Gözler ABD’deki Halkbank davasında… Türkiye’ye etkileri ne olacak?

Dikkatler, ABD Yüksek Mahkemesi Yargıçlar Kurulu'nun Halkbank'ın temyiz talebiyle yaptığı başvuru hakkında vereceği kararda... Davayı yakından takip eden gazeteci Recep Canpolat mahkemeden çıkacak kararın Türkiye'ye etkilerini Veryansın Tv'ye değerlendirdi.

featured

VERYANSIN TV

ABD Yüksek Mahkemesi Yargıçlar Kurulu, Türkiye saatiyle 17:00’de John Roberts başkanlığında toplandı.

Yüksek mahkeme, aralarında Halkbank’ın temyiz talebinin de olduğu bine yakın başvuruyu inceleyecek.

Bu kapsamda Halkbank kararının 1 hafta içerisinde açıklanması beklenirken, gözler çıkacak kararda…

Halkbank, ABD Anayasa Mahkemesi’ne 2 Ağustos tarihinde itiraz dilekçesi sunmuştu. Dilekçede, Halkbank’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir kamu kuruluşu olduğu vurgulanmış, ABD’de “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’na” göre yargılanamayacağı belirtilmişti.

Davayı yakından takip eden gazeteci Recep Canpolat, Veryansın Tv’ye dava sürecine ilişkin açıklamalar yaptı:

                                        Gazeteci Recep Canpolat ABD Yüksek Mahkemesi önünde

DAVA SÜRECİ

“Halkbank, devlete ait bir banka olduğunu ve “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’na” göre yargılanamayacağını söyleyerek itiraz etti. İtirazda “Türkiye bağımsız bir devlettir, Türkiye’yi yargılamayacağın gibi ona ait bir kurumu da yargılayamazsın.” vurgusu yapıldı.

Bu yasaya göre dokunulmazlık hakkı olduğunu belirterek, özel hukuk çerçevesinde yargılanamayacağını söyledi.

Fakat ABD’de mahkeme Halkbank’ın Amerikan finans sistemini kullanarak İran ambargolarıyla ilgili 1969 sayılı BMGK kararını ve ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nin İran’a ambargo kararını ihlal ettiğini öne sürdü.

Halkbank da bir kez daha “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’nı” gerekçe göstererek temyize başvurdu.

Temyiz mahkemesinde yargıçlar Halkbank’ın başvurusunu reddetti, yargılanabileceğine hükmetti.

Halkbank ikinci temyize gitti. İkinci temyiz de reddedilince Halkbank Yüksek Mahkeme’ye, yani Amerikan iç hukukundaki son merciye başvurdu.

TARAFLARIN GÖRÜŞLERİ

ABD “bu özel hukuk, yani ticari hukuk” diyor. Halkbank ise ve “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’nın ihlal edildiğini söylüyor. Yüksek mahkeme “bu özel hukuk değil” derse Halkbank’ın itirazını kabul etmiş olacak, dava düşecek. Ama reddederse New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılama yeniden başlayacak. “

‘BAŞVURULARIN YÜZDE 98 REDDEDİLDİ’

Canpolat, bugüne kadar yapılan itiraz başvurularının yüzde 98’inin reddedildiğine dikkat çekti:

“Bu süreçle ilgili mahkeme bugün konferans niteliğinde toplandı. Bugün karar da çıkabilir, görüş de istenebilir. Bugüne kadar yapılan başvuruların yüzde 98’i mahkeme tarafından reddedilmiş. Eğer reddedilirse dava yeniden New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne gidecek.”

‘RIZA SARRAF YENİDEN 1 NUMARALI TANIK OLABİLİR’

Canpolat’a göre mahkemeden çıkacak karar Rıza Sarraf’ı yeniden bir numaralı tanık haline getirebilir:

“Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Rıza Sarraf ve Hakan Atilla davasıyla bu davanın numarası aynı. Yani aynı davanın ikinci süreci başlıyor.

Yargılama tekrar başlarsa, Rıza Sarraf yeniden bir numaralı tanık olacak.“

‘TÜRKİYE’NİN SWIFT’TEN ATILMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR’

Canpolat Sarraf’ın vereceği ifadeler doğrultusunda mahkeme kararının, Türkiye’nin SWIFT’ten atılmasına kadar ciddi sonuçları olabileceğini dile getirdi:

“1969 sayılı BMGK kararı ABD’de kanun haline getirildi. Bu kanundan dolayı Türkiye’ye 20 milyar dolar ceza kesilebilir. İddianamede Halkbank’ın İran ambargoları ihlaliyle ilgili tespit edilen tutar bu. Halkbank ‘bu parayı ödemiyorum’ diyebilir. Böyle bir durumda Türkiye’nin SWIFT’ten atılması söz konusu olabilir. Bu, ekonomimizin ciddi bir çöküşe uğraması demek.

Bugüne kadar en yüksek ceza 9.9 milyar dolarla Deutsche Bank’a verilmiş. Ancak söz konusu banka ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi(OFAC) ile masada oturup anlaştılar. Bu verilecek cezanın daha ağır olmasının da önüne geçti. Bizim banka yöneticileri ise böyle bir yolu seçmedi.“

Gözler ABD’deki Halkbank davasında… Türkiye’ye etkileri ne olacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!