Fransa’da ırkçı dergiye tepki yağdı: Rezil

featured

Fransa’da, aşırı sağcı Causeur dergisinin, ülkedeki demografik değişimden duyduğu rahatsızlığı, kapağına farklı etnik kökenlerden bebek fotoğraflarıyla taşıması tepkiyle karşılandı. Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan Elisabeth Moreno, derginin kapağını ‘rezil’ olarak niteledi.

Aylık yayımlanan Causeur dergisi, eylül sayısının kapağında, farklı etnik kökenleri yansıtan 5 erkek bebeğin fotoğrafını kullandı.

Fotoğrafın üstünde “Gülün, iyi yer kaptınız” ifadeleri yer alırken, alt tarafta ise derginin bu ayki konusunun, Fransa’nın nüfus değişimi olduğunu anlatan “Limoges’dan Nimes’e. Belge ve rakamlarla Fransa’nın yeni demografisi” yazısı kullanıldı.

Dergi, “İyi yer kaptınız (Vous etes grand-remplaces)” ifadesiyle, ırkçı, yabancı düşmanı, aşırı sağcı yazar Renaud Camus’un, Fransız ve Avrupa nüfusunun yerini yakın gelecekte öncelikle siyahi Afrika ile Kuzey Afrika kökenlilerden oluşan Avrupalı olmayan bir nüfusa bırakacağına dair “Büyük İkame (Grand Remplacement)” adlı komplo teorisine atıfta bulundu.

BAKAN MORENO’DAN ‘REZİL’ NİTELEMESİ

Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan Elisabeth Moreno, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Causeur dergisinin kapağını “rezil” olarak niteledi ve “Büyük İkame” adlı komplo teorisinin kökeninde katıksız bir ırkçılığın yattığını vurguladı.

Moreno, bakanlıklar arası ırkçılık ve antisemitizm karşıtı delegasyonun, derginin yayınıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

İktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) partisinden Christophe Castaner ise Causeur dergisinin çocukları hedef alan bir ırkçılığı kapağına taşıdığına dikkati çekerek, tüm çocukların aynı haklarla doğduğu ve ayrımcılığın her zaman suç olacağı bir Fransa’yı savunmaktan gurur duyduğunu kaydetti.

‘İSLAMOFOBİK PAÇAVRA’

Cumhurbaşkanı adayı Sandrine Rousseau’nun sözcüsü Thomas Portes de derginin kapağını “aşağılık” olarak yorumladı ve bu ırkçı yayın için Causeur’e derhal bir yaptırım uygulanması gerektiğini aktardı.

Gazeteci Aude Lancelin ise “İslamofobik paçavra” olarak nitelediği Causeur dergisinin, bebekleri yeterince beyaz görmeyerek, ırkçılığı katladığının altını çizdi.

Causeur dergisinin genel yayın yönetmeni Fransız feminist gazeteci Elisabeth Levy, Ekim 2020’de, Fransa’daki başörtüsü tartışmalarına katılarak, başörtüsünün, Fransa’nın düşmanlarının üniforması olduğunu ileri sürmüş, ülkedeki başörtülü Müslümanların, 16 Ekim 2020’de başı kesilerek öldürülen öğretmenin anısına saygı için birkaç günlüğüne başörtülerini çıkartabileceğini söylemişti.

Fransa’da ırkçı dergiye tepki yağdı: Rezil

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 11 ay önce

    Sömürdüğünüz milletlere karşı daha az bile bukadar yabancı.
    Çaldıklarınızın %10 bıraksaydınız oralarda bugün bu göçler olmazdı yani olay yine kendi kapı önünü evvel temizlemeye geliyor.

    Cevapla
  2. olurmu hic öyle sey iftira bunlar!, bu fransizlar dünyanin en kültürlü insanlari!, hem onlar milyonlarca insani, afrikada, cezayirde sadece demokrasi ögretmek isterken katlettiler, cezayirde yaptigi atom bombasi denemeleride insanlik/bilim/ilim icindi; bakin bizim (cakma)enteller söyle anlatirlar: La Seine nehri kenarinda oturup gün batimini şarabi yudumlarken seyretmek insani ,kendini tam firansiz soylusu gibi kültürlü hisettiriyor! hani dünyaya firansiz ihtilaline “leberte, egalite ve fraternite” diye yutturmaya calisanlar bunlar iste

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!