Fon vurgununda Fatih Terim bilmecesi… ‘Soruşturma dışı tutuldu’ iddiası

Denizbank’ın eski şube müdürü Seçil Erzan’ın Arda Turan ve Emre Belözoğlu’nun aralarında olduğu 30 kişiyi dolandırdığı fon vurgunuyla ilgili 5 soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Adı soruşturmanın her aşamasında geçen Fatih Terim’in ne şikayeti ne de mağdur olduğu ifade ediliyor. Fon için para vermediğini iddia eden Terim'in geçen eylül ayında Denizbank'la görüşme yaparak yeni bir protokol imzaladığı ortaya çıktı. Futbolcuların ağız birliği yaparak Fatih Terim'i soruşturma dışında tuttuğu iddiaları da gündeme geldi.

featured

Spor dünyasının ünlü isimleri Fatih Terim, Arda Turan, Muslera, Selçuk İnan, Emre Belözoğlu gibi isimlerin adının karıştığı fon vurgununda önemli gelişmeler var. Deniz Bank şube müdürü Seçil Erzan’ın yaklaşık 45 milyon dolar topladığı vurgunla ilgili önemli iddialar gündemden düşmüyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayet üzerine başlayan soruşturma kapsamında Erzan, Fatih Terim’in yol yemek tatil ve diğer organizasyonlarını karşıladığını ve dolayısıyla Terim’in bir alacağı olmadığını söylediği iddia edildi.

5 AYRI SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

Yeni Şafak’tan Erdal Kılınç’ın haberine göre, fon vurgunu soruşturmasında adı geçen bazı isimlerin bir dosyada sanık, bir başka dosyada ise mağdur olduğu öğrenildi. Bu kapsamda çalışmaları derinleştiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı isimlerin yer aldığı 5 farklı soruşturma yürütüyor. Kamuoyunun yakında bildiği ilk soruşturma nitelikli dolandırıcılık davası. Banka müdürü Seçil Erzen, Ali Yörük, Atilla Yörük, Nazlı Can’ın aralarında bulunduğu 7 sanık, Arta Turan, Selçuk İnan, Fernando Muslara, Emre Belözoğlu’nu dolandırmakla suçlandı. İlk duruşması yapılan davada, Seçil Erzen iddiaları reddederek, savunmasını tamamladı.

TEFECİLİK SUÇLAMASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir başka soruşturmada ise tefecilik ile ilgili. Savcılık Galatasaray’ın eski oyuncularından Ayhan Akman, Semih Kaya, Süleyman Arslan, Atilla Baltaş gibi isimlere tefecilik ve kara para soruşturması başlattı.

HÜRRİYETİ TEHDİT

Bankacı Seçil Erzen, bazı isimler tarafından silahla tehdit edildiğini, dövüldüğünü söyleyerek, Galatasaraylı eski oyuncu Semih Kaya ve Ayhan Akman’ın da aralarında bulunduğu 6 kişiden şikayetçi oldu.

VERGİ KAÇIRMA

Fon vurgunu olarak bilinen soruşturmada para kazanan bazı isim ve kuruluşların da bulunduğu belirtildi. Savcılığın bu kişilerle ilgili kazancın vergisini yatırmadıkları gerekçesiyle ayrı bir soruşturma başlattığı öğrenildi. Semih Kaya, Ayhan Akman ve bu uygulamada parasını alan 5 kişi hakkında inceleme yapılıyor. Savcılık ayrıca yanlış bilgi verdiği, mahkemeyi ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren kişiler hakkında bir soruşturma yürütüyor.

FATİH TERİM BİLMECESİ

Kamuoyunun olayda sıkça adını duyduğu ancak tanık, mağdur veya müşteki olduğu bir türlü ortaya konamayan Fatih Terim’in her aşamada adı geçen soruşturmada ne şikayeti ne de mağdur olduğu ifade ediliyor. Terim, fon için para vermediğini iddia ederken, Seçil Erzen’in müşteri bulmak için en çok Terim’in ismini kullanması dikkat çekiyor. Tecrübeli teknik direktör Fatih Terim’in davadaki konumu tartışılırken, Seçil Erzen’in milyonlarca lirayı Fatih Terim’e gönderdiği ileri sürüldü. Suçlamaları kabul etmeyen Erzen’in Fatih Terim’in yol, yemek, otel tatil ve diğer organizasyonlarını finanse ettiğini, elinde bununla ilgili belgeler olduğu ileri sürüldü.

FATİH TERİM, DENİZBANK’A ‘PARALARI ÖDEYİN’ DEMİŞ

Öte yandan Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın bugünkü yazısında, “Fatih Terim, 2 Haziran’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde, Denizbank’tan 3.000.000 dolar alacaklı olduğunu iddia etmişti. Ancak ne hikmetse alacağının peşine düşmemişti. Bu da merak uyandırmıştı. Meğer Terim, 13 Eylül 2023’te Denizbank’la görüşme yaparak yeni bir protokol imzalamış. Bankadan çektiği dört krediyi yeniden yapılandırarak, ödeme takvimi belirmiş. İlk taksiti 27 Eylül’de ödemiş. Ancak Terim, Denizbank’la imzaladıkları protokolde 3.000.000 dolarlık alacağından söz etmemiş! Eğer Denizbank’ta değilse. Terim’in 3.000.000 doları nerede?” ifadelerine yer verdi.

FUTBOLCULARLA DENİZBANK’A GELEREK NE KONUŞTU?

“Acaba Seçil Erzan’ın ‘Fatih Terim Fonu’ içinde olduğu için mi susuyor?” diye soran Saymaz, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan Terim, Erzan’a para vermediğini ve fonla hiçbir ilgisinin olmadığını iddia ediyor. Eğer böyleyse…Terim, skandaldan bir gün sonra, 8 Nisan’da Arda Turan ve Emre Belözoğlu ile Denizbank’a gelerek, Genel Müdür Hakan Ateş ve diğer yetkililerle neden görüştü?

Denizbank’ın savcılığa sunduğu dilekçede Terim’in katıldığı bu görüşme hakkında şunlar yazıyor:

“Terim ve şikayetçilerin bazıları bankaya gelerek, Hakan Ateş’i ziyaret ederek yardım istemişlerdir. Ateş’ten tefecilik faaliyetine ilişkin bedellerin ödenmesinin mümkün olup olamayacağını sormuşlardır.”

Bu görüşmede Ateş, “İşlemler bankacılık dışında olduğu için talepleri karşılayamayız” dedi.”

‘SAVCILIK FATİH TERİM VE HAKAN ATEŞ’E DOKUNMADAN İDDİANAME YAZMAYI BAŞARMIŞ’

Fatih Terim’in iddiaların her aşamasında yer almasına rağmen dosya dışı tutulmasına dikkat çeken Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur da, futbol dünyasının yıldız isimlerinin geçtiği fon dolandırıcılığı davasında sanıklardan ikisinin Denizbank yöneticisi, müştekilerden üçünün Fatih Terim’in kızı, damadı ve yeğeni olduğunu belirterek, “Peki bütün bunlara rağmen bu davada kim yok dersiniz? Fatih Terim ve Denizbank. Adıyla insanların dolandırıldığı iki isim Fatih Terim ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş bu davanın hiçbir yerinde yoklar.

Banka Müdürü Seçil Erzan ve şube müdür yardımcısıyla birlikte bankayla ilgisiz dört kişinin içinde olduğu altı sanık arasında da, müşteki olan 16 kişi arasında da yoklar. Hatta daha da ilginci adları kullanılarak yapılan dolandırıcılığın iddianamesinde ifadeleri bile yok” diye yazdı.

İddianamenin her satırında Fatih Terim ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in olduğunu kaydeden Oğur, “Futbolcular, ağızbirliği yapmış gibi fona Fatih Terim değil, Hakan Ateş’in adına güvenerek girdiklerini söylemişler. Yani Fatih Terim’i soruşturmanın dışında tutmaya çalışmışlar. Hakan Ateş kaynaklı haberlerde ise oklar Fatih Terim’i gösteriyor.

Ama savcılık Fatih Terim ve Hakan Ateş’e dokunmadan bir iddianame yazmayı başarmış. BDDK aldığı kararla Denizbank’ı bu gayya kuyusundan çekip kurtarmış. Ne de olsa biri yılların patronu, diğeri de yılların imparatoru. Patronlar ve imparatorlar faniler gibi adil yargılanmazlar” ifadelerini kullandı.

Fon vurgununda Fatih Terim bilmecesi… ‘Soruşturma dışı tutuldu’ iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bu rezalet, son yılların en önemli finansal rezaleti olmaya adaydır ve savcının Fatih Terim’i özellikle koruduğu göze çarpıyor!?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!