Gözler ‘Ahmak’ davasında… İmamoğlu’na da ‘siyasi yasak’ çıkar mı?

3 yıl önce YSK üyelerine “ahmak” dediği iddiasıyla 1 yıl 3 aydan 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan Ekrem İmamoğlu'nun karar duruşması yarın... İBB yaptığı açıklamada, İmamoğlu'nun o sözü YSK üyelerine değil Süleyman Soylu'ya söylediğini belirtti.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) Ekrem İmamoğlu‘nun 1 yıl 3 aydan 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı dava hakkında bir bilgilendirme yapıldı ve davanın “ahmak” sözü üzerinden açıldığı hatırlatıldı. Davaya ilişkin İBB’nin yaptığı açıklamada İmamoğlu’nun o sözü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeleri için değil İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun açıklamaları üzerine kullandığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak Ekrem İmamoğlu’nun Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi‘nde yaptığı konuşma üzerine “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Yazıklar olsun” ifadelerini kullandığı hatırlatıldı.

İmamoğlu’nun bu sözlere karşılık Soylu’ya “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” diyerek yanıt verdiği belirtildi.

İBB’nin açıklamasında, İmamoğlu’nun davaya konu “ahmak” sözcüğünü YSK üyeleri için değil Süleyman Soylu için kullandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Hatırlanacaktır, Bakan Soylu gerek 31 Mart İstanbul seçimleri sürecinde gerekse de 6 Mayıs 2019 tarihinde seçimlerin iptali ve yeniden seçim kararının alınması sürecinde canla başla çalıştı. Büyükçekmece ilçesinde sandık görevlilerinin kovuşturulması ile ilgili siyasi kararlar alıp uyguladı. Kamuoyuna gerçeklere aykırı onlarca beyanatta bulundu.

İptal edilen seçimde İçişleri Bakanı sıfatıyla Ekrem İmamoğlu’nun rakibinin yanına gitti ve kamu gücünü kullanarak her anlamda destek oldu. Seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini fikrini her ortamda savunarak haksız ve hukuksuz iptal kararının çıkarılması yönünde yoğun çabalar gösterdi.

İMAMOĞLU YSK ÜYELERİNİ DEĞİL, SEÇİMLERİN İPTALİNE ETKİDE BULUNAN SİYASİLERİ ELEŞTİRDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bunları eleştirmiştir, “oraya bir cümle yapmak isterim” diyerek dikkat çekmek istediği nokta tam da burasıdır. Seçimde haksızlığa uğradığı için 13 binlik oy fark 810 bine çıkmıştır. Tamamen yasal seçimleri iptal ettirerek yeniden seçime gidilmesi bu sonucu doğurmuştur.

Bakan Soylu’ya yönelik sözlerle dikkat çekilmek istenen noktanın bu olduğu açıktır. Seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik haksızlık ve hukuksuzluğa öncülük eden bir bakanı eleştirdi diye cezalandırılmak istenmesi de bir başka haksızlıktır. Yapılan açıklama Bakan Soylu’nun yakışıksız sözünün kendisine iadesinden ibarettir. Yüksek Seçim Kurulu’na veya üyelerine yönelik herhangi bir söz ve kast söz konusu değildir.”

Gözler ‘Ahmak’ davasında… İmamoğlu’na da ‘siyasi yasak’ çıkar mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  cogul bır kıtleye sozle hakaret ten bır sey cıkmaz bır dostumun basınagelmıstı. zavalılar dedıgı ıcın mahkemeye verıldı. beraat ettı. magdur duruma sokma canak tutma stratejısı devam edıyor. bunları tıpışların gozunde kahraman yapmaktan baska bır ıse yaramaz.

 2. 2 ay önce

  Başlıktaki sorunuza yanıt;EVET
  siyasi yasak ve engelleme yaparak bu arkadaşı yüceltecek güçler var ülkemizde ..

 3. 2 ay önce

  imamoğlu cumhurbaşkanı felan olmaz inşallah, adamda makamında oturma fobisi var, bigün trabzonda, öbür gün vanda, ertesi gün erzurumda tatilde gezide, Allah muhafaza bulup imza attıramazsın adama, bürokratlara bakanlara yazık olur, işin yokmuş gibi bir imza için alp dağlarında, havaide, miamide imamoğlunu ara dur. Tıpkı filistin cephesinden mustafa kemalle birlikte kaçan ismet inönüyü halep sokaklarında davul zurnayla aradıkları gibi

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!