Gara Harekatı hakkında

Nejat Eslen yazdı...

Gara Harekatı hakkında

TSK Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine askeri harekat icra etti.

Şehitlerimiz var, gencecik canlar gitti, üzüntülüyüz, Allah hepsine rahmet eylesin.

Bu harekat ile ilgili bilgiyi, nerede, hangi çapta, askeri harekat gündeme gelse, o tuhaf üniforması ile her zaman ön plana çıkan MSB Hulusi Akar’dan öğrendik.

Hulusi Akar, TSK’nın Irak’ın kuzeyinde Gara bölgesinde, çetin arazi şartlarında, çok soğuk havada, çok başarılı bir harekat icra ettiğini ve bu harekatın başarı ile sonuçlandığını söyledi.

Gerçeğin böyle olmadığını bu sabah Habertürk kanalında, bu kanalın Ankara temsilcisi Bülent Aydemir’den dinledik. Aydemir, bu harekatın rehinleri kurtarmak amacı ile yapıldığını ve başarısızlıkla sonuçlandığını açıkça söyledi.

Bu harekat ile birlikte televizyon kanallarında yine haberler ve özel programlar yapıldı, yine hamaset nutukları atıldı, ne yazık ki gerçeği anlatmayan bu programlara katılan yeni tür eski askerler de gerçeği anlatmadı.

Bu yeni tür eski askerlerin birçoğu, çoğu zaman ne yazık ki gerçekleri değil de belli odakların memnun olacağı ifadeleri kullanmakta ve daha eski askerleri üzmekteler.

Harekatı yorumlayanlar, bu harekatın, Kandil ile Sincar bölgeleri arasındaki PKK geçişlerini önlemek amacı ile Gara bölgesinin kontrolünü amaçladığını ve başarı ile uygulandığını ısrarla söylediler.

Rehin kurtarma harekatı zor bir harekat türüdür. Çok hassas planlamayı, uygulamayı, harekatı mutlaka gizli tutmayı gerektirir. Başarı garanti edilmedikçe, rehin kurtarma harekatı yapılmamalıdır. Savaş uçakları desteğinde, rehin kurtarma harekatının yapıldığı savaş tarihinde görülmemiştir.

Genelkurmay Başkanı’nın elinde çubukla medyaya mağara-sığınak brifingi vermesi ise o rütbeye yakışmamıştır.

SON SÖZ:

Her askeri harekat risklidir. Başarı da olabilir, başarısızlık da. Başarısızlık zamanla telafi edilebilir. Askerlerin doğruları ifade etmemesi ise kapanması mümkün olmayan yaralar açabilir.

Kimse şehitlerin kanı üzerinden rant elde etmeyi düşünmemelidir.