Futbol yeniden sahne alıyor

featured

Murat Bölükbaşı yazdı

Profesyonel futbol, “oyuncunun sahada bildiği gibi değil, bildirildiği gibi oynamak zorunda olduğu, teori ve pratiğin zihinsel ve bedensel özelliklerin en yüksek seviyede sergilenmesiyle, karşılığında bedel ödediğin veya kazandığın, sonucunda bireysel ve kitlesel duygu geçişleri yaşanabilen hayatın ta kendisini anlatan fantastik ve büyüleyici bir oyundur.’’ Bu sebeple olguları itibariyle futbol oynamanın yanında futbol düşünürü olmakta bir zorunluluğa dönüşüyor. Futbolun sadece belirlenmiş bir saha içinde 22 futbolcuyla bir topun peşinde koşmak olmadığını anlatma görevi de biz futbol insanlarına düşüyor…

Futbol…

Maksimum 120- 75 ölçümünde bir sahada 11- 11 oynanan 3 ihtimalli bir oyundur. Sonucu zihinsel (zeka ,algı, karar,motivasyon) ve bedensel (dayanıklılık, kuvvet, çabukluk, çeviklik, sürat) kabiliyetlerin teorik ve pratik çalışmalarla desteklenerek taktik ve stratejik bir planın zafere ulaşmasını hedefleyen, dünyanın en çok ilgi çeken ve izleyici kitlesi olan evrensel bir oyunudur.

Oyunun iki temel olgusu vardır.

Kazanmak ve kaybetmek…

Kazanmak: Saha içinde doğru amaç, hedef, inanç, azim, özveri, beceri, motivasyon, disiplin, spor ahlakı, güç, zeka ve uygulama becerisi; saha dışındaysa hazırlık, strateji, taktik planlama, program, yüksek bir sevk ve idare kabiliyeti gerektirir. Kaybetmekse, bu eylemlerin nitelik ve nicellik değerlerinin arzu edilen ve planlanan seviyede gerçekleşmemesi ve sahaya yansımasının bir sonucudur. Kazanmak için çok şeyi feda etmelisiniz! Buradaki anahtar kelime özsaygı ve özveridir.

Futbol Felsefesi…

Bir temaşa sanatı olan futbol oyununu belirlenmiş kurallar içinde eşit, saygın, ahlaklı, erdemli mücadele anlayışını hakça ve onurlu bir rekabet içinde sergilemek; izleyenin bu değerler bütününü futbol hikayesi içinde hazırlanan senaryoda görmesini sağlamak, yaşanan duygu atmosferiyle kitle beğenisini ve alkışını en yüksek seviyeye çıkarmak, sonuç ne olursa olsun en üst düzeyde zihinsel ve bedensel fedakarlıkla verilen mücadelenin sonunda duyulan iç huzur ve duyusal tatminin doruğa ulaşmasını arzular ve hedefler. “SONUÇ, nicelik, OYUN, niteliği belirler.” İdeal Futbol Felsefesiyle sergilenen bir oyun, istisnai durumlar dışında mutlak zafere her zaman ulaşır.

Futbolcu…

Bir takımın en küçük parçası ve satranç tahtasının bir piyonu olduğu gibi, ideal yetenek donanımına sahip olduğunda bir vezir taşı görevi üstlenerek zaferin mimarı olabilecek bir futbol fenomenidir. Futbolcudan beklenen; yetenek ve imkanlarını profesyonel bir anlayış ve olgunlukla Teknik direktörün istek ve talepleri, kulübün hedef ve amaçları doğrultusunda, antrenman ve maçlarda yüksek motivasyon, arzu ve istekle uyum içinde gerçekleştirmesidir. Futbolcunun görev ve sorumluluklarını kulüp ve takım aidiyeti içinde mesleki bir saygınlık ve ciddiyetle yerine getirmesi beklenir. Bir Futbol oyuncusu: ahlaklı, dürüst, ilkeli, özverili, zeki, çalışkan ve ideal olmakla mükelleftir. Mesleğine tutku ve aşkla bağlıdır. Gelişim ve dönüşüm odaklıdır. Yüksek hedefler koyarak ve özeleştiri kanallarını açık tutarak çıtayı yükseğe koyar. Başarmanın çok çalışmakla mümkün olacağını bilir. Yaşadığı çevreye, ailesine, temsil ettiği camiaya ve kulübüne yakışır bir tavır, davranış ve olgunluğu sergilemeyi, toplumsal etik ve ahlak kuralları çerçevesinde yaşamayı ilke edinir. Futbolcu; çocuk ve gençlere örnek, mesleki hayalleri olan futbolcu adayları içinse bir rol model, spor kültürünün gelişip yaygınlaşması için bir spor misyoneri özen ve dikkatiyle hareket etmek sorumluluğu ve zorunluğunu taşır.

Teknik Adam…

“Futbol, Savaş sanatının bir futbol sahası içine sınırlandırılmış minyatürüdür.’’ Oyunun teması; korunması ve ele geçirilmesi gereken iki kaledir. İşte bu noktada kalenin savunulması veya rakip kalenin ele geçirilmesi adına plan yapan, taktik ve strateji üreten, hazırlık ve müsabaka anında sevk ve idare kabiliyeti sergileyen, lider vasıf ve donanıma sahip kişiye Teknik direktör denir. Teknik direktörün sporcuyu zihinsel ve bedensel olarak müsabakaya hazırlamak, hazırlık aşamalarını ve araçlarını planlamak, sorumlu birim ve personeli denetlemek, yönlendirmek, kontrol etmek, doğru taktik ve stratejileri planlayıp uygulamak, ideal kadroyu kurmak sahaya sürmek, antrenman ve müsabaka sürecinde takım birliği ve başarısı için en doğru kararları almak ve uygulanması için gereken talimatları vermek, altında çalışan ekipleri sevk ve idare etmek gibi geniş bir sorumluluk yükü vardır. Ülke şartları göz önüne alındığında, İdari mekanizmalarla dengeli ve uyumlu bir çalışma anlayışını yakalayan, taraftar ve medya ayağının zorlayıcı ve yorucu baskısını minimize edebilecek deneyim, tecrübe ve bilgeliğe sahip olan bir Teknik direktör, başarıya giden yolda döşenen en önemli ve değerli kilit taşıdır.

2022-23 Futbol sezonu bugün Atatürk Olimpiyat stadında İstanbulspor- Trabzonspor maçıyla sahne alıyor. Yukarıda ifade etmeye çalıştığım gibi; futbol kitleleri peşinden sürükleyen bir gösteri oyunudur. Bu gösteri için en az 2 ay zihinlerde, 2 ay boyunca da sahada yoğun ve yorucu bir hazırlık dönemini  geçirmek, bu kazanımlarınızı bir sezon boyunca korumak, her hafta hep daha iyisini isteyen bir seyirci ve medya karşısında bir öncekini aşan bir performans göstermek ve daha iyisine ulaşmak zorundasınız… Psikolojik baskılar, zihinsel ve bedensel yıpranmalar, ağır ve uzun süreli sakatlıklar, acılar ve gözyaşları, sevinç ve zaferlerle sahnelenen futbol ürününün tüm paydaşlarına, sahnenin önü, arkası ve güçlüklerini bilen biri olarak başarılı bir futbol sezonu diliyorum. Açılış maçının oynanacağı stadın ismi olan “Atatürk Olimpiyat” ruhunun tüm Futbol kulüplerinin özelliği olması ümidiyle Türk futbolu adına bol seyircili, coşkulu, kaliteli ve başarılı bir sezon olmasını diliyorum.

Futbol yeniden sahne alıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Murat bey bırakın şu gazeteci hastalığı olan sahne alma tabirini.Futbol
    yeniden başlıyor deyin olsun.Futbol bir müzik gurubumu, bir tiyatro
    yahut gösteri gurubumu ki sahne alsın.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!