Genç sanatçıya şef tacizi! ‘İfadesi hala alınmadı…’

Hazal Anık, 8 yıl çello dersi aldığı Guatemala vatandaşı Samuel Matus’un kendisini taciz ettiği iddiasıyla bir yıl önce suç duyurusunda bulundu. Ancak Matus bulunamadığı için ifadesi bile alınamadı. Yaşadığı dehşeti anlatan Hazal Anık, " Tüm bunların yanında vakıfta eğitim gören diğer öğrencileri de düşünerek yaşadıklarımı vakıf yönetimine bildirdim ama beklediğim desteği alamadım. Vakıf üyeleri bu haksızlığa sessiz kalıp Samuel'in tarafında olduğunu belirten bir paylaşım yaptı." ifadelerini kullandı.

featured

İstanbul’da bir yazılım şirketinde sistem destek ekibinde çalışan 24 yaşındaki Hazal A., henüz 9 yaşında bir ilkokul öğrencisiyken Barış İçin Müzik Vakfı’yla tanıştı.

Vakıf aracılığıyla okulun kömürlüğünde uzun yıllar akordiyon eğitimi alan Hazal, 13’üne bastığında orkestrada çalmaya başladı. Yolu vakıfta eğitim veren Guatemalalı orkestra şefi Samuel Gomez Matus ile kesişen genç öğrenci, eğitmen ile birlikte çello derslerine başladı.

Birlikte çello çalarak 8 yılı geride bırakan ikili arasında önceki yıl Ağustos ayında sarsıcı bir olay patlak verdi. İddiaya göre genç kadın, kendisini evine davet eden Guatemalalı orkestra şefinin tacizine uğradı.

‘SÜREKLİ CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULAR SORUYORDU’

Sabah’tan Bulut Yamandağ’ın haberine göre, Hazal Anık yaşadığı dehşeti şöyle anlattı:

“Samuel hem orkestra şefiydi hem de Barış İçin Müzik Vakfı’nda çello eğitimi veriyordu. 8 yıl ondan eğitim aldım. Bu süre içinde ailemle tanıştı, defalarca birlikte yemek yedik. Yıllarca beni “kız kardeşim” diye severdi, ailem de ona çok güvenirdi. Geçen sene vakıf kapalı olduğu dönemde bana mesaj attı, evine çağırdı. Biri kadın iki ev arkadaşı da evdeydi, ben de misafir olarak gittim.

Sohbet sırasında cinsel sorular sormaya başladı. Sürekli cinsellikle ilgili sorular soruyordu. Sözlü taciz yerini fiziksel temasa bırakınca şoka girip evden çıkmak istedim. ‘Bu gece çılgınca bir şeyler yapmalıyız, öpüşerek başlamalıyız’ diyerek bana engel olmaya çalıştı. Paniğe kapılıp kendimi hızlıca dışarı attım.

‘İFADESİ HALA ALINMADI’

Olaydan sonra çok depresif bir süreçten geçtim, yaşadıklarımın şokunu atlatmam dahi 2 ayı buldu. Sonrasında hemen suç duyurusunda bulundum. Ben tacizden sonra 9 ay boyunca her hafta psikolojik tedavi almak zorunda kaldım. Ben tüm bu yaşadıklarımı ruhumdan silip atamadım ama şikâyetimin üzerinden geçen 10 ayda Samuel’in ifadesi hala alınamadı.

‘VAKIF ÜYELERİ SAMUEL’İN TARAFINDA OLDUĞUNU BELİRTEN PAYLAŞIM YAPTI’

Tüm bunların yanında vakıfta eğitim gören diğer öğrencileri de düşünerek yaşadıklarımı vakıf yönetimine bildirdim ama beklediğim desteği alamadım. 9 yaşımdan bu yana bünyesinde bulunduğum, gözlerinin önünde büyüdüğüm vakıf üyeleri bu haksızlığa sessiz kalıp Samuel’in tarafında olduğunu belirten bir paylaşım yaptı.

Binlerce çocuğa ulaşmış olan eski bir vakfın eğitim ve operasyon kadrosunun bir tacizciye destek olması, başka öğrencilerin ve kadınların da böyle bir tacize maruz kalabileceği konusunda beni endişelendiriyor.”

Genç sanatçıya şef tacizi! ‘İfadesi hala alınmadı…’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Aşağılık insanlar, aşağılık ortamlar, aşağılık yöneticiler. Aileler bir yandan sapık ortamlardan kaçınarak yetenekli çocuklarını nasıl eğitebilecekler? Adalet ve hukuk işlemediğine göre bize de “ kör şeytandan bulsunlar” temennisinde bulunmak düşüyor…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!