Gözler enflasyon rakamları ve kabine toplantısında… Emekli ve memura ek zam belli oluyor

featured

Yeni yılın ilk kabine toplantısı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor. Toplantıda, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren yılın ilk 6 ayına ait zam oranları masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak kabinenin gündeminde memur ve memur emeklilerini ilgilendiren yılın ilk 6 ayına ait zam oranları masaya yatırılacak. 

Öte yandan toplantıda ekonomi, dış politika ve koronavirüs pandemisindeki son gelişmeler ele alınacak.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPACAK

Toplantının ardından Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor.

ENFLASYON RAKAMLARI BELLİ OLACAK

Başta işçi, memur ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren aralık ayı enflasyon rakamı, TÜİK tarafından bugün açıklanacak. Aralık ayı enflasyonuyla 2021’in temmuz-aralık dönemine ait enflasyon oranı da netleşecek. 

Toplu sözleşmelerde dikkate alınan söz konusu 6 aylık enflasyon verisi, milyonlarca kişinin gelirini doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecek.

MEMURA REFAH PAYI GÜNDEMDE

Enflasyon oranının doğrudan etkileyeceği kesimlerin başında işçi, memur ve emekliler gelecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde (2020-2021) 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti.

Buna göre, memur maaşlarına yüzde 3’ün yanında enflasyon farkı da uygulanacak. Bu zammın üzerine, memur konfederasyonlarının 2021’de ekonomideki dalgalanma nedeniyle talep ettiği refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

6 AYLIK ENFLASYON ORANINDA ZAMLANACAK

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine de 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne göre, 2021’in ikinci 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

KONUŞULAN RAKAMLAR

Memur ve memur emeklisi, temmuzda yüzde 3 toplu sözleşme zammı artı yüzde 5.45 enflasyon farkı almıştı. Şimdi son 6 aylık enflasyon yüzde 15 çıkarsa yüzde 12 fark alacak. Bu farka bir de 1 Ocak itibarıyla geçerli yüzde 5’lik toplu sözleşme zammı eklenecek yani ek zam hariç yüzde 17 olacak. Enflasyon daha yüksek çıkarsa bu zam yüzde 20’ye dayanacak. Memur kesimine seyyanen artış veya temmuzdaki yüzde 7’lik zammın öne çekilmesi gibi seçenekler de konuşuluyor.
       
Birbiri ardına yağan zamlar karşısında çaresiz kalan milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı yarın açıklanacak aralık ayı enflasyonuna çevrildi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul’da perakende fiyatların aralık ayında yüzde 9.65 arttığını hesaplamıştı.
         
İstanbul’daki artış Türkiye genelindeki fiyat artışıyla büyük ölçüde örtüşüyor. Ekonomistlerin tahminleri de aralıkta TÜFE’nin ortalama yüzde 9’lar civarında artacağı yönünde oluştu. TÜFE’nin Aralık ayında yüzde 9 artması halinde 2021 yılı Temmuz-Aralık dönemini kapsayan 6 aylık TÜFE yüzde 20.42’ye, yıllık enflasyon da yüzde 30.59’a çıkacak.

       
En düşük işçi emeklisi aylığı

Bu durumda eski SSK’lı ve Bağ-Kurlu işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına bu aydan geçerli olmak üzere yüzde 20.42 oranında zam yapılacak. Böylece en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 627 liradan bin 959 liraya çıkacak.
       
En düşük memur emeklisi maaşı

TÜFE’nin Aralık’ta yüzde 9 artması durumunda en düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 167 liradan 3 bin 877 liraya yükselecek.  

En düşük esnaf emeklisi aylığı

En düşük bin 764 lira olan esnaf emeklisi aylığı ise bin 764 liradan 2 bin 124 liraya çıkacak.
       
Çiftçi emeklisi zamlı maaşı…

En düşük çiftçi emeklisi maaşı ise bin 664 liradan 2 bin 4 liraya çıkacak. 

Memur ve memur emeklileri geçtiğimiz 6 ayda yüzde 3 zam almışlardı. Aralık enflasyonu yüzde 9 gerçekleşirse memur ve memur emeklilerinin yüzde 17.42 oranında enflasyon farkı alacağı oluşacak. Ayrıca yüzde 5 de normal sendika zammı verilecek. Toplam zam yüzde 22.42 olacak. 

Enflasyon beklendiği gibi Aralık’ta yüzde 9 çıkarsa en düşük memur maaşı 4 bin 444 liradan 5 bin 440 liraya yükselecek.
       
4 bin 118 lira maaş alan bekçilerin maaşı 5 bin 123 liraya çıkacak. 
       
4 bin 817 lira maaş alan imamların maaşları 5 bin 897 liraya yükselecek.
         
5 bin 59 lira maaşalan hemşirelerin maaşı 6 bin 478 liraya yükselecek. 
       
5 bin 292 lira maaş alan hemşirelerin maaşı 6 bin 478 liraya yükselecek. 
       
5 bin 689 lira olan öğretmen maaşı 6 bin 964 liraya yükselecek.
         
7 bin 670 lira alan başkomiserin maaşı 9 bin 389 liraya yükselecek.
       
15 bin 400 lira maaş alan bir genel müdürün maaşı 18 bin 852 liraya yükselecek. 
 

Gözler enflasyon rakamları ve kabine toplantısında… Emekli ve memura ek zam belli oluyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!