Gazze’deki ‘insani ara’ uzatılacak mı? İsrail’den açıklama

İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog, Gazze'de çatışmalara verilen "insani ara"nın Hamas'ın daha çok esiri serbest bırakması durumunda gün gün uzatılabileceğini kaydetti. İsrail yönetimi ise, varılan mutabakat kapsamında Hamas'ın bugün serbest bırakması beklenen İsrailli esirlerin listesinin ellerine ulaştığını duyurdu.

featured

İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Herzog, CNN televizyonunda yayımlanan “State of the Union” programına konuk olarak, Gazze’deki “insani ara” hakkında açıklamalarda bulundu.

Anlaşmanın uygulanması konusunda “iyi gidildiğini” belirten Herzog, “Hamas, daha çok esiri serbest bırakmaya istekli olur ya da bunu yapabilirse, insani ara uzatılabilir.” ifadesini kullandı.

Herzog, 4 günlük “insani ara”da 50 esirin serbest kalması konusunda anlaşıldığını belirterek, “(İnsani ara) Gün gün uzatılabilir. (Hamas) Günde 10 esiri serbest bırakırlarsa, ara da 1 gün daha uzar.” dedi.

ESİR BIRAKILACAKLARIN LİSTESİ BİLDİRİLDİ

Öte yandan İsrail yönetimi, bugün serbest bırakılması beklenen esirlerin listesinin kendilerine ulaştığını bildirdi.

Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, serbest bırakılacak İsrailli esirlerin listesine ulaşıldığı ve incelendiği belirtildi.

Hamas’ın bugün kaç İsrailli esiri bırakacağı veya takasın ne zaman yapılacağına ilişkin ise bilgi verilmedi.

İsrail ile Hamas arasında varılan mutabakat kapsamında bugün son esir takasının yapılması bekleniyor.

‘İNSANİ ARA’NIN UZATILMASI GÜNDEMDE

Öte yandan Hamas’ın her gün 10 İsrailli esiri serbest bırakması karşılığında çatışmalara verilen “insani ara”nın 24 saat daha uzatılmasına ilişkin görüşmeler ise devam ediyor.

Katar Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Lulva binti Raşid el-Hatır dün yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında varılan insani aranın uzatılması için siyasi düzeyde müzakereler yürütüldüğünü belirtmişti.

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu da ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası görüntülü mesaj yayımlayarak, Hamas’ın serbest bırakacağı her 10 İsrailli esire karşılık, çatışmalara verilen “insani ara”nın birer gün uzatılmasını “olumlu bulduğunu” söylemişti.

Hamas ile İsrail arasında varılan esir mutabakatı kapsamında 24 Kasım’da çatışmalara 4 günlük “insani ara” verilmişti.

Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmazsa, “insani ara” yarın sabah Türkiye saatiyle 08.00’de sona erecek.

İsrail ile Hamas arasında varılan mutabakat kapsamında son üç günde 40 İsrailli ve 117 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı.

İsrail ordusunun 7 Ekim’de başlayan saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİ

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Mutabakat kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridinden 40 İsrailli kadın ve çocuk, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 239 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu, işgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

İsrail ile Hamas arasında çatışmalara “insani ara” verecek uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girdi. Uzlaşıya göre çatışmalara 4 günlük “insani ara” verilecek. Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak.

Gazze’deki ‘insani ara’ uzatılacak mı? İsrail’den açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!