Antalya zirvesi sona erdi… Rusya ile Ukrayna masaya oturdu

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Türkiye'nin arabuluculuğunda ilk kez bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı toplantı Antalya'da yapıldı. Toplantı sona erdi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba Antalya Diplomasi Forumu kapsamında bugün üçlü formatta bir araya geldi. Savaşın başından bu yana Kiev-Moskova hattındaki ilk üst düzey görüşme yapıldı.

Çavuşoğlu toplantıya evsahipliği yapıyor.  Lavrov ve Kuleba’nın gelişinde Antalya Havalimanı’nda yoğun güvenlik önlemi alındı.

Üçlü görüşme öncesi ikili görüşmeler de yapıldı.

‘KULEBA İLE İKİLİ GÖRÜŞMEMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından “Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile üçlü toplantı öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik” mesajını paylaştı.

LAVROV DA GELDİ

Çavuşoğlu Lavrov’la da üçlü görüşmeden önce bir araya geldi.

Tüm dünyanın merakla beklediği Antalya’daki 3’lü zirve; Serik ilçesine bağlı Belek turizm merkezindeki 5 yıldızlı Regnum Carya Hotel’de yapılacak. Rus heyet, toplantının yapılacağı Regnum Carya’da konakladı. Ukraynalı heyet ise hemen yakındaki başka bir otelde kalmayı tercih etti.

Zirveyi takip etmek için akredite olan yerli ve yabancı 334 gazeteci, otelin arka tarafındaki ayrı bir giriş noktasından saat 08.00 itibarıyla içeriye alınmaya başladı. Yoğun ilgi nedeniyle gazeteciler uzun sıra oluşturdu. Gazeteciler, güvenlik taramalarının ardından bakanların basın açıklamalarını yapması beklenen G-20 Liderler Zirvesi’nin de yapıldığı salonun bulunduğu alandaki basın odasına alındı. Zirveyi Ukrayna ve Rusya Federasyonu’nun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, İsrail, Japonya, Kanada, Hollanda ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden çok sayıda gazeteci takip ediyor.

TOPLANTI ÖNCESİ SIKI GÜVENLİK

Savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana iki ülke arasında en üst düzey temas olarak adlandırılan Rusya- Türkiye- Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın saat 11.00’de başlaması bekleniyor. 3’lü görüşmenin ve basın toplantılarının yapılacağı salonda, sabah erken saatlerde bomba imha ekipleri arama yaptı. Eğitimli polis köpekleriyle de salonun çevresinde güvenlik taraması yapılıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba’nın görüşme sonrasında ayrı ayrı basın toplantısı yapacağı belirtildi. Her iki bakan için de iki ayrı salon hazırlandı.

thumbnail
İlişkili Haber

Lavrov ve Kuleba ne dedi? Kritik Antalya zirvesi sonrası ilk mesajlar

Antalya zirvesi sona erdi… Rusya ile Ukrayna masaya oturdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 11 ay önce

    Ukraynanın köylüsü vasyl de gelmiş.:))

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!