Foreign Policy’den Ümit Özdağ analizi

Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından Foreign Policy, son dönemdeki açıklamaları ve hamleleriyle gündeme gelen Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ı sayfalarına taşıdı.

featured

ABD merkezli dergi Foreign Policy, Ümit Özdağ’ı sayfalarına taşıdı…

Özdağ için “Türkiye’nin aşırı sağı çoktan kazandı” başlığı atılırken, “Özdağ, parlamentoda bir sandalye kazanamayabilir fakat Özdağ, mültecileri sınır dışı etme sözü vererek ülke genelindeki tartışmaların yönünü değiştirdi” yorumu yapıldı.

Sözcü’nün aktardığına göre dergiye Ankara’daki Zafer Partisi genel merkezinde konuşan Özdağ’ın odasındaki detaylar da öne çıktı. Özdağ’ın odasında Türkiye haritası olduğu ve mültecilerin yoğun olduğu bölgelerin farklı renklerle gösterildiği belirtildi. Özdağ, 3.7 milyon Suriyeli’nin ülkenin güneyinde Türklerin sayısını geçeceğini söylediğini aktarırken terör örgütü gruplarının da batıya saldıracağını öne sürdü.

‘AVRUPA’DA BENZERLERİ VAR’

İtalya’daki Lega Nord benzeri bir yaklaşıma sahip olan partinin göçmen karşıtı bir tutum izlediğine dikkat çeken Foreign Policy, “Özdağ, Erdoğan’ın 20 yıllık yönetimini eleştirse de asıl hedefi muhalefet. Sık sık CHP’yi Atatürk’ün değerlerinden sapmakla suçluyor” yorumuna yer verdi.

Özdağ, mültecilerin bir yıl içinde ülkeden gönderilmesi sözünü verdiğine dikkat çekilirken bu siyasetin ve söylemin İskandinavya’da ve Fransa’da Marine Le Pen tarafından başarılı bir şekilde kullanıldığı hatırlatıldı.

‘TEK SEFERDE 7500 SURİYELİ GÖNDERECEĞİZ’

Dergiye konuşan Özdağ, “Eğer bu mülteciler kalırsa 10 yıl sonra Orta Doğu Türkiye’nin kuzeybatısından başlayacak. Biz bunu engellemeye çalışıyoruz. Tek bir seferde İstanbul’dan 7500 mülteciyi Lazkiye’ye gönderebiliriz” dedi. Bu hamlenin insani sonuçları olup olmayacağı sorulduğunda ise Özdağ, “Hiçbir şey Türkiye’nin iç savaşa sürüklenmesinden daha kötü olamaz” dedi.

Son dönemde Özdağ’ın hamlelerine de dikkat çekilirken yayınlanan reklam filmlerinin sosyal medyada büyük ilgi gördüğü belirtildi. Özdağ, mültecilerin doğuya, yurtlarına gönderileceğini söylerken, “Biz onları Avrupa’ya göndermeyeceğiz. Avrupa’yı tehdit etmek gibi bir isteğimiz yok. Biz birlikte Suriye’nin kuzeyini yeniden oluşturabiliriz. Avrupa finanse eder, Türk şirketler yapar ve geri gönderilenler çalışabilir. Bu Avrupa’nın da işine gelir” ifadesini kullandı.

Özdağ’ın Suriyelilerin sayısıyla ilgili açıklamalarını değerlendiren Foreign Policy, “Türkiye’de kurumların şeffaflık eksiği sebebiyle Özdağ’ın oynayabileceği çok geniş alan var. O Türkiye’de 10 milyondan fazla yabancı olduğunu söylüyor ve hükümetin mültecilere 100 milyar dolardan fazla harcadığını dile getiriyor. Türkiye’nin ekonomisinin kötüye gitmesi de tansiyonu artıran güçlü faktörlerden biri” yorumuna yer verdi.

MUHALEFET İKİ ARADA BİR DEREDE

Foreign Policy, diğer muhalefet partilerinin de zorda kaldığına dikkat çekti. Dergide yer alan kapsamlı haberde, “Muhalefet partileri arada kaldı. Eğer Özdağ’ın göçmen karşıtı tartışmalarına dahil olmazlarsa seçmen için önemli bir konuyu kaçırmış olurlar. Fakat Özdağ’a uyarlarsa o zaman da bu tartışmanın içine çekilerek parlamentoda sıfır sandalyesi olan bir partiye siyasetlerini yönetme fırsatı tanırlar” denildi.

Makalede, “Zafer Partisi şu an seçim barajının altında ve gelecek Yunanistan’ın Altın Şafak ya da İngiltere’nin UKIP’i gibi zaman içinde dağılma riskiyle karşı karşıya. Fakat Özdağ, bir yıldan kısa bir süre içinde Türkiye’deki mülteci sorununun sözcüsü oldu ve diğer siyasi aktörleri de buna çekti. 2023 seçimlerini kim kazanırsa kazansın, Özdağ’ın yönlendirdiği kolektif öfkeye yanıt vermek zorunda” yorumu yapıldı.

Foreign Policy’den Ümit Özdağ analizi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 1 ay önce

  Zafer Partisinin zaman içinde katlanarak büyüyeceğini barajı aşacağını işi bilenler biliyor. Evropanın “Zamanla eriyecek iiişallah..” demesi ise olmayacak duaya amin deme çaresizliğinden başka bir şey değil..

 2. 1 ay önce

  Biz 20 yılda çok iyi piştik. Bu makalenin ana teması Zafer Partisi barajın altındaymış da marjinalmiş de: kararsız muhaliflere oyunuzu güçlüye verin mesajı.

  Zafer Partisi barajı çoktan geçti.

 3. 1 ay önce

  Para vermediniz diye ZAFER Partisinin oyunu başkalarına dağıtan Anketçilerin arşivini tutuyoruz. Sahtekarlıklarını seçim sonuçları kanıtlayacak, kredilerinin sıfırlanmasını zevkle izleyeceğiz.

 4. 1 ay önce

  İthal TC vatandaşlarını akpartiden önce köleci Çin modeline (!) geçmek zorunda kalan Türkiye burjuvazisi getirdi, Akp yalnızca uygulayıcılık yaptı. Ümit Özdağ %50 oy alsa bile yeni ithal TC halkını gönderemez, çünkü bu burjuvazinin bir sosyal ekonomik demografik projesi. Seçimlik bir konu değil, devrimlik bir konu bu

  • 1 ay önce

   Yani RTE’ye direnecek cesareti olmayan Burjuvazinin Özdağ’a direnecek cesareti var diyorsun! Özdağ’ın zayıflığına tanık olduğun bir olay var mı?

   • 1 ay önce

    Burjuvazinin Tayyipe direndiğini nereden çıkardık? Burjuvazi ile Tayyip’in anlaştığı noktalar anlaşamadıklarından çok daha fazla. burjuvazinin bir tek PKK ve fetönün fazlaca tepelenmesi sonucunda ABDden dolar gelmemesine canı sıkkın, yoksa sermaye birikimi kör topal devam ediyor. Eh artık üremeyen ve köle olarak çalışmak istemeyen yerli halka ikame 10 milyon halk ithal edildi, bu öyle kolayca sökülüp atılacak bir durum olmaktan çıktı. Hem bunları sanki Esad geri alacak? Esad ne yapsın bunları. Piyasadaki patronlar suriyelilerden gayet memnun. Velhasıl bunları söküp atmak hiç de kolay değil.

 5. 1 ay önce

  Avrupalıların en demokratları Türkiye’de ‘faşist’ dedikleri kesimlerden bile faşisttirler! Türkiye’nin faşistleri Avrupa ve Amerikalıların ortakları ve işbirlikçileridir! İşte bunu hayat gösteriyor ve daha da göstermeye devam edecek. Sarı yelekleri nerenize sokacaksınız? Yarattığınız göçmenleri bize soktunuz, paranız var diye. Paranızı da paranızı tenezzül edenleri de tedavülden kaldıracağız yakında!

 6. 1 ay önce

  Ümit Hoca mecliste olduğuna göre sandalye sayısı 1. 0 değil. Bir de zaman içinde dağılma riskiyle karşı karşı diyor. Bizim sarı medya bitti bir de bunlarla uğraşıyoruz.

 7. 1 ay önce

  Ümit hocam eğer natocu değilsen yanındayım, muharrem inceyle birlikte bir ittifak kurarsan daha iyi olacak

 8. 1 ay önce

  Avrupalılar Özdağı desteklerler. Niye mi? Türkiye üzerinden mülteci gelmesin diye. Hele yunanın daha çok hoşuna gider.

 9. 1 ay önce

  Türkiye’deki milliyetçileri Yunanistan’ın Altın Şafak Partisi’ne benzetme talihsizliğini yapanlardan birisi de Aykut Erdoğdu idi. Şu andaki durumu malum. Foreign Policy’nin “Fransa’da Marine Le Pen tarafından başarılı bir şekilde kullanıldığı hatırlatıldı” cümlesi hiç bir anlam ifade etmiyor. Türk Milliyetçiliğinin marjinalleştirilme çalışmalarına karşı biz şerbetliyiz. Şunu unutmayın ki biz Türk’üz ve başka kimseye benzemeyiz. Algı operasyonları yapanların oyunları mutlaka bozulacaktır. Yeter ki doğru bir hedef doğrultusunda tefrikaya düşmeden doğru insanların bir araya gelmesini sağlayalım.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!