Fransız Bakan Beaune’den Zelenski’yi üzecek sözler

Ukrayna, 28 Şubat'ta Avrupa Birliği üyeliği için başvuruda bulunurken, Devlet Başkanı Zelenski de ülkesinin acilen AB'ye alınması gerektiğini söylemişti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna'nın AB'ye katılmasının 15-20 yıl sürebileceğini söyledi.

featured

Batı ülkeleri bir yandan Ukrayna’yı Rusya’ya karşı kışkırtırken öte yandan savaşı uzatacak silahlar hariç destek vermekten kaçınıyor.

NATO’ya girme kararı sonrası Rusya’nın askeri operasyonuna uğrayan Ukrayna, AB’ye katılmak için beklerken Fransa’dan konuyla ilgili Zelenskiy yönetimini üzecek bir açıklama geldi.

Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının on yıllar sürebileceği konusunda uyararak, “Dürüst olmak zorundayız. Ukrayna’nın altı ay veya bir iki yıl içinde AB’ye katılacağını söylüyorsanız, yalan söylüyorsunuz. Muhtemelen 15 veya 20 yıl sürecek” dedi.

AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU TEKLİFİ

Beaune, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’yı AB’ye daha erken entegre etmeye yardımcı olabilecek daha gevşek bir “Avrupa siyasi topluluğu” oluşturulması teklifini yineleyerek, “Ukraynalılara herhangi bir yanılsama veya yalan sunmak istemiyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Macron’un Avrupa siyasi topluluğu girişimi, haziran ayında yapılacak AB Zirvesi’nde ele alınması bekleniyor.

AB ACELE KARAR VERMEYECEK

Avrupa Birliği ülkeleri Ukrayna’nın uzun vadede AB ile entegrasyonuna olumlu bakıyor ancak bu konuda acele karar verilmeyeceğini mesajını veriyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da, geçen haftaki açıklamasında ülkesinin Ukrayna’dan önce Batı Balkan ülkelerini Avrupa Birliği’nde (AB) görmek istediğini söyledi.

Fransız Bakan Beaune’den Zelenski’yi üzecek sözler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  Şabalak pinokyo!

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  Iki yüzlü ab den ne bekliyorlardi ki? Gerizekalilar ülkelerini mahvettirdiler. Onca insan hayatini yitirdi. Zelensky den bunun hesabini sorar bu halk derim.

 3. 1 ay önce

  Savaş Rusya lehine ivme kazandı ve piyon terk edilmeye yol tuttu, son olarak ele geçirilecek ve serüven bitecek.

  Putin büyük adam, Rusyanın Atatürkü diyebilirim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!