Finlandiya’ya ağıt

Ceyhun Balcı yazdı...

featured

Yazının başlığını yadırgayanlar ve bundan bize ne diyenler çıkabilir. Her şeyden önce bir ülkenin NATO gibi suç örgütü olduğu apaçık ortada olan bir birlikteliğe katılma isteği insanım diyeni üzmeye yeter de artar. Bu üzücü gelişme dün Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından duyuruldu.

Diğer yandan, Finlandiya “Beyaz Zambaklar Ülkesi”dir. Yer üstünde su, ağaç ve diğer canlılar dışında tek değerli varlığı insan olan, yeraltındaki varlığı ise neredeyse hiçe eşdeğerdir.

Belki de bu yoklukların ürünüdür “Beyaz Zambaklar Ülkesi”ne yansıyan varsıllık. Tek seçenektir insan varlığının önemsenmesi, iyi işlenmesi ve ortaya nitelikli bireyler çıkartılması.

Tarihi eskiye dayansa da bağımsızlık serüveninin geçmişi 200 yıllıktır.

“Beyaz Zambaklar Ülkesi”ni geçen yıl Finlandiya’ya gitme ve orada 1 hafta geçirme fırsatı doğunca okudum. Beyaz Zambaklar Ülkesi izlenimlerimin ayrıntılarına bağlantıdan erişilebilir.

https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2021/08/01/beyaz-zambaklar-ulkesinde/

İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte dış politikada “yansızlık” ilkesini başarıyla ve kararlılıkla uygulamasının yanı sıra erişilen endüstrileşme hayranlık uyandırıcı bir düzeye ulaşmıştır. Kişi başına düşen 50 bin doları aşkın gelir söze gerek bırakmayacak denli açıklayıcı veridir. Finlandiya’nın eğitim alanında elde ettiği başarılar PISA çalışmalarına da yansıyacak denli göz alıcıdır.

Grigoriy Petrov’un “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”si ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu ve devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk’ün “mutlaka okunmalı” dediği kitaplardan birisidir. Dolayısı ile, görkemli bir başarı öyküsü yazan Finlandiya bir bakıma biz Türklerin de (sürekli) ilgi alanında olmuştur. Bu arada, Fincenin Türkçe’ye ve Altay dil grubunun diğer üyelerine yapısal benzerliğini eklemekte de yarar var.

Finlandiya’nın NATO’ya girme doğrultusunda adım atacağına ilişkin son kararı az önce sıraladığım gerekçelerle son derece yaralayıcı olmuştur. Bu gelişme Ukrayna’da yaşananlarla birlikte Atlantik’in karşı kıyısındaki baş emperyalistin Avrupa’yı bir kez daha egemenliği altına girişimi fırsatı yaratmış olması bakımından da önemlidir.

Jeopolitik konusundaki yerinde yorumları ve doğru saptamalarıyla tanıdığımız Cem Gürdeniz’e göre Finlandiya ve onu izleyerek İsveç’in NATO’ya katılma kararının gerekçesi Kuzey Buz Denizi odaklıdır. Bu yıl Kuzey Buz Denizi yoluyla taşınan yük niceliği 80 milyon tonu aşkındır. Bunun gündelik yaşama yansıması Rusya’nın sıcak denizlere tutsak olmaktan kurtulma yolunda önemli bir adım atmış olmasıdır. Karşıtlarını olabilen her ortamda kuşatmayı, çevrelemeyi amaçlayan ABD emperyalizmi Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği üzerinden Rusya’yı bu yeni deniz yolunda rahatsız etmeyi amaçlamaktadır. Emperyalin bu davranışında şaşılacak durum yoktur. Buna karşılık, ikinci paylaşım savaşını izleyerek soğuk savaş boyunca ve günümüze uzanan zaman aralığında yansız ve dolayısı ile de sorunsuz kalabilen Finlandiya’nın NATO’ya yeşil ışık yakan tutumu anlaşılır olmaktan uzaktır.

NATO’ya girme kararının Rusya’yla 1300 km kara sınırı olan gönenç ve mutluluk ülkesinin başına açabileceği olası dertleri saymaya gerek bile yok. Bu dertlerden birisi savaşsa bir başkası NATO üyesi olmanın önemli bedeli olarak silahlanma ve silahlanmaya ayrılan parasal payın artması olacaktır. Bu durumun önünde sonunda Finlandiya halkının gönencinde ve mutluluğunda aşınmaya yol açması kaçınılmaz olacaktır.

Ama, Beyaz Zambaklar Ülkesi’ne üzülmemek elde mi?

Finlandiya’nın alımlı Başbakanı’na yönelen ilginin birazını da Finlandiya’nın NATO üyeliği kararına yöneltmek gerekmez mi?

Finlandiya’ya ağıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 ay önce

  Finlandiya ve İsveç in NATO Üyeliği Atatürk’ün Yurtta Sulh,Dünyada Sulh sözünü ,Dış politikamızın Mihenk taşı olarak Bütün dünyaya bir kez daha hatirlatma şansını Ülkemize Sunmuştur .ABD Başta olmak üzere,tüm emperyalist ülkelerin, Ülkeleri,Ülkelerin yerel Kaynaklarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak amacıyla girişimlerine dur diyecek Tarihi bir fırsattır.Ukraynada yaşanan yıkım ve İnsanlık dıramı,hegamonlarin Türkiye bu fırsatı kullanarak Dünya Barışına en büyük katkıyı sağlar .

 2. 1 ay önce

  Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabının yarısının palavra ve yanlış bilgiler olduğunu iddia edenler var.Siz gene benden duymuş olmayın bir NATO müttefikimizle aramızın bozulmasını istemem.

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  Letonya, Litvanya, Estonya, Finlandiya, Gürcistan, Polonya, Romanya, Macaristan, Çekya, Slovakya, Ukrayna, Bulgaristan hepsi de Amerikan emperyalizmine fit olduklarına göre Rusya’da da küçük bir sorun olmasın?

  Cevapla
 4. 1 ay önce

  İsveç’in Türkiye’ye karşı tutumu belli zaten. Finlandiya da hangi akla hizmet ise bunların peşine takıldı son zamanlarda ve Türkiye’nin ürettiği bazı zırhlı araçlarda kullanılan çeliğe ambargo uyguluyor. Batı dünyası Türkiye’ye düşmanlıkta sınır tanımıyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!