Serbest bırakılan Sedat Cezayirlioğlu’ndan ilk söz: Dimdik ayaktayım, susmayacağım!

Siyanür yayan yabancı ortaklı maden şirketine direnen Sedat Cezayirlioğlu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. Veryansın Tv yayınına bağlanan Cezayirlioğlu, "Dimdik ayaktayım susmayacağım" dedi.

featured

VERYANSIN TV

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla gözaltına alınan İliç mücadelesinin simge ismi Sedat Cezayirlioğlu serbest bırakıldı.

Erzincan İliç’te yaşanan siyanürlü altın madeni faciasının ardından bölgeye giden Veryansın Tv ekibi ve vatan toprağını savunmak için yabancı ortaklı maden şirketine direnen Sedat Cezayirlioğlu, jandarma engeliyle karşılaşmıştı.

Köyüne giremeyen Cezayirlioğlu, maden faciası sonrası sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı.

ADLİ KONTROL TALEBİ REDDEDİLDİ

Gözaltına alınma gerekçesinin ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ olduğu öğrenilen Cezayiroğlu’nun gözaltına alınması sonrası bugün gün içinde savcılığa ifade vermesi bekleniyordu.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre Cezayirlioğlu’nun ifadesini alan savcılık, Cezayirlioğlu’nu adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Gelen son dakika bilgisine göre, sulh ceza hakimliği Sedat Cezayiroğlu’nu serbest bıraktı. Savcılığın adli kontrol talebi de reddedildi.

CEZAYİRLİOĞLU’NDAN VERYANSIN TV’YE AÇIKLAMA

Serbest bırakılmasının ardından ilk kez Veryansın Tv’ye konuşan Sedat Cezayiroğlu “Gözaltına alınmamın nedeni açık, benim konuşmamı istemediler. Vatan ve toprak mücadelesini sürdürmeye devam edeceğim.” dedi.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre Cezayirlioğlu’nun ifadesini alan savcılık, Cezayirlioğlu’nu adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Gelen son dakika bilgisine göre, sulh ceza hakimliği Sedat Cezayiroğlu’nu serbest bıraktı. Savcılığın adli kontrol talebi de reddedildi.

VERYANSIN TV YAYININA BAĞLANDI

Cezayirlioğlu, Serkan Öz ve İsmail Hakkı Atal’ın Veryansın Tv’deki canlı yayınına bağlandı. “İlk defa giriyorum nezarete. 56 yaşından sonra bu da nasip oldu. Buz gibi soğukmuş. İfademi bile almadılar direkt savcıya çıkarttılar 24 saat sonra.” diyerek savcı ve hakime teşekkür eden Cezayirlioğlu, “Dimdik ayaktayım. Tüm Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

AVUKATI ÇAĞRI YAPMIŞTI

Savcılık ifadesi öncesi Veryansın Tv’ye konuşan Cezayiroğlu’nun avukatı Ekrem Sefa Özdemir şu açıklamayı yaptmıştı:

“Biz Sedat Bey’in serbest bırakılacağını umuyoruz, soruşturma evrakı incelendiğinde, hukuk devletinin gereği de bu şekilde tecelli etmelidir. Sırf düşüncelerini ifade ettiği için kimse hakkında bu şekilde tehditvari soruşturmaların açılmaması gerekir. Sedat Bey’in beyanları da tamamen ifade hürriyeti kapsamında kalmaktadır. Ancak elbette Sedat beyin tutuklanma riski de mevcut. Çünkü maalesef bu tip soruşturmalarda mahkemeler siyasi baskı altında karar verebiliyor.“

Özdemir “Burada en önemli husus kamuoyu desteğidir. Çabalarımızın, medyanın ve kamuoyunun da desteğiyle Sedat Bey’in serbest bırakılacağını düşünüyoruz. Tutuklanmaması için Sedat Bey’i şu anda yalnız bırakmamalıyız. Sedat Bey’in yanında olunmasına ihtiyacı var.” çağrısında bulunmuştu.

İŞTE GÖZALTINA ALINMASINA SEBEP OLAN YAYIN

Öte yandan, Cezayirlioğlu’nun ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiasıyla gözaltına alınmasına sebep olan yayın da ortaya çıktı. Yabancı ortaklı maden şirketine direnen Sedat Cezayirlioğlu, jandarma engeliyle karşılaşmış ve kendi köyüne girememişti. Cezayirlioğlu, Veryansın Tv canlı yayınında yaşananlara “Anagold altın madeni, elini kolunu sallayarak benim topraklarıma giriyor, ben evime giremiyorum” diyerek isyan etmişti.

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

thumbnail
İlişkili Haber
Köyüne girememişti… Sedat Cezayirlioğlu gözaltına alındı
thumbnail
İlişkili Haber
İliç’ten son bilgiler… Gözaltına alınan Sedat Cezayirlioğlu’ndan yeni haber

Serbest bırakılan Sedat Cezayirlioğlu’ndan ilk söz: Dimdik ayaktayım, susmayacağım!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. Vatansever TÜRK evladı,seninle gurur duyuyoruz.Minnettarız.Sana dokunan eller elbet birgün kırılır.

  2. 16 Şubat 2024, 08:39

    Kendisini 2 yıldır tanıyor ve her daim destekliyoruz. Terörü ve teröristi övenler ortalıkta gezerken bu vatanseverin nezarete dahi alınması büyük bir skandaldır

  3. sedat ağanın yeri kodes değil bayraktarlıktır.

  4. Vatanseverliği Türk Milleti nazarında ispatlı SEDAT CEZAYİRLİOĞLU’na geçmiş olsun diyor gözlerinden ve pak alnından öpüyorum.

  5. Sedat Cezayirlioğlu çok emek verdin bu topraklar için seni seviyor ve saygı duyuyoruz.Bütün duyarlı Türk halkı senin arkanda.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!