Garip bir soruşturma iddiası: MİT, Borsa’ya el attı

Son aylarda yeni yatırım gözdesi haline gelen Borsa'daki sert hareketler, yatırımcıları tedirgin etmeye başladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Sermaye Piyasaları Kurulu'na (SPK) üst üste “manipülasyonları engelle” çağrıları geldi. Borsa'daki olağan dışı hareketler üzerine, MİT'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmak üzere bir rapor hazırladığı iddia edildi.

featured

Borsa’daki hızlı yükselişler ve sert düşüşler yatırımcıları tedirgin ederken, ekonomi yönetimi de gelişmeleri mercek altına aldı. Eylül ayında bankacılık sektöründe yaşanan sert düşüşler üzerine başlatılan soruşturma sonunda piyasayı manipüle ettiği belirlenen 11 kişi tutuklandı.

Borsa’da hisse değerleriyle oynayarak haksız kazanç elde eden, devasa paralar kazan grupların varlığı sır değil. Diğer yandan bu olağandışı hareketler küçük yatırımcıyı zarara uğratıyor. Geçen aylarda Sedat Peker, SPK merkezli bazı yasadışı yapılanmaları gündeme getirmişti.

Borsa tartışması sürerken Halk TV yazarı Barış Soydan, “Borsa bıçak sırtındayken garip bir soruşturma hikâyesi” başlıklı yazısında MİT’in Erdoğan’a sunmak üzere Borsa hakkında bir rapor hazırladığını öne sürdü.

Soydan’ın yazısının satır başları şöyle:

“Bazı tespit ve ihbarlar dikkate alınarak sınırlı bir mahiyette başlayan soruşturmanın gitgide şekil, içerik ve hedef değiştirdiği, borsada ortak hareket eden bazı gruplar ve bunlar içerisinde özellikle kripto varlıklarla da bağlantıları olanların hedefte olduğu kaydedilenler arasında.

İddialara göre hedefteki gruplar soruşturmayı öğrenince siyasi bağlantılarını kullanarak rakiplerini tasfiyenin bir aracı haline getirmek istemiş. Siyasi ilişkileri ve ekonomik güçleri aracılığıyla bu soruşturmayı, Ünsal Ban merkezli devam eden soruşturma ile birleştirmek ve hedefe koydukları kişileri o dosyaya dahil etmek için yoğun çaba harcamışlar. Amaçları, casusluk gibi ağır suçlamalar bulunan Ban soruşturması sayesinde rakiplerini tasfiye etmek ve borsanın tek hakimi haline gelmek.

Soruşturma konuları ile doğrudan bağı olmayan ancak borsada yatırımı olan bazı iş insanlarının bu soruşturma üzerinden tehdit edildiği de söyleniyor.

Kavga bu kadar büyüyünce istihbarat birimleri konuyu mercek altına almış. MİT’in borsada yaşananlara dair Cumhurbaşkanlığı’nı bilgilendirdiği konuşuluyor. Bir başka iddia ise Cumhurbaşkanlığı’nın geçen Eylül’de çöküşle sonuçlanan bankacılık hisseleri manipülasyonu ve ilgili tutuklamalar sonrasında MİT’ten borsayla ilgili rapor istediği şeklinde.

İstihbaratın yaptığı çalışmada manipülatör gruplarının AKP’li bazı isimlerle ilişkisinin tespit edildiği, Cumhurbaşkanlığı’na sunulan raporda bu konuda da bilgilerin yer aldığı öne sürülüyor.

Ancak yapılacak bir operasyonun seçim öncesinde piyasayı alt üst edeceği, ortaya bilgi belge saçılacağı endişesiyle ertelendiği de belirtiliyor. İddialara göre manipülatör grupları şimdilik borsada yeni vurguna girişmemeleri konusunda sert şekilde uyarılmışlar.

Yürütülen soruşturmanın seçimden sonra kuvveden fiile çıkması kaçınılmaz. O nedenle bazı ünlü manipülatörlerin yurtdışına çıkış hazırlığı içinde olduğu iddia ediliyor.

Ekonominin içine düştüğü çıkmazdan, kriz halinden kurtulmasının, Türkiye’nin refaha kavuşabilmesi için sermaye piyasalarının sağlıklı biçimde işlemesi şart. Bunun için borsanın vurgun yeri olmaktan çıkarılıp gerçek kimliğine kavuşturulması, vurguncuların temizlenmesi ilk koşul…”

Garip bir soruşturma iddiası: MİT, Borsa’ya el attı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 16 Ocak 2023, 21:18

    Mit, el attıysa oradan bir sonuç çıkmayacaktır!!! 🤣

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!