Fransız bakanlık yetkilisi: TSK 3 kez hedefleme yapınca gemilerimiz çekildi!

Fransa'dan Türkiye'nin Libya politikasıyla ilgili tansiyonu artıracak açıklamalar geldi. Türk donanmasının, NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisini 'taciz' ettiği iddiasında bulunan Fransız yetkili, 'Türkiye'nin hareketleri karşısında NATO kafasını kuma gömemez' ifadelerini kullandı. 

Fransız bakanlık yetkilisi: TSK 3 kez hedefleme yapınca gemilerimiz çekildi!

Elysee Sarayı’nın, Ankara’nın Libya’daki hamlelerini “agresif” ve NATO’dan faydalanmakla itham ettiği ifadelerinin ardından, bu kez Fransız Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Reuters’a konuşan bir bakanlık yetkilisi, Türk donanmasına ait gemilerin, NATO görevini yürüten Fransız savaş gemilerini taciz ettiğini öne sürdü.

‘NATO KAFASINI KUMA GÖMEMEZ’

AFP’ye konuşan bir Fransız yetkili de “Birlik içinde karmaşık anlar olabileceğini biliyoruz ama deve kuşu gibi davranıp ortada bir Türkiye sorunu yokmuş gibi yapamayız. Bunu görmeli, konuşmalı ve çözmeliyiz” dedi.

Fransız Bakanlık yetkilisi, yaşanan olayın ayrıntılarıyla ilgili, “Türk savaş gemileri, Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız Savaş gemisine 3 kez radarda hedefleme yaptı. Türk savaş gemilerinin, Füze saldırısı yapacağı düşünüldü. Fransız gemileri geri çekildi” ifadelerini kullandı.