misilleme adımlar atmak zorunda kalacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya’nın NATO’ya katılmak için başvuru kararı, bu ülkenin dış politikasında “köklü bir değişiklik” olarak nitelendirildi.

Finlandiya’nın on yıllardır askeri bağlantısızlık politikasının, Kuzey Avrupa bölgesinde istikrara hizmet ettiği ve Finlandiya’nın güvenliğini sağladığı belirtilen açıklamada, askeri faktörün rolünün sıfıra inmesinin Rusya ile Finlandiya arasındaki iş birliği ve ortaklığın temeli olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Rusya’nın Finlandiya’ya karşı düşmanca niyeti olmadığına dair güvencesinin Helsinki’ye askeri bağlantısızlık politikasını sürdürmesinin avantajları konusunda ikna ettiği kaydedilerek, “Finlandiya tarafını ittifaka üye olmaktan başka bir alternatifin olmadığına şiddetle ikna eden NATO’nun amacı açıktır: Rusya sınırlarına doğru genişlemeye devam etmek, ülkemize yönelik askeri bir tehdit için başka bir kanat oluşturmak.” ifadeleri kullanıldı.

‘HELSİNKİ, SONUÇLARININ FARKINDA OLMALIDIR’

Finlandiya’nın topraklarını Rusya ile çatışma alanına çevireceğine işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Helsinki, böyle bir hareketin sorumluluğunun ve sonuçlarının farkında olmalıdır. Finlandiya’nın NATO’ya katılımı, Kuzey Avrupa bölgesinde istikrar ve güvenliği koruyarak Rusya-Finlandiya ikili ilişkilerine ciddi zarar verecek. Rusya, bu bağlamda ortaya çıkan ulusal güvenliğine yönelik tehditleri durdurmak için hem askeri-teknik hem de diğer nitelikte misilleme adımları atmak zorunda kalacaktır.”

Açıklamada, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının uluslararası yasal yükümlülüklerinin, özellikle de tarafların ittifaklara girmeme veya bunlardan birine yönelik koalisyonlara katılmama yükümlülüğünü sağlayan 1947 Paris Barış Antlaşması’nın doğrudan ihlali olacağı kaydedildi.

‘GECİKMEDEN…’

Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından yapılan ortak açıklamada, Finlandiya’nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiği ifade edildi.

Finlandiya’nın üyelinin, tüm savunma ittifakını güçlendireceği belirtilen açıklamada, “Artık karar verme anı yaklaştığına göre, parlamenter gruplara ve partilere de bilgi için ortak görüşlerimizi bildiriyoruz. NATO üyeliği Finlandiya’nın güvenliğini güçlendirecektir. Bir NATO üyesi olarak Finlandiya, tüm savunma ittifakını güçlendirecektir. Finlandiya gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalı. Bu kararın alınması için gereken ulusal adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını umuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Finlandiya’nın NATO kararına Rusya’dan ‘tehdit’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 hafta önce

  Mecbur değiliz bunları korumaya. Veto edilmeli.

 2. 1 hafta önce

  Türkiye Cumhuriyeti’nin es zamanli olarak, acil yapmasi gereken iki sey var;
  1.Mültecilerin tamami gönderilmeli,
  2. Derhal NATO’dan cikilmali…

 3. 1 hafta önce

  Sülükler sürüsü, Ukraynada başarı bulamayınca busefer finlandiyaya bel bağlamaya çalışıyorlar.
  Acıma Rusya.

 4. 1 hafta önce

  O zaman kalleş Avrupa NATO üyeliğinin gereği olarak, tüm terör örgütleri PKK ve FETÖ üyelerini teslim etmelidir.

 5. 1 hafta önce

  amerika baskın gelmeye başladı icveçi finlandiyası derken.

 6. 1 hafta önce

  Bu görünüşte pek muhterem görünen iskandinavlar (yöneticileri) abd ye teslim olmuş gerçekte köksüz ve bence o halkı hak etmeyen yeni mürteci sığıntı çapsız korkaklardır burada mesele rusya değildir mesele dik durmak gerçek dünya halkları ve barışının yanında olmaktır fakat ruh gidince işte geriye bu yeni tipolojiler kalıyor insanlığın başına….

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!