Gaffar Okkan’ın katilleri dışarda, ortakları Meclis’te!

Hizbullahçıların kanlı pususunda şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve altı polis memuru, ölüm yıl dönümlerinde unutulmadı. Domuz bağı cinayetleriyle de tanınan Hizbullah, yıllar sonra partileşti ve siyasete girdi. Cumhur İttifakı'yla ortaklık kuran Hüda Par, Meclis'te dört milletvekiliyle yer alıyor. Okkan suikastında yargılanan örgüt üyelerinin tamamı ise zaman içinde tahliye oldu.

featured

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001’de uğradığı hain terör saldırısında şehit edilen Ali Gaffar Okkan ile koruma polisleri Atilla Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi ve Selahattin Baysoy unutulmadı.

GAFFAR OKKAN KİMDİR?

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 1952 yılında dünyaya gelen, 30 Eylül 1970’te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973’te Polis Akademisinden mezun olup İzmir Emniyet Müdürlüğüne komiser yardımcısı olarak atanan Ali Gaffar Okkan, çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı, 1985’te şube müdürlüğüne terfi etti.

1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev alan Okkan, bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993’te 1’inci Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi edip, Kars Emniyet Müdürü olarak ataması yapılan Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997’de ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevine başladı. Okkan bu arada Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden de mezun oldu.

Gaffar Okkan Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

GAFFAR OKKAN SUİKASTI

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makamından Valilik Binası’na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Hain saldırıda, evli ve 2 çocuk babası Okkan’ın yanı sıra polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy da şehit düştü.

Hizbullah “Sigorta atışı” denilen kesin sonuç alma amaçlı gerçekleştirdiği bu suikastta şehit müdürün hayatta kalmaması için aracın arka kapısını açarak yakın mesafeden de ateş açtı. Okkan’ın kafa ve vücudundan 17 mermi çekirdeği çıkarıldı.

GAFFAR OKKAN’I ŞEHİT EDEN HİZBULLAHÇILARA NE OLDU?

Diyarbakırlıların “Gaffar babası” şehit edildikten sonra suikastın aydınlatılması, faillerin yakalanması için TEM Şubede Hizbullah uzmanlarından özel birim kuruldu. Faillerden 4’ü polisle girdiği çatışmalarda öldürüldü, 10’u farklı tarihlerde sağ yakalandı.

Gaffar Okkan’ı kanlı pusuda katleden Hizbullah örgütünün cezaevindeki üyeleri yıllar içinde birer birer tahliye edildi. Gaffar Okkan suikastı kapsamında tutuklanan Hizbullah’ın askeri kanat militanlarından tutuklu kimse kalmadı.

HÜDA PAR MECLİS’E GİRDİ

Hizbullah 1990’lı yıllarda vahşi cinayetleri, domuz bağı cinayetleri, sokak ortasındaki infazları ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastıyla kanlı bir terör estirmişti. Örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesi ve silahlı kanada yönelik operasyonların ardından yer altına çekilen örgüt, 2012’de Hüda Par’a dönüşmüştü. Hüda Par lideri Zekeriya Yapıcıoğlu da Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmediğini açıkça söylemişti.

Takvimler, 14 Mayıs 2023’ü gösterdiğinde Türkiye sandık Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararı alan Hizbullah’ın yasal partisi Hüda Par, AKP listelerinden seçime girerek Meclis’te koltuk sahibi oldu.

Meclis’te 4 sandalye sahibi olmasının ardından laikliği hedef alan çıkışlarıyla gündeme gelen  Hüda Par, vatana ihanetten idam edilen gerici ayaklanmanın ele başı Şeyh Said’i ‘kahraman’ ilan etti, karma eğitimi hedef alarak ‘Kuran merkezli ve tek cinsiyetli eğitim modeli’ ısrarını sürdürdü.

Ancak Hüda Par bunlarla da yetinmedi. Gaffar Okkan’ı kanlı pusuda katleden Hizbullah’ın cezaevindeki üyelerinin birer birer tahliye edilmesine tepkiler sürerken, Hüda Par, yerel seçimler öncesi yaptığı aday tercihiyle de tartışma konusu oldu. Hüda Par, Gaffar Okkan cinayeti davasında Hizbullah üyeliği ile yargılanan Ali Bilmez’i Diyarbakır Bismil’de belediye başkan adayı olarak açıkladı.

Hüda Par’ın lider kadrosundaki isimlerin sosyal medya arşivlerinden partinin gerçek yüzünü ortaya koyan mesajlar da ortaya çıktı. Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, Şehit Gaffar Okkan’ı 2017 yılında “PKK’ya hizmet etti” diyerek hedef almıştı. Tasalı, 2016 yılında Atatürk’ü de “darbeci” ilan etmişti. Güneydoğu Anadolu’dan “Kürdistan” diye bahseden Tasalı, açıkça Cumhuriyeti hedef alıyordu.

 

GAFFAR OKKAN HALK LİDERİ GİBİ DAVRANDI

Görev yaptığı süre boyunca kentteki huzuru en üst seviyeye çıkaran Okkan, meslektaşları ve hayırseverlerden topladığı yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere destek oldu. Ali Gaffar Okkan, şehirde küçükten büyüğe herkesle geliştirdiği iyi ilişkilerle Diyarbakırlıların gönlünde taht kurdu.

Gaffar Okkan bir halk lideri gibi davrandı; halkçıydı. Kadın polisler Diyarbakır’da ilk kez Okkan’ın emriyle sokağa çıkarak trafiği yönetti. İki otomobil alan Ali Gaffar Okkan, mavi ve beyaz renklere boyattığı araçlarda 2’şer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ederken, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti.

Geceleri tebdili kıyafetle sık sık esnaf ziyaretinde bulunup sokakta karşılaştığı vatandaşlara cep telefonu numarasını veren Okkan, zaman zaman yolda gördüğü yaşlıları da makam aracıyla evlerine bıraktı. Okkan, bu sayede talep ve sıkıntılarını iletme fırsatı bulan Diyarbakırlıları sık sık makamında ağırladı.

ÇOCUKLARI EĞİTİME KAZANDIRDI, GENÇLERİ SPORA YÖNLENDİRDİ

Sokakta çalıştırılan çocukların sorunlarıyla yakından ilgilenen Okkan, ailelerine destek sunarak onları eğitime kazandırdı. Gençleri terör örgütlerinden ve uyuşturucu şebekelerinden uzak tutmak için spora yönlendirdi, amatör spor kulüplerine de malzeme yardımında bulundu.

GECE ŞEHİRDEKİ GÜVENLİĞİ TAKİP EDİYORDU

Okkan, şehirde vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması için yürüttüğü mesainin yanı sıra Diyarbakır’ın kritik noktalarına kurdurduğu kameralardan da gece geç saatlere kadar makam odasındaki dev ekrandan sokaklardaki gelişmeleri takip etti.

DİYARBAKIRSPOR’UN ‘ONURSAL BAŞKANI’ İLAN EDİLDİ

Diyarbakırspor’un 1’inci Lig’e (Süper Lig) yükselmesi için uğraş veren Ali Gaffar Okkan, bunun için yoğun mesaisi arasında bir kulüp yöneticisi gibi çaba gösterdi.

Yeşil kırmızılı ekibin sahasında oynadığı tüm maçları, sahaya çıkış tünelinin kapısından izleyip futbolcuların gol sevincine ortak olması nedeniyle taraftarın da gönlünü kazanan Okkan’a, tribünlerden maç öncesinde büyük sevgi gösterilerinde bulunuluyordu.

Diyarbakır’a ve Diyarbakırspor’a beslediği sevgiyi sık sık dile getiren Okkan, Diyarbakırspor’a katkılarından dolayı dönemin yönetimi tarafından kulübün “onursal başkanı” ilan edildi.

Gaffar Okkan’ın katilleri dışarda, ortakları Meclis’te!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Bu kafakesici hizbullahi Turkiye Millet Meclisi nin catisi altina tasiyan Cumhurbaşkanı koltugunu ishmgal eden zat ve onun destekçisi Behcelidir.
    Unutulmamali ki Devlet hizbullahı PKK karsi da kullanmistir.

  2. Bu cinayetin taseronu olarak da derin memed cikarsa sasirmam. Allah sizin serrinizden korusun.

  3. 24 Ocak 2024, 15:10

    Bu cinayet bir gladyo operasyonuydu.Öyle olmasaydı Diyarbakır’ın ortasında bir emniyet müdürünü şehit edeceksiniz ve hiçbir iz bırakmadan şehrin ortasında kaybolacaksınız.Bu mümkün değil.Hizbullah ta Nato gladyosunun o dönemde aparat olarak kurduğu bir örgüttü.Kısacası katilleri yanlış yerde arıyorsunuz.Ayrıca o dönemde Malatya da düşen ve içerisinde özel kuvvetler personelinin bulunduğu casa uçağı ”kaza”sını unutmayalım.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!