Finlandiya’nın NATO adımı… Erdoğan’dan ‘veto’ sinyali

Finlandiya'nın NATO'ya katılacağı açıklamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz” dedi.

featured
service

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya‘nın NATO üyeliği sürecine ilişkin, “Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar, bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Hz. Ali Camisi’nin çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘OLUMLU BAKMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.”

‘BIDEN NASIL AÇIKLAMALAR YAPACAK BİLEMİYORUM’

“ABD Başkanı Joe Biden’ın pazartesi günü Beyaz Saray’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşeceği açıklanmıştı. Yunan basınında önceki gün yer alan bazı haberlere göre Miçotakis’in ABD ziyaretinde Türkiye’ye F-16 verilmesini engellemeye çalışacağı öne sürüldü. Bu konudaki tavrınız ve değerlendirmeniz ne olur?” sorusu üzerine Erdoğan, “Şu anda dereyi görmeden paçayı sıvamanın bir anlamı yok. Yani Biden ne gibi açıklamalar yapar veya yapacak bunu bilemiyorum. Tabii Miçotakis’in oradaki mesajları, onlar da ayrı bir konu. Dolayısıyla her şeyi bir görüp, özellikle Biden’ın açıklamalarını da gördükten sonra biz de tavrımızı ortaya koyarız.” yanıtını verdi.

ABD’DEN PKK/YPG’YE MUAFİYET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye yaptırımlarındaki muafiyetlerin sorulması üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla Amerika’nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten Amerika, maalesef son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi de PKK terör örgütüne karşı veya Suriye’deki, Suriye’nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. Tırlarla buralara araç, gereç, mühimmat sevk etmiştir. Bunları bütün gelen yönetimlere söylememize rağmen, bunlar dinlenmemiş ve bu süreç aynen devam etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Fakat şunu ben çok açık net söylüyorum ki eğer burada PKK’sı, YPG’si şusu busu vesaire kim olursa olsun… Şu anda Pençe Kilit Harekatı’nı izlediniz. Irak’ın kuzeyinde ne yaptıysak, Suriye’nin kuzeyinde de bunların aynısını yapmaya devam edeceğiz. Ve bize düşman olan odaklarla örgütlerle arkalarında kim olursa olsun aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Olay budur.”

Pençe Kilit Operasyonu’na değinen Erdoğan, “İşte burada bakın, şu anda Pençe Kilit’te dün itibarıyla 82 tane terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ve bu tabii havaların olumlu seyri halinde bu rakam çok daha ilerilere inşallah devam edecektir. Çünkü bizim bu teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Ve bunu bütün bize dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın.” ifadelerini kullandı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında 2,5 ayın geride kaldığının hatırlatılması üzerine, “Bunu tasvip etmek mümkün değil. Gerek Sayın Putin’le gerek Zelenski ile yaptığım görüşmelerin hepsinde de kendilerine bu işi bir an önce durdurma noktasında telkinlerimiz olmuştur. Bundan sonra da aynı telkinlerimiz devam edecektir. Yani savaşların bir defa tasvibi söz konusu değildir. Savaşın iyisi olmaz ve burada bunca insan ölüyor. İşin maddi manevi her yönüyle zararları ortada. Dolayısıyla da bundan sonra yapacağımız görüşmelerimizde de bunları kendilerine telkin edeceğiz.” diye konuştu.

Finlandiya’nın NATO adımı… Erdoğan’dan ‘veto’ sinyali

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 2 hafta önce

  NATO Libya’ya girince de itiraz etmişti, NATO’nun Libya’da ne işi var diye… sonra NATO’nun herr dediğini yaptı. Danimarkalı genel sekreter adayını da veto etmişti sonra kabul etti. Finlandiya’yı da veto edemeyecek.

 2. 2 hafta önce

  Sonunda doğruları dile getirebilmiş ama yapamayacak, çok yerden eli kolu bağlı, keşke yapabilse..

 3. 2 hafta önce

  Olmaz dediyse bilinki olacak.

 4. 2 hafta önce

  Nato 5. Maddeye göre terörle mücadelesinde Türkiye’ye destek olmaları, omuz vermeleri gereken, Nato’daki “müttefiklerimiz” PKK ve FETÖ gibi örgütleri kullanarak Türkiye ile apaçık, alenen, saklamadan savaşıyorlar. Ve ne yazık ki bunu “Devletimiz” ilginç bir razı olma, kabulleniş içinde seyrediyor. Hatta bazı yöneticilerimiz tüm bu fecaata rağmen nato güzellemeleri yapıyor. Yazık, çok yazık…

 5. Geçmişe baktığımızda sözlerinin bir ağırlığı kalmıyor…

 6. 2 hafta önce

  onune iki tane hesap dekontu atarlar, …. …. imzalatirlar.

 7. 2 hafta önce

  Yansızlık sayesinde refaha kavuşma fırsatı yakalayan, keşke biz de aynısını yapsaydık diye imrendiğimiz Finlandiya şimdi Harakiriye özeniyor.. Toplu cinnet bu olmalı..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!