‘Göç’ dernekleri detayı… AB hibeleri AKP’lilere aktı

AB hibelerinde zirve değişmedi. Belediyelerden Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu vakıflara kadar AKP'li kuruluşlara ilk dönem için yine milyonluk hibeler verildi. Listede, "göç" merkezli derneklerdeki artış da dikkat çekti.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı, Avrupa Birliği hibesi 1. dönem başvuru sonuçlarını açıkladı.

Her yıl 3 dönem halinde dağıtılan hibeyi almaya hak kazanan kurumlar, “Erasmus Plus-Gençlik Programı”ndan 3, “Avrupa Dayanışma Programı”ndan ise 2 liste halinde yayımlandı.

Listenin zirvesinde geçen senelerde olduğu gibi yine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a ait vakıflar yer aldı.

thumbnail
İlişkili Haber

AB hibeleri açıklandı… Bilal Erdoğan zirvede

ERDOĞAN’A 1,5 MİLYONA YAKIN HİBE

TÜRGEV(Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) 101 bin 60, TÜGVA(Türkiye Gençlik Vakfı) 66 bin 568, World Ethnosport Confederation (Dünya Etnospor Konfederasyonu) 68 bin 4 avro hibe aldı. Toplam 235 bin 632 avro, bugünkü kur üzerinden 4 milyon 241 bin liraya yakın tutar Erdoğan’ın vakıflarına gitti.

TÜRGEV tarafından kurulan İbni Haldun Üniversitesi de 75 bin 330 avro ile listede….

BELEDİYELER DE LİSTEDE: MHP İLK SIRADA

Hibe sıralamasına göre MHP’li Tosya (128 bin 760), AKP’li Aladağ (69 bin 386), Gaziantep(60 bin 436), Pursaklar (45 bin 814), Konya(34 bin 371), Şabanözü (20 bin 594), Bursa(19 bin 738) Belediyeleri de listede yer buldu.

HİBELER GÖÇ DERNEKLERİNE

AB hibelerinin “göç” merkezli projelere gitmesi de göze çarpıyor.

Uluslararası Gönüllü Çocuk Refahı ve Hizmeti Derneği’nin “Göçmen İnsanların Hayatı Hakkında Belgesel” projesi 39 bin 556, Göç Araştırmaları Vakfı 31 bin 136,  Göçmen Hakları Sosyal Uyum Derneği 27 bin 460 avro, Uluslararası Göç Derneği 20 bin avro aldı. Geçen seneye göre “göç” konulu hibelerdeki artış dikkat çekti.

MÜSİAD, MEMUR-SEN….

Türkiye Maarif Vakfı’na 29 bin 119, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ne(MÜSİAD) 31 bin 404 avro, Memur Sendikaları Konfederasyonu’na(Memur-Sen) 59 bin 208 avro verildi.

VALİLİKLERDEN ÜNİVERSİTELERE…

Sakarya, Kastamonu, Antalya Valilikleri; Batman, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Abdullah Gül, Ankara Sosyal Bilimler, Eskişehir Osmangazi, Gazi, Alanya Hamdullah Emin Paşa, Selçuk, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Osmaniye Korkut Ata, Hasan Kalyoncu Üniversiteleri hibe alan kurumlar arasında….

O VAKIFA 87 BİN AVRO

AKP Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’nın yetkilisi olduğu İpek Yolu Vakfı da 3 ayrı hibeyle listede.

87 bin 940 avro alan vakıf, Usta’nın danışmanı Hakan Karabulut tarafından gayri resmi Elazığ Valiliği’ne bağlı İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’ni yönetiyor.

Merkez, kamu kaynakları kullanılarak yapılan ancak sık sık AKP’li yetkililerin ağırlanmasıyla kamuoyunda sık sık gündeme geliyor.

AKP’nin valilik kurumunu parti faaliyetleri için kullanması, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin de tepkisini çekmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Valilik merkezi değil İlim Yayma kampı!

AKP ADAYINA REKOR HİBE

AKP’den milletvekilliği için aday adayı olan Salih Yüce’nin kurucusu olduğu Muş’taki derneklere de 200 bin avroyu aşan hibe verildi; Genç Çaba Derneği 172 bin 192 avro, Genç Birlim Derneği 50 bin 20 avro…

HEM EĞİTMENLER HEM DE HİBE ALIYORLAR

Listede öne çıkan ayrıntılardan biri de Türkiye Ulusal Ajansı’nın “eğitmen kadrosu”nda yer alan isimlerin yönetici/başkan olduğu kuruluşlara hibe verilmesi.

Eğitmen Nuriye Memişoğlu’nun başkanı, eğitmen Abdulkadir Ergün’ün de yönetici olduğu Sı̇vı̇l Toplum Destekleme Derneği’ne 114 bin 218, eğitmen Serap Yeter’in proje koordinatörü olduğu Antalya Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Müdürlüğü’ne 45.554,00 avro hibe verilmiş.

AB HİBELERİ NASIL DAĞITILIYOR?

Aralarında Türkiye’nin de olduğu üye ve aday ülkelerin verdiği paralar ve AB’nin bütçesinden ayrılan kaynakla bir hibe havuzu oluşuyor. Ardından Avrupa Birliği söz konusu havuzdan katkı sağlayan ülkelere fon ayırıyor. Ankara’ya ayrılan kaynak, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı’na geliyor. Ve Ajans fonu 2 temel programla dağıtıyor: “Erasmus Plus” ve “Avrupa Dayanışma” Programları…

thumbnail
İlişkili Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na 30 bin avroluk AB hibesi

‘Göç’ dernekleri detayı… AB hibeleri AKP’lilere aktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Benim kızım ve damadım sırf bu yüzden ve bunların yüzünden ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Kanımız emdiler kanımızı Hakkım varsa helal etmyorum. Zehir zıkkım olsun yedikleri.. Mahvettiniz herşeyi mahvettiniz..

  2. 25 Ağustos 2022, 09:34

    Yerli ve milli olduklarından almışlardır bunca hibeyi. Düzenbazlığın böylesine pes.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!