Görevden alınma mı, istifa mı? Hafize Gaye Erkan iki yıl daha maaş alabilecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla görevden affını istediğini söyleyerek istifa etti. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda ise Erkan’ın görevden alındığı yazıldı. Erkan, ‘görevden affını’ istese de resmi olarak ‘görevden alındığı’ için iki yıl daha maaşını alabilecek. 

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan sosyal medyadan yaptığı açıklamayla ‘görevden affını’ isteyerek görevinden ayrıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın kararıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaparak “Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Erkan’ın görevinden ayrılmasıyla TCMB Başkanlığı görevine, Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

thumbnail
İlişkili Haber

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu

KARARDA DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda çarpıcı bir ayrıntı yer aldı. Kararda Hafize Gaye Erkan’ın 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. maddesi gereğince görevden alındığı belirtildi.

İKİ YIL DAHA MAAŞ ALABİLECEK

Merkez Bankası başkanlarının üst kademe kamu yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde görev süreleri dört yıl olarak belirleniyor. Ancak 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının yeterli görülmemesi durumunda bu görevden alınabiliyorlar. Görevden alındıktan sonra ise yine bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre iki yıl boyunca eski görevlerinin ücretlerini almaları mümkün.

Görevden alınma mı, istifa mı? Hafize Gaye Erkan iki yıl daha maaş alabilecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ananı (babanı) da al git.
    Bildiğimiz kadarıyla ailece Merkez Bankası’ na çökmeye kalktılar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!