Fuat Oktay’dan Kılıçdaroğlu’na tepki: Siz kimsiniz?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP'li Belediyelerinin deprem bölgesindeki müdahalelerini paylaşıp, iktidara “Gelin tutuklayın” diye seslenen Kemal Kılıçdaroğlu'na sert tepki verdi.

featured

Belediyelerin yardım ve destek girişimlerinin iktidar tarafından engellediğini öne süren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinin deprem bölgesindeki müdahalelerini paylaşıp, iktidara “Gelin tutuklayın” diye seslenmişti. AFAD Koordinasyon Merkezi’nde depremlere ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına sert çıktı.

Oktay, “Bazı iddialardan bahsettim biz bütün gücümüzle buna odaklanmışken çok büyük bir depremi yönetmeye çalışıyorken bizimle görüşmek isteyenlere kapımızı açtık. Tüm bilgileri tüm açıklığıyla paylaştık. Geldiler görüştük. Ve ne yapıyorsak karşılıklı paylaştık. Çok ilginç iddialar var. Bakıyorsunuz iş makineleri yolda bekletilmekte. Yağmalama iddiaları söz konusu sosyal medya üzerinden yok havalimanını biz yapıyoruz kim tutukluyorsa tutuklasın. Son derece seviyesiz bir meydan okuma. Yok efendim yardımların kabul görmediğiyle alakalı Hatay havalimanıyla ilgili İskenderun bizim belediyemiz yangını söndürdü. Bizim belediyemiz geldi şuradaki havalimanını onardı. Siz kimsiniz? 85 milyondan farklı biri misiniz? Belediyeden gelen bir araç yapacak.” ifadelerini kullandı.

Oktay’ın konuşmasından satır başları şöyle: 

“Bugün bir görüntü paylaşıldı. Tüm Türkiye’nin, dünyanın malumuydu o tren raylarındaki kırılmanın eğilmenin depremin şiddetinin ve depremden sonraki açığa çıkan enerjinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bugün itibarıyla, özellikle sahada artçı depremlerin sayısının 790 olduğunu görüyoruz. Hem içeriden hem de dışarıdan katkıyı vermeye devam ediyoruz. Toplam 21 bin 600 olmuş durumda. Yurt dışından gelen çalışmalar da bunun içerisinde. AFAD ekipleri ve diğer ekipler sahada ona ilaveten de yurt dışından gelen ekipler de sahada. Bugün 66 ülkenin arama kurtarma ekiplerini sahada görüyoruz. Sahada toplam görevli sayısına baktığımızda 103 bin 800’dür.

10 ilimizden Kilis, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa ve Malatya’yı da buna dahil edebiliriz artık diğer geriye kalan illerimize göre biraz daha arama kurtarma faaliyetleri noktasında buradaki ekipleri diğer yerlere kaydırabilecek durumdayız.

Barınma hizmetlerinde özellikle geçici barınmada 1,1 milyon 60 bin kadar bir kapasite oluşturmuş durumdayız. Afet bölgesinden dışarı çıkmak isteyen 1 milyon 60 bin kapasiteli farklı illerimizde kapasite oluşturuldu. İllerimizde dışarı gitmek isteyen vatandaşlarımızla ilgili adresler belirlendi bunlar il valilikleri talimatlandırıldı. Tahliye bölgeleri belirlendi. Şehirden ayrılmak isteyen vatandaşlarımız kendi illerindeki bu toplanma alanlarına başvurabilirler.

Bugün itibarıyla 10 ilimiz ve afetten etkilenen tüm ilçelerimizde beslenme faaliyetlerinde tüm bu alanlara girmiş durumdayız. Artık köylere girmeye çalışıyoruz beslenme çerçevesinde. Ekmek üretimi veya dışarıdan getirilen ekmek de buna dahildir gıdalarda köyler de dahil erişmek istiyoruz. Ulaşılamayan yerler olursa kar ve tipi nedeniyle helikopterlerimizle de bu desteği vermeye başladık.

Ulaştırmada lojistik anlamda sahayı etkileyecek sorunumuz yok. Kapalı yolumuz yok. Havalimanı ile ilgili bugün çok çirkin şekilde üzerinde sosyal medya üzerinden basit siyasi çıkar elde etme amaçlı çaba vardı. Hatay Havalimanı’nda da onarım çalışmaları devam ediyor. Henüz kapalı diğer tüm havalimanlarını kullanıyoruz.

Enerji ile ilgili doğal gaz ana iletim hatlarındaki sorunları çözmeye başladığımızı bugün akşam itibarıyla tüm bu arızalar giderilmiş durumda. Tüm afet bölgesine kontrollü şekilde doğalgaz vermeye başlıyor olacağız.

Akaryakıt konusunda Nurdağı’ndaki kapanmadan dolayı tüm tankerlerin bir şekilde ulaşamadığı sorununu yaşamıştık. Yol açıldıktan sonra da dünden itibarın hiçbir sorunumuz kalmadı.

Haberleşme alanında sabah itibarıyla operatörlerimizin bizden istediği elektrik ve elektrik olmadığı yerlerde kendilerine jeneratör temin ediyor olmamızdı. Bu iki ihtiyacı da tamamen karşılamış durumdayız. Haberleşmedeki sorunları çözmüş olacağız diye paylaşmıştık. Tüm operatörlerle birlikte detay çalışma yaptık bugün. Bu gece sabaha kadar da tekrar bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Kökten çözümü ile ilgili sabaha kadar faaliyetler yürütülüyor.

Refakatsiz çocuklarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Hastanelerle ilgili yine dün paylaşmıştım artık buralarda sahra hastanesi veya daha küçük hastaneler bunlar kurulmuş durumda. Hizmet devam etmekte. Kapasite olarak ciddi bir sorun yaşamıyoruz. Hatta hiç sorun yaşamıyoruz.

10 gemi, 50 uçak ve bu uçaklarla 305 sortinin yapıldığı, 72 helikopterle havadan faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Destek boyutunda vatandaşlarımıza acil ihtiyaçlarını giderme noktasında gerekli açıklamalar yapıldı. Hane başına 10 bin liralık bir destek veriyoruz. İhtiyaç ne olursa olsun bunun maddi boyutuna bakmadan Cumhurbaşkanımızın bize net talimatıdır. Tüm imkanlar seferber edilmiştir.”

SURİYE AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada, “Suriye’de bazı yollar tahribat var. Bu nedenle iki tane daha kapının açılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu insani bir durum siyasi bir durum değil. diğer taraftan uluslararası toplum tarafından bir yardım talebi geldiği zaman orada da kolaylaştırıcı talebimizi üstleniyoruz. Hava sahamızı açıyoruz. Bazı uçaklarla yardımların bir kısmı Türkiye’ye bir kısmı Suriye’ye geliyor. Suriye’ye gönderilmesi konusunda yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.

thumbnail
İlişkili Haber
CHP’li belediyeler deprem bölgesinde müdahalelere başladı… Kılıçdaroğlu: Gelin tutuklayın

Fuat Oktay’dan Kılıçdaroğlu’na tepki: Siz kimsiniz?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Sen kimsin, Goebbels.

  2. ayrimi yapan chp’li belediyeleri aramayandir. twitter baglanti hizindaki kisitlamayi kaldirin

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!