Generalin oğlunun şüpheli ölümünde ilk duruşma… ‘Katilleri koruyanları adalet önüne çıkaracağız’

Emekli Tümgeneral Ethem Büyükışık'ın şüpheli şekilde hayatını kaybeden 26 yaşındaki oğlu Dorukhan Büyükışık’ın ölümü araştırılırken olay yerindeki delilleri kararttıkları iddia edilen 2 jandarma personeli bugün hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti davada ara kararı açıkladı. Mahkeme çıkışında açıklama yapan baba Büyükışık, "Maalesef oğlumuz geri gelmeyecek ancak bu cinayetin katilleri, bu cinayetin katillerini koruyanları, bu cinayetin delillerini karartanları mutlaka bulup adalet önüne çıkaracağız" dedi. 

featured

VERYANSIN TV

2018 yılında hayatını kaybeden 26 yaşındaki oğlu Dorukhan Büyükışık’ın dosyasının bir türlü aydınlatılmadığını söyleyen Emekli Tümgeneral Ethem Büyükışık, oğlunun ölümü araştırılırken delillerin karartıldığını, olayın kapatılmaya çalışıldığını anlatmıştı.

Büyükışık, olay yerinde parmak ve vücut izi alınmadığı, var olan parmak izlerinin olay yerindeki polisler tarafından silindiğini ve silinmiş yüzeyler üzerinde fotoğraf ve video çekimi yapılarak sahte delil üretildiğini belirtmişti. Olay yerindeki MOBESE kayıtlarının alınmadığını belirten Büyükışık, görevli polisler tarafından oğlunun telefonundaki parmak izlerinin de silindiğini söylemişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, polislerin olay yeri inceleme görüntüleri ve konuşmalarının bulunduğu video ile ilgili hazırlanan raporda tahribat yaptığı gerekçesiyle Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliğine bağlı iki personel hakkında iddianame hazırlamıştı. İddianamede, raporu hazırlayan jandarma personellerinin konuşma dökümünü değiştirdikleri belirtilip şüphelilerin ‘Gerçeğe aykırı bilirkişilik’ nedeniyle cezalandırılmaları istenmişti.

JANDARMA PERSONELLERİ HAKİM KARŞISINDA

Olay yerindeki delilleri değiştirdikleri öne sürülen 2 jandarma personelinin yargılamaları bugün 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Oğlunun ölümünün aydınlatılması için mücadelesini sürdüren Ethem Büyükışık’a destek için silah arkadaşları ve akrabaları duruşma salonunda bulundu.

Duruşmada sanıklara, sanık avukatlarına ve Ethem Büyükışık’a söz verildi. Söz konusu ses kayıtları mahkemede dinletildi. Mahkeme heyeti davada ara kararı açıkladı. Kararda, 5 kişilik ses inceleme heyetinin bu dökümanları incelemesine karar verildi. Dava, 5 Mayıs’a ertelendi.

‘BU CİNAYETİN KATİLLERİNİ KORUYANLARI ADALET ÖNÜNE ÇIKARACAĞIZ’

Mahkeme çıkışında basın açıklaması yapan Ethem Büyükışık, şunları söyledi:

“Bugün evladımız Dorukhan Büyükışık’ın katledilişinin yaklaşık 6. yılında oğlumuzun hukuk mücadelesinin ilk adımını atmaya geldik. Bugün ilk duruşma yapıldı ve oğlumuzu katledenleri, oğlumuzu katledenleri koruyan polisleri, onların işbirlikçilerini, 2 jandarma ses uzmanını sanık olarak yargılayan mahkemede izlemeye geldik. Maalesef oğlumuz geri gelmeyecek ancak bu cinayetin katilleri, bu cinayetin katillerini koruyanları, bu cinayetin delillerini karartanları mutlaka bulup adalet önüne çıkaracağız.

‘ADALETİN GEÇ DE OLSA TECELLİ EDECEĞİNE İNANCIM TAM’

Buradan Sayın Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a teşekkür ediyorum. Adalet Bakanı Yardımcılarımıza teşekkür ediyorum. Ceza İşleri Genel Müdürü’ne teşekkür ediyorum. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na teşekkür ediyorum. Kanun yararına bozma görüşleriyle şu anda Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne gönderilen dosyanın önünü açtılar. Bir cinayetin üstünün örtülmesine engel oldular. Kendilerine müteşekkirim. Adaletin geç de olsa tecelli edeceğine inancım tam. Türk milletinin, ulusunun kendini güvende hissetmeye, adalete inanmaya, devletin adaletini ummaya ihtiyacı var. Bütün kurumların artık bugüne kadar yatıkları hataları tekrarlamayarak artık bu cinayeti bir an önce çözmek için elinden geleni yapacağına inanmak istiyorum.

Bugün burada toplanan veya toplanmak istediği halde toplanmak istediği halde bir vesileyle gelemeyen tüm dostlarımıza katkıları ve destekleri nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.”

ŞÜPHELİ ÖLÜM VE BİR BABANIN MÜCADELESİ

Ethem Büyükışık’ın 26 yaşındaki oğlu Dorukhan Büyükışık, 13 Mayıs 2018 tarihinde İzmir Narlıdere’de bulunan evlerinin yakınında yürüyüşe çıkmış sabah saatlerinde ise Dorukhan Büyükışık’ın cansız bedeni bölgede bulunan bir inşaat şantiyesi yanında bulunmuştu.

Olay yerine gelen polisler Dorukhan Büyükışık’ın intihar ettiğini iddia etmiş anca Adli Tıp Uzmanı ‘Yüksekten düşme bulgusu yok’ demiş, buna rağmen polisler yeterli bir tahkikat yapmamıştı. Söz konusu olay yeri videolarının yıllarca saklandığı ve bölgede bulunan kamera kayıtlarının da yok edildiği tespit edilmişti.

DÜZMECE RAPOR HAZILADILAR

Oğlunun ölümüyle ilgili büyük bir mücadele başlatan baba Ethem Büyükışık, olayın cinayet olduğunu iddia etmişti. İddiasına ilişkin de çok sayıda resmî rapor hazırlatan baba Ethem Büyükışık’ın dosyasının kapatılması için hem Jandarma hem Emniyet hem Yargı hem de Adli Tıp’ta bulunan bazı personellerin birlikte cinayeti örtbas etmeye çalıştığını ortaya koymuştu. Jandarma Kriminal Laboravutar Amirliği de polisin olay yerinde çektiği görüntülerdeki konuşmaları değiştirip düzmece bir rapor hazırlamıştı.

JNADARMA PERSONELLERİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, polislerin olay yeri inceleme görüntüleri ve konuşmalarının bulunduğu video ile ilgili hazırlanan raporda tahribat yaptığı gerekçesiyle Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliğine bağlı iki personel hakkında iddianame hazırlamıştı. İddianamede, raporu hazırlayan jandarma personellerinin konuşma dökümünü değiştirdikleri belirtilip, şüphelilerin ‘Gerçeğe aykırı bilirkişilik’ nedeniyle cezalandırılmaları istenmişti.

BAŞSAVCILIKTAN ‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’ KARARI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Dorukhan Büyükışık’ın şüpheli ölümünün ardından onlarca polis hakkında adli ve idari soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada bazı polislerin suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçlarını işlediği somut delillerle ortaya konulmuş olmasına rağmen Başsavcılık, ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ karar vermişti.

‘SIR’ ÖLÜM ADALET BAKANLIĞI’NA TAŞINDI

Oğlunun ölümünü aydınlatmak için mücadelesini sürdüren Büyükışık, Başsavcılığın kararının ardından harekete geçti ve Adalet Bakanlığı’na müracaat ederek “kanun yararına bozma” talebinde bulunmuştu.

Dilekçeyi inceleyen Adalet Bakanlığı, birden çok rapor ve mütalaada Dorukhan Büyükışık’ın ölümünün şüpheli olabileceğine ilişkin değerlendirme ve tespitte bulunulduğunu belirterek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Kovuşturmaya Yer Yok’ kararının bozulmasını istemişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Generalin oğlunun şüpheli ölümü: Adalet Bakanlığı devreye girdi, karar bozuldu

Generalin oğlunun şüpheli ölümünde ilk duruşma… ‘Katilleri koruyanları adalet önüne çıkaracağız’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!