Gaziler unutulmadı

featured

Sakarya Zaferi sonrasında başkumandan rütbesi ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından Gazi ünvanının verilmesinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü için yurdun dört bir yanında etkinlikler düzenlendi.

Ankara’yı işgal ederek milli mücadeleye son vermeyi hedefleyen düşmanın büyük taarruzu, Sakarya hatlarında 99 yıl önce durduruldu. Zaferin ardından Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya, 19 Eylül 1921’de “gazilik” unvanı ile “mareşallik” rütbesi TBMM tarafından verildi. Atatürk’e “Gazi” unvanı verilmesinin yıl dönümü olan 19 Eylül, 2002 yılından bu yana Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Bu gün de değerli gazilerimiz için yurdun dört bir yanında etkinlikler düzenlendi.

ANKARA

Ankara Valisi Vasip Şahin ve beraberindekiler, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.


Vali Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gaziler ve diğer devlet erkanının yer aldığı heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi.


Şahin’in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Şahin, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.


Vali Şahin, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, İstiklal mücadelesindeki üstün başarılarınızdan dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından şahsınıza mareşallik rütbesiyle birlikte gazilik unvanı verilişinin 99. yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü anmak üzere huzurunuzdayız. Şehitlik ve gazilik kahraman milletimizin her ferdinin asırlar boyunca erişmeyi dilediği en yüce makamlardır. Aziz milletimiz, istiklali uğrunda şehit ve gazi olmayı, büyük bir onur ve gurur kaynağı olarak görmüştür.

Nitekim son zamanlarda ülkemizde yaşanan ihanet kalkışmasını necip milletimiz sahip olduğu bu şuurla birlik ve beraberlik içerisinde aşmayı başarmış, vatan, hürriyet, istiklal, namus ve bayrak söz konusu olduğunda gerekirse şehadet mertebesine ulaşmaktan çekinmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Atalarımızın kanlarıyla suladığı vatan toprakları, mukaddes bir emanettir. Bizler de bu bilinç içerisinde, vatanımız için ödenen bedelleri daima hatırlayarak, birlik ve bütünlük içerisinde milletimizi yüceltme azim ve kararlılığındayız. Bu anlamlı günde, gazilerimize minnet duygularımızla şükranlarımızı sunarken, tüm şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

MERSİN

Mersin’de 19 Eylül Gaziler Günü, koronavirüs salgını nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu törenle kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanı ve mareşal rütbesi verilmesinin 99’uncu yıl dönümü ve ‘Gaziler Günü’ kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı.

Törene, Vali Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkan Yardımcısı Kemal Gülbeyaz, Terörle Mücadele Gazileri Derneği ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği üyeleri ile gaziler ve askeri erkan katıldı.


Koronavirüs salgını nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu tören, sosyal mesafe ve maske kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından sona erdi.

MARDİN

Mardin’de 19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen etkinlikle kutlandı. Hükümet Konağı’ndaki Atatürk Anıtı’nda 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. Törene, Vali Mahmut Demirtaş, AKParti Milletvekili Cengiz Demirkaya, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve vatandaşlar katıldı.


Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Mardin Muharip Gaziler Derneği adına Ali Candemir’in yaptığı konuşmanın ardından tören son buldu.

DENİZLİ

Denizli’de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Valilik binası önünde tören düzenlendi. Denizli Valisi Ali Fuat Atik, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 11. Komando Tugayı ve Garnizon Komutan Vekili Albay Cengiz Güven, Denizli İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı AKP’li Avni Örki ile gaziler ve yakınları katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Vali Atik ve protokol üyeleri, törenin ardından, Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret ederek gazi ve gazi yakınlarının gününü kutladı.

Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, burada günün anlam ve önemi belirten konuşma yaptı. Helvacılar, gaziler olarak her daim göreve hazır olduklarını belirtti.

ADANA

Adana’’da 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri, koronavirüs salgını nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu törenle kutlandı.Merkez Seyhan ilçesi Atatürk Parkı’nda düzenlenen törene Adana Valisi Süleyman Elban, 6’ncı Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Vekili Mustafa Cüneyt Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şube Başkanı Coşkun Adaber ile askeri erkan katıldı.

Pandemi koşulları göz önüne alınarak hazırlanan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şube Başkanı Coşkun Adaber, bu tarihin tüm gazilerin şeref günü olduğunu belirterek, “19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.

Gaziler Günü kutlu olsun. Bu onurlu gün dolayısıyla, en büyük Gazi, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık diliyorum” dedi.

Tören, konuşmaların ardından sona erdi. 

ÇANAKKALE

Çanakkale’de, 19 Eylül Gaziler Günü’nün 99’uncu yıldönümü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Cem Okyay, Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Emekli General Süleyman Canpolat, Çanakkale Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Necdet Erdinç ile askeri erkan, gaziler ve vatandaşlar katıldı.


Çanakkale Valiliği, Çanakkale Boğaz Komutanlığı, Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Muharip Gaziler Derneği Şubesi çelenklerinin Atatürk Anıtı’na bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziler Günü mesajı okunduğu törende Binbaşı Evren Bal günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.


Daha sonra konuşan Çanakkale Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Necdet Erdinç, “19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. 19 Eylül Gaziler Günü bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.

19 Eylül Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini, üniter yapısını, toprak bütünlüğü uğrunda, vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis ve güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malül gazilerin şeref günüdür” dedi.

SİVAS

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Sivas Valisi Salih Ayhan, 5’inci Er Piyade ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Belediye Başkanvekili Turan Topgül, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, gaziler ve şehit yakınları katıldı. Atatürk Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu.


Anıt şeref defterini imzalayan Vali Ayhan, “13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından Türkiye Büyük Millet Meclisince Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde mareşal rütbesiyle gazi unvanı verilmiş. Bu tarih gurur ve övünç kaynağımız gazilerimizin, aziz hatırlarını ilelebet canlı tutmak amacıyla Gaziler Günü kabul ve ilan edilmiştir. Ülkemizin ve milletimizin bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir.

Bugün üzerinde özgürce yaşadığımız bu topraklar maddi bedeller ödenerek değil şehitlerimizin ve gazilerimizin yiğitçe mücadeleleri sayesinde kanları ve canları ile bizlere vatan olmuştur. Kahraman milletimiz dün olduğu gibi bugün de ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz’ diyerek istiklalini ve istikbalini savunmaktadır. Bu topraklar üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşamamızı işte bu iradeye borçluyuz. Milletimizin bekası şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Gaza ruhu dün olduğu gibi bugün de milletimizin bilincinde yaşamaya devam edecektir ve etmektedir. Bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin üstün fedakarlıklarını ve mukaddes hatıralarını unutmamalı, ebediyen birer şeref nişanesi kalbimizde yaşamalıyız” dedi.


Çelenk sunumunun ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler Yukarı Tekke Mezarlığı’nda bulunan Gaziler Mezarlığı’nı ziyaret etti. Burada dua edilerek vefat eden gazilerin mezarlarına karanfil bırakıldı.

‘GAZİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMEDİ’

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal da 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla dernek binasında basın açıklaması yaptı. Hızal, “Gazilerimizin sorunlarını ve sıkıntılarını gündeme getirdiğimiz bu günlerde Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının akabinde gazilerimizin umutla beklediği, gazilerimizin çocuklarına iş hakkının tanınmaması, sağlıkta ortez ve protezlerle ilgili ödemeler konusundaki yaşanan sıkıntılarımız, yüzde 90 raporlu hastalara verilen ÖTV indiriminin, sağlıklı kişiler tarafından kullanılmasına rağmen önlem alınmaması ve vazife malulü vefat eden kişilerin ailelerine tanınırken, gazilerimizin ÖTV’de muaf tutulmaması bizleri üzmüştür” diye konuştu.

TOKAT

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Tokat Valisi Ozan Balcı, 48’inci Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Belediye Başkan Vekili Mehmet Ersoy, Tokat Muharip Gaziler Derneği Başkanı Bilal Özmen ile Türkiye Harp Malulleri Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı İbrahim Güleç katıldı.


Atatürk büstüne çelenk konularak, saygı duruşunda bulunulan törende İstiklal Marşı okundu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, törene katılanlar maske takıp, sosyal mesafe kuralına uydu.

Törende konuşan Tokat Muharip Gaziler Derneği Başkanı Bilal Özmen, ”Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazi unvanının verilmesinin 98’inci yıl dönümüdür. Cephelerde Türk’ün gücünü ve kararlılığını gösteren gazilerin günüdür. Gazilerin onur günü, şeref günüdür. 19 Eylül tüm gazilerimizin, kahraman gaziler günü kutlu olsun. Bütün bunlara karşı Türk milleti, hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu olunca daha çok kenetlenmesini bilmiştir” dedi.


Törenin ardından Vali Ozan Balcı ve beraberindekiler şehitliği ziyaret etti.

Gaziler unutulmadı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!