Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı

Gazeteci Hakan Gülseven, sosyal medya hesabından bir fotoğrafı yeniden paylaştığı için hapis cezası aldı. Daha önce Berkin Elvan’ın adını açıkça yazdığı gerekçesi ile ceza alan Gülseven, infazı nedeniyle tutuklanarak cezaevine girdi.

featured

Gazeteci Hakan Gülseven 2022 yılında bir kişinin fotoğrafını, “Kız Kulesi’nin restorasyonunu bu yapıyormuş. Estetik harikası” yorumuyla paylaştı.

Şahsın, söz konusu restorasyondan sorumlu kişi olmadığı ortaya çıkmasıyla beraber, fotoğrafın sahibi Halil Bülbül, ‘Hakaret’ suçlamasıyla şikayetçi oldu.

Dava beraat ile sonuçlanınca bu kez “Kişisel Verileri, Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek veya Yaymak” suçlaması ile Gülseven’e dava açıldı.

Gülseven, davada yaptığı savunmada “Kendisinin fotoğrafları sosyal medyada dolaşımdaydı, ben müştekinin fotoğrafını özel olarak elde edip paylaşmış değilim, zaten sosyal medyada dolaşımda olan bir fotoğrafını paylaştım, bu nedenle bunun özel hayata ilişkin bir görüntü olmadığını düşünüyorum” dedi.

Mahkeme, Hakan Gülseven hakkında iki yıl hapis cezası verdi. Takdir hakkını kullanan mahkeme cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. İstinaf da kararı onadı.

BERKİN ELVAN’IN ADINI YAZDIĞI İÇİN ALDIĞI CEZANIN İNFAZI YANDI

Yurt Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu 2013 yılında Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülü ile vurulan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın adı, o dönem Yurt gazetesinde açık olarak yazıldı.

18 yaşından küçük kişinin kimliğini açıkça yazdıkları gerekçesi ile Yurt gazetesine ve Sorumlu Haber Müdürü Hakan Gülseven’e dava açıldı.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan’ın “biz davacı değiliz” diye ifade vermesine rağmen kamu davası devam etti ve Gülseven, ‘kişisel verilerin ihlali’ suçlaması ile hapis cezası aldı.

Gülseven, ertelenen o ceza maddesi ile ilgili yeni bir ceza daha aldığı için cezanın infazı için cezaevine girmek durumunda kaldı.

‘HAPİSTE OLMAMIN KOMİK BİR HİKAYESİ VAR’

Gülseven cezaevine girmeden önce hazırladığı videoyu sosyal medya hesabında paylaştı. Gülseven, ceza aldığı davayı şu sözlerle anlattı:

“Siz şu an beni izliyorsanız/okuyorsanız ben hapishanedeyim demektir. Yani, bunu hapse girdikten sonrası için hazırladım. Komik bir durum. Geleceğe not düşme fikrini hiç böyle düşünmemiştim halbuki.

Bir hafta kadar rötarla şimdi hapiste olmamın ise hakikaten komik bir hikayesi var… Biliyorsunuz, 2 sene kadar önce meşhur Kız Kulesi restorasyonuyla ilgili bir sürü haber yayımlanmıştı.

‘ESPRİLİ BİR YORUM YAZDIM’

Bu mevzudaki önemli haber ise şuydu: Restorasyon işi AKP Üsküdar yönetiminden Muhammet Emin Sarıoğlu’nun ortağı olduğu şirkete verilmişti. Bu şirket kamudan milyonlarca lira değerinde başka ihaleler de almıştı… Haber sosyal medyada hızla yayıldı. AKP’li Muhammet Emin Sarıoğlu’nun pek fotoğrafı yoktu ortada… Birileri, Sarıoğlu’nun fotoğrafı yerine, onu andıran bir başka AKP’linin, partinin Trabzon gençlik kollarından bir zatı muhteremin fotoğrafını paylaşmış, sosyal medyada, benim de önüme o fotoğraf düştü.

Baktım, arkadaşın enteresan bir giyim tarzı var, düşündüm, “Acaba bu tarzla o tarihi restorasyon işini kıvırabilir mi?” diye. Neticede Kız Kulesi gibi tarihi bir eser asgari estetik anlayışı gerektirir. Adamın tarzında ise bir çeşit Kurtlar Vadisi esintisi var. Twitter hesabımda, zatı muhteremin sosyal medyada dolaşan o fotoğrafına, “Kız Kulesi’nin restorasyonunu bu yapıyormuş. Estetik harikası” diye esprili bir yorum yazdım.

‘ORTADA ZATEN HAKARET FALAN YOK’

Bunları geçelim bir kalem, bir süre sonra tebligat geldi: Zatı muhterem, avukatı vasıtasıyla bana hakaret davası açmış, ifadeye çağrılıyorum…Çıktım mahkemeye, ifadeyi verdim, ortada zaten hakaret falan yok, eve döndüm. Hakaret davasını kaybettiler yani. Lakin karşı tarafın avukatı durmuyor. Bu sefer aynı paylaşımım nedeniyle “Kişisel verileri hukuka aykırı biçimde ele geçirmek ve yaymak” maddesinden yeni bir şikayette bulundu.

Yine mahkeme, yine ifade… Hakikaten komik bir durum. Mahkemede diyorum ki; Ben kimsenin verilerini hukuka aykırı ya da hukuki şekilde ele geçirmedim. ‘Ele geçirmek’ ne? Adı üstünde, sosyal medya, bildiğiniz medya yani, orada dolanan bir fotoğrafa esprili bir yorum yazdım, o kadar. Kişisel verisini sevdiğimin zatı muhtereminin, ortada ismi yok, unvanı yok, bir tek fotoğraf var, onu da yanlış isimle dolaşıma sokmuş birileri, ben de oradan görmüşüm…

‘SOYLU’YLA DA FOTOĞRAFLAR BOY BOY’

Zaten kendisi koymuş bir sürü nal gibi fotoğrafını sosyal medya hesabına, alışıldığı üzere Süleyman Soylu’yla da fotoğraflar boy boy… Bakın, ısrarla isim paylaşmıyorum hâlâ ama artık bu zatı muhteremin de mahkeme kararının da bir “haber değeri” var… Evet, mahkeme kararı… Hakkımdaki dava Trabzon’da açıldı, oradaki yerel mahkeme jet hızıyla aleyhime, “kişisel verileri hukuka aykırı biçimde ele geçirme ve yayma” gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezası kararı verdi. Yine Trabzon bölgesinde bulunan istinaf mahkemesine kararı bozması için başvuruda bulunduk, o mahkeme de üstelik Yargıtay yolu kapalı olmak üzere cezayı kesinleştirdi.

‘MAHKEME GEÇMİŞTE BENZER BİR SUÇ İŞLEDİĞİMİ BELİRTMİŞ’

Cezada erteleme yok. Niye? Mahkeme geçmişte benzer “suç” işlediğimi, yani “kişisel verileri hukuka aykırı olarak yaydığımı” belirterek, “cezada ertelenme olmamalı” demiş. Lakin mahkeme bahsettiği “suç”un ne olduğunu yazmamış. Neydi o suç, ben söyleyeyim: Gezi olayları sırasında, henüz 14 yaşındayken başından gaz fişeğiyle vurulan Berkin Elvan komada yaşam savaşı verirken ben Yurt gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürüydüm. Gazetede çıkan kimi haberlerde arkadaşlar Berkin’in adını B.E. diye değil, Berkin Elvan diye açık olarak yazmışlar.

18 yaşından küçük kişilerin isimlerini açık olarak yazmak “kişisel verileri hukuka aykırı biçimde yaymak” olarak tanımlanıyor ve gazeteye, tabii gazeteyi temsilen sorumlu yazıişleri müdürlerine para cezaları kesiliyor. Çok acı ama Berkin henüz ölmediği, komada olduğu ve yaşıyor sayıldığı için, her bir habere inanılmaz para cezaları geldi.”

ZÜLAL KALKANDELEN’DEN TEPKİ

Gazeteci Zülal Kalkandelen, sosyal medya hesabından açıklama yaparak “adaletteki çifte standarda” tepki gösterdi.

Avcılık karşıtı yazıları ve konuşmaları nedeniyle birinin,“Ulan kahbe a…. k…… kahbesi akıllı ol avcılara dil uzatma, bak seni g……. bağırta bağırta s…… bunu böyle bil ha” yazarak kendisini tecavüzle tehdit ettiğini hatırlattı.

Kalkandelen, yaptığı açıklamada “Gazeteci Hakan Gülseven alıntıladığım tweeti gerekçe gösterilerek 20 ay hapse mahkum edildi ve bugün hapse girdi! Bana iğrenç şekilde tecavüz tehdidinde bulunan avcı ise elini kolunu sallayarak mahkeme salonundan çıkıp gitti! Bize adalet yok mu bu ülkede!” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!