George Soros, Türkiye’deki sığınmacılarla ilgili ne demişti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sığınmacı sorununa dikkat çeken Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ'a hakaret ederek 'Soros taktikleri' suçlamasında bulunmuştu. Sığınmacı sorununun ilk yıllarında Türkiye'ye gelen Soros ise, sığınmacıların Türkiye'de kalmasını AB'ye gönderilmemesi gerektiğini savunmuştu.

featured
service

VERYANSIN TV

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyeli sığınmacılara ilişkin tartışmalarla ilgili TGRT Haber Ankara Temsilcisi Ercan Gürses’in sorularını yanıtladı.

Soylu, Ümit Özdağ‘ın “ben fonladım” dediği Sessiz İstila kısa filmine yönelik eleştirileri üzerine Ümit Özdağ’a sert ifaderle tepki göstererek “Bu adamı adam yerine koymam, bu hayvandan aşağı bir adamdır. Soros çocuğudur, operasyon çocucuğudur. İtibarımızı onun itibarı ile bir araya getirir miyiz ya? Haysiyetsiz adam…” ifadelerini kullandı.

Ümit Özdağ ise verdiği yanıtta “Soros taktiklerini kimin uyguladığını biliyoruz. Zafer Partisi, öğrenmesi gerekenleri Soros’tan deği, Toros’dan (Denktaş) ve onun temsil ettiği gelenekten öğrendi.” dedi.

SOROS SIĞINMACILARLA İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Açık Toplum Enstitüsü’nün kurucusu spekülatör George Soros, “mülteci krizi” adı altında sığınmacı faaliyetlerine verdiği destekle biliniyor. 2015 yılında sığınmacı kriziyle ilgili temaslarda bulunmak üzere İstanbul’a gelen Soros seyahati sırasında bir grup gazeteciyle görüşme gerçekleştirmişti.

O dönem henüz bu kadar gündemde olmayan sığınmacı sorunuyla ilgili soruya yanıt veren Soros, sığınmacıların Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi yerine Türkiye içinde kalmasını savunmuştu.

Soros, Türkiye’nin AB ile sığınmacı sorununda izlemesi gereken politikayı şu sözlerle tarif etmişti:

“Mültecilere büyük zarar veren ve panik ve kargaşaya sebep olan bu düzensiz akın yerine göçmenlerin olduğu yerde durması daha ucuz ve daha verimli. Yani Avrupa ve Türkiye arasında yapılacak bir anlaşmanın da temel hedefi bu olmalı.”

“Türkiye’nin özellikle Suriyeli mültecileri ağırlamada çok iyi bir geçmişi var. Gerçekçi olmak gerekirse, Avrupa’nın 1 milyondan fazla mülteciyi alması zor olur, çünkü sadece gönüllülük esası üzerinden olabilir.”

“Zorunlu kotalara karşıyım; hem işe yaramıyorlar hem de ne Avrupa Birliği yasal çerçevesine ne de uluslararası mülteci sözleşmesine uyuyorlar. Avrupa Birliği içinde mültecileri gönüllü olarak kabul etmek istemeyen pek çok ülke var.”

George Soros, Türkiye’deki sığınmacılarla ilgili ne demişti?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Bu soros denen herif Dünya üzerindeki en aşağılık ve rezil adamlardan biridir. Suratına bakmak bile tiksinti veriyor. En acısı ülkemizde buna yalakalık ve hizmet eden hatırı sayılır vatan haininin bulunmasıdır.

 2. Soros pis bir insandır.Soros çocuğu olanlar (kavramsal anlamda işbirlikçi-yalancı-hain tabiatlı) sorospu çocuğu olduğu anlaşılmasın diye ona buna sorosçocuğu derler filan.

  • 7 gün önce

   bo soros denen kişi sıgınmacıların türkiyede kalmasını savunuyorsa ümit özdagın sıgınmacılar gitsin demesine neden soroscu deniyor demekki sıgınmacıların kalmasını isteyenler soros un dediğini yapıyor

   Cevapla
 3. 2 hafta önce

  Soros’un sözlerine bakınca belli oldu kimin Soros çocuğu kimin Toros çocuğu olduğu.

 4. 1 hafta önce

  Alman disisleri bakani Annalena Baerbock, Eski Yunan devlet baskani Alexis Tzipras, Fasist Macron, Komedyen (!)Zelenskiy ve bizde firtinalar koparan Atatürk düsmani Kavala…hep bu tornadan cikmis ürünlerdir…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!