Amerikan oyalaması… Fırat’ın doğusuna 2 saatlik devriye!

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat’ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesi başladı. Kara devriyesine katılacak olan TSK'ya ait zırhlı araçlar Akçakale ilçesinden sınır hattına hareket etti. Saat 10.24'te başlayan ortak devriye yaklaşık 2 saat 20 dakika sürdü.

Amerikan oyalaması… Fırat’ın doğusuna 2 saatlik devriye!

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri Unsurlarının Fırat’ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesi başladı. Kara devriyesine katılacak olan TSK’ya ait zırhlı araçlar Akçakale ilçesinden sınır hattına hareket etti. ABD’ye ait 6 askeri araç ile buluştu. Saat 10.24’te başlayan ortak devriye yaklaşık 2 saat 20 dakika sürdü.


Sabah erken saatlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 6 zırhlı araç ve bir ambulans Suriye sınırındaki Akçakoca köyüne geldi. Burada bekleyen zırhlı araçlar, aynı sırada Suriye tarafından sınır hattına gelen ABD’ye ait 6 askeri araç ile buluştu. İki ülke askeri yetkililerinin koordinasyonunu tamamlamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait araçlar, sınır hattındaki bazı beton blokların kaldırılmasıyla oluşturulan kapıdan saat 09.30 itibariyle Suriye topraklarına giriş yaptı.

Türk bayrakları asılı olan zırhlı araçlar, Telabyad’a bağlı Ağsağa köyünde buluştu. Bu sırada Türkiye’ye ait insansız hava araçları da devriye yapılacak olan bölgede keşif ve gözetleme uçuşu yaptı. Giriş yaptıktan sonra bir süre daha iki ülke askerlerinin koordinasyon görüşmelerinin ardından iki ülkenin zırhlı araçları ilk olarak Ağsağa köyünün batısına ardından ise güneyine doğru devriye görevi başlattı.

Saat 10.24’te başlayan ortak devriye yaklaşık 2 saat 20 dakika sürdü.

Meğer ABD ‘güvenli bölge’yi PKK ile kurmuş!

Öte yandan Türk ve ABD zırhlı araçlarının Suriye’nin kuzeyinde yaptığı ortak kara devriyesine havadan da ABD’ye ait 2 helikopterin eşlik ettiği görüldü.

ÖNCE FIRAT KALKANI ARDINDAN ZEYTİN DALI

Türkiye’nin güney komşusu Suriye’nin kuzeyinde kalan Fırat Nehri’nin doğusundaki bölge, iç savaş ile birlikte çeşitli grupların ardından terör örgütü PKK/YPG kontrolüne girdi. Terör örgütünün Suriye’nin kuzeyindeki alanları kontrol altına alması ve oluşturduğu sözde kantonları birleştirmek için Fırat Nehri’nin batısına geçme isteğini dillendirmesi Türkiye’nin tepkisine yol açtı. Terör örgütü PKK/YPG’nin Cezire ile Afrin kantonlarını birleştirme hayali, Türkiye’nin sınır ötesine 24 Ağustos 2016’da Fırat Kalkanı, 20 Ocak 2018’de ise düzenlediği Zeytin Dalı Harekatları ile sonlandırıldı. Türkiye’nin düzenlediği harekatlar ile terör örgütünün Fırat’ın batısına geçme hayali sonlandırılırken, Gaziantep, Kilis ve Hatay sınırı da terör tehdidinden kurtarılmış oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesine başladı.

MÜNBİÇ SÖZÜ TUTULMADI

Aynı süreçte Fırat Kalkanı bölgesine komşu Münbiç’teki terör varlığının sonlandırılmasına yönelik Türkiye’nin talebi ABD’nin teröristlerin belirli bir takvim çerçevesinde bölgeden çıkarılacağını açıklaması ile buraya yönelik harekat durduruldu. Ancak, aradan geçen sürede Münbiç’te teröristlerin kentten çıkarılmasına yönelik takvimin uygulanmaması ve ABD’nin süreci uzatmaya yönelik hamleleri ile Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu engelleyerek yerlerinden edilmiş sivillerin geri dönüşüne olanak tanımak için Fırat’ın doğusuna yönelik harekat mesajı verdi.

OPERASYONU DURDURMAK İÇİN…

Türkiye’nin bu konudaki kararlılığı ve daha önce yaptığı sınır ötesi harekatlarındaki başarısı ile ABD, Suriye’nin kuzeyine askeri bir operasyon yapılmadan terör örgütü unsurlarından arındırılarak güvenli bir bölge oluşturulması önerisinde bulundu. Bu kapsamda Ankara’ya gelen ABD’li askeri yetkililer 5-7 Ağustos tarihleri arasında Milli Savunma Bakanlığı’nda Türk askeri yetkililer ile birlikte toplantılar düzenleyerek hedeflenen güvenli bölgenin iki ülke tarafından ortak şekilde tesisi noktasında mutabakata varıldı. Mutabakatın ardından ABD’nin ilk askeri heyeti, 12 Ağustos günü Şanlıurfa’ya geldi. Şanlıurfa’nın sınır hattındaki Akçakale ilçesine gelen heyet, burada kurulan Türk ve ABD askerlerinin görev aldığı Müşterek Harekat Merkezi’nde çalışmaya başladı.

Türkiye’yi güvenli bölgeyle oyalayan ABD’den teröristlere yeni sevkiyat

Altyapı çalışması tamamlanan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın TSK’nın komuta kademesi ile yakından takip edip ABD’li üst düzey askerlerin de ziyaret ederek bizzat incelemelerde bulunmasının ardından Suriye’nin kuzeyindeki hava sahası Türkiye’ye ait insansız hava araçlarının kullanımına açıldı. İnsansız hava araçlarından elde edilen görüntüler, istihbarat birimlerinin raporları ile desteklenerek yapılan analizlerin ardından Güvenli Bölge’de izlenecek yol haritası da belirlendi. Müşterek Harekat Merkezi’nin tam kapasiteyle çalışmaya başlamasının ardından da Türk ve ABD’li askeri yetkililer, iki ülkenin helikopterleri ile sınırın iki yakasında ortak uçuş yaptı. Bugüne kadar havadan yapılan 3 devriye faaliyetinin ardından sınırın Suriye tarafında karadan ortak devriyenin 8 Eylül günü yapılacağı duyuruldu.

Ruslardan ‘güvenli bölge’ uyarısı

B VE C PLANIMIZ VAR

Türkiye’nin bu süreçte olası her türlü ihtimalin göz önünde tutulduğu, sürecin uzaması veya sekteye uğraması durumunda B ve C planlarının masada olduğu ve yalnız başına bölgeye harekat düzenlenebileceği mesajı ile sınır hattına sevkiyatta hız kazandı. Aylardır olası harekata karşı sınır hattına yapılan zırhlı araç ve personel sevkiyatı son süreçte de devam etti. Son olarak cumartesi sabahı sınır hattındaki Akçakale’ye sevk edilen zırhlı araçlar da üs bölgesinde son bakımları yapılıp yıkanarak temizlendikten sonra bayraklarla donatılarak ortak devriyede alacakları göreve hazır hale getirildi.

2 saatlik devriyeye tek karelik general yorumu