Generalin aracıyla insan kaçakçılığı: MSB doğruladı… ‘Çürük elma’

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Suriye'de görevli birlik komutanının makam aracıyla insan kaçakçılığı yapıldığı iddialarına ilişkin olaya karışan kişilerin tutuklandığını bildirdi. Açıklamada "Sözleşmeli personelin sözleşmeleri feshedilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir" denildi. Öte yandan yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan MSB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Tuğgeneral Esat Mahmut Yılmaz, "Olayın içinde olmasalar da sorumluluğu bulunanlar belirlendi. Çürük elmalar çıkıyor, bizim için sınır namustur" dedi.

featured

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Suriye’de görev yapan bir Tugay Komutanının makam aracıyla insan kaçaklığı yapıldığına dair haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Suriye’de görevli bir Tugay Komutanının makam aracıyla Emir Astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Hazırlık soruşturması adli makamlar tarafından gizli olarak yürütülmektedir.

‘TUĞGENERAL EMEKLİLİĞE SEVK EDİLDİ’

Olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır. Sözleşmeli personelin sözleşmeleri fesih edilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir. Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yeri değiştirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde, binlerce yıllık köklü geleneklerimiz ile millî ve manevi değerlerimizden süzülen kurallara dayanan ve askerliğin temelini oluşturan disiplini sarsan bu tür davranışların kabul edilmesi mümkün değildir ve derhâl gereği yapılmıştır. Böyle olayların yeniden yaşanmamasına yönelik her türlü tedbir alınmaktadır.

Bu tarz münferit hadiselerin tüm Türk Silahlı Kuvvetlerini töhmet altında bırakacak şekilde değerlendirilmesi, ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde görevlerini kahramanlık ve fedakârlıkla yerine getiren kahraman ordumuza zarar vermekten başka anlam taşımamaktadır.”

‘ÇÜRÜK ELMALAR ÇIKIYOR’

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Tuğgeneral Esat Mahmut Yılmaz, B.Ç. adlı bir generalin makam aracı ile Suriye sınırında insan kaçakçılığı yapıldığını doğruladı.

Sözcü’nün aktardığına göre Yılmaz, TBMM Dışişleri Komisyonundaki görüşmeler sırasında CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in bu konudaki sorusunu yanıtladı.

Üç kişinin tutuklandığını söyleyen Yılmaz, “Sözleşmelilerin sözleşmeleri feshedildi. Yüksek disiplin kuruluna sevk edilenler de var. Olayın içinde olmasalar da sorumluluğu bulunanlar belirlendi. Çürük elmalar çıkıyor, bizim için sınır namustur” dedi.

‘TEDBİRLER ALIYORUZ’

CHP’li Çakırözer ise “Bu tür kaç vaka tespit edildi, kaçı soruşturma aşamasında, kaçı sonuçlandı? Ne ceza verildi? Bazen gizlemek, sanki bir sorun yokmuş gibi davranmak olayın yani istismarın sürmesine yol açabilir” açıklaması yaptı.

Tuğgeneral Yılmaz ise şu yanıtı verdi:

‘’Bütün disiplinsizlik olaylarında adli, idari işlemler derhâl başlatılıyor. Benzer olayların önlenmesine yönelik alınabilecek tedbirler de belirleniyor. Adli makamlar adli soruşturmayı, idari makamlar idari soruşturmayı yürütüyor. Bu sadece o sınır bölgesinde değil, tüm sınırlarımızda benzer olayın meydana gelmesini engelleyecek tedbirler de alıyoruz. Çürük elmalar hakkında da derhâl gerekli işlem yapılıyor.’’

Generalin aracıyla insan kaçakçılığı: MSB doğruladı… ‘Çürük elma’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Astsubayı içeri alıyorlar, generali emekli ediyorlar. Generalinde içeri alınması gerekir.

  2. Durun bakalım, bu olay TSKda, pardon ESKda gerçekleşmiş ise dusune biliyormusunuz daha neler gizleniyor? Erdoğan ve Bahçeli hic bir kurumu FETOdan temizlemediler. Adalet kurumunda, Yargi da, MEB, MSB, bu kurumlar temizlenmiş değil. Hele hele yargida. Sebebini biliyorsunuz. Yoksa Erdoğan ve Bahçeli FETOnun siyasi ayağını meydana cikarmak icin Meclisteki teklife hayir demezlerdi. Boylece tum yargıyı elinde tutuyor ve hic bir Cumhuriyet Savcisi yaptigi bu kadar yolsuzluk ve yasa tanimazligina karsi cikamiyor.

  3. niye yargilanmiyorlar? ucu baska yerlere gitmesin diye mi? Bedavadan emekli ediyorsun. Bu millet bu cavus bile olmamasi gerekenlere general emekli maasi odemeye mahkum mu? gazilere gelince bilmemne farkini geri istersiniz, bunlar da emekli olup yiyip icecek. Adaletiniz batsin.

  4. 23 Mayıs 2024, 14:21

    Cemaatlerin girdiği yerden pislik eksik olmaz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!